Sanat

Dışa Vurumcu Ressam Egon Schiele

Avusturalyalı bir dışa vurumcu ressam olan Egon Schiele, 12 Haziran 1890 tarihinde dünyaya gelmiştir. Sanatçı öğretmeninin kendisinde bulunan yeteneği görmesi üzerine ilkokul sürecinde sanat eğitimine adım atmıştır. 1904 senesinde ise babasının ölümü ile sarsılan Egon Schiele’ın yüreğinde oldukça derin izler kalmıştır. O dönemlerde oluşturduğu eserlerde tren figürü oldukça dikkat çekmiştir. 1906 senesinde Viyana’ya taşınması ile birlikte sanatsal bir devrim yaratmıştır.

Genelde erotikleşmiş kadın figürünü ele alan Schiele; zaman ilerledikçe kendini ve sanatını, Art Nouveau süslü estetiğinden uzaklaştırmaya karar vermiştir. Ardından ekpresyonist bir tarz geliştirmeyi tercih etmiştir. Geliştirdiği bu tarz sayesinde kendisinin iç dünyasını ve hayatı nasıl gördüğünü bizlere daha iyi anlatmaya çalışmıştır. Kasvetli paletinde bulunan sivri ve derin duygusallık birçok kişinin dikkatini bu sayede toplamıştır.

Eserlerinde çoğunlukla özgür figür çizimleriyle tanınmasının yanı sıra grafit, kurşun kalem ve suluboyayı kâğıt üzerinde kullanmayı oldukça benimsemiştir. Figürleri hassaslık, sağlıksızlık ve üzüntü içerir. Figürlerini idealize etmek ona göre değildir. Fakat çizgilerinde var olan o enerjiyi bazen erotizme bazen de yaşam sevgisine dönüştürmeyi başarmıştır.

Egon Schiele Eserleri

Schiele’ nın eserlerinde cinsellik ve ölüm konuları oldukça ön plandadır. Hatta Egon Schiele ismini ilk duyduğunuzda belki aklınıza gelen eserler, çıplak bedenler ve otoportreler olabilir. Yoğun ilgi gören bu portreler yaşadığı dönemdeki kişiler tarafından oldukça pornografik ve rahatsız edici tanımlarına layık görülmüştür. Erken süreç eserlerinde Klimt’ in ve Yeni Sanat anlayışının tesiri sezilmeye başlanmıştır. Sıklıkla eserlerinde yer alan kadınlar arasında Gertrude (kız kardeşi), Valerie (sevgilisi) ve Edith (eşi) yer almıştır. Bu noktada sizlere önemli dört eserinden bahsetmek istiyorum.

1. Kız Kardeşi Gertrude (Portrait of Gerti Schiele, 1909)

Bu eserinde Egon Schile’ ın kız kardeşi Gertrude yer almaktadır. Kız kardeşi ile kurduğu yakınlıktan kaynaklı dönemin insanları onun en sevdiği modelinin kız kardeşi olduğunu düşünmüşlerdir. Eserde yer alan renkli çizgilerden ortaya koyulmuş yamalı süslemeler ise bizlere Klimt’ in eserlerini anımsatmaktadır.

Dışa Vurumcu Ressam Egon Schiele

2. Wally’nin Portresi (Portrait of Wally, 1912)

Egon Schile, 1911 senesinin ilk aylarında Valerie (Wally) Neuzil ile karşılaşmıştır. Tanışmalarının ardından Valerie, Schiele için bir arkadaş ve ilham kaynağı haline gelmiştir. Yukarıya bakan belirsiz tebessümü ve sola doğru atılan saçlarıyla bu durumu kolayca fark edebiliriz.

Dışavurumcu Ressam Egon Schiele

3. Otoportre (Self-Portrait with Chinese Lantern Plant, 1912)

Bu otoportresi ünlü olmasının yanı sıra sanatçının narsist yönüne ilgi toplamıştır. Schiele, eserinde bizle göz göze gelir ve attığı emin bakışlar ile eserin içinde kaybolmamızı sağlar. Belki de kendimizi tehdit ediliyor gibi hissetmemize sebep olur. Bundan kaynaklı çoğu zaman arkasında bulunan renkli fenerleri sonradan gördüğünüze şahit olabilirsiniz.

Dışavurumcu Ressam Egon Schiele

4. Ölüm ve Genç Kız (Death and The Maiden, 1914)

Bu eserde tamamıyla siyah giysilerle kuşanmış bir adam ve kollarına teslim olurmuşçasına duran genç bir kız anlatılmaya çalışılmıştır. Ölümün kucaklayıcı hissî genç kızı kanatları altına alıyor gibi gözükmektedir. Kızın zayıf oluşu ise ölümü kabullenemeyişinden kaynaklanmaktadır.

Dışavurumcu Ressam Egon Schiele

DAHA FAZLA İÇERİK

“Dışa Vurumcu Ressam Egon Schiele” tarzında    

Daha fazla “SANAT” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O hâlde bu bağlantıya tıkla!

Ece ÖNEL

Merhaba ben Ece, Dokuz Eylül Üniversitesi’nde okuyorum. Yaklaşık üç senedir freelance olarak içerik yazarlığı ve editörlüğü yapıyorum. Aynı zamanda çalıştığım sitede redaktörüm. Güncel konuları takip etmeyi ve bu konular hakkında yazı yazmayı seviyorum. İyi okumalar dilerim. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu