Sanat

Cirque du Soleil

Cirque du Soleil, Montreal merkezli bir eğlence şirketi ve sanat grubu olmaktadır. Aynı zamanda dünyanın en büyük çağdaş sirk tasarımcılarıdır. Kanada merkezli bir sanat topluluğu olmakla birlikte 16 Haziran 1984 yılında eskiden sokak sanatçısı olan Guy Laliberté ve Daniel Gauthier tarafından kurulmuştur.

Kısaca Tarihi

Bir grup sanatçı, yeteneklerini St. Laurent nehri kıyısında bulunan ve etkileyici bir köy olan Baie-Saint-Paul sokaklarına götürmüştür. Halk arasında Baie-Saint-Paul’un Uzunbacakları olarak bilinen bu grup, Cirque du Soleil’e dönüşmek için büyük bir adım atmıştır; gerçekleştirdikleri gösteride hokkabazları, dansçıları ve yerel hayranları hareketlerinden memnun etmekle kalmayıp aynı zamanda müzisyenleri de hedefleyen bir görsel şölen sunmuştur.

Ardından 1984 yılında Jacgue Cartier tarafından Kanada’nın keşfinin 450. yıl dönümünü kutlamak amacıyla Laliberté ve Gauthier, eyalet çevresinde bir turda gösteriye katılmaya karar vermişlerdir. Bu gösteri sonucunda insanlara hikayelerini daha güzel bir şekilde yansıtmışlardır. 1987 yılında ise ilk kez ABD’ye uluslararası bir turnuva yapmışlardır. Hayranlar, bu gösteriden oldukça etkilenmiştir. Yıllar sonra 1993’te Mystere gösterisi, Cirque du Soleil için ilk kalıcı gösteri olmuştur. Mystere, Las Vegas şehrini neredeyse boydan boya aydınlatmıştır. Bu şehirde 20 yıl boyunca kalmışlardır; ve ardından sanatın her açıdan güzelliklerini nesiller boyu önümüze sermişlerdir.

Cirque du Soleil

Cirque du Soleil’i Önemli Kılan Noktalar

Cirque du Soleil yalnızca akrobasinin hayat bulduğu veya yabani hayvanların olmadığı bir sirk niteliği taşımaz. Estetik açıdan hoş tasarımların, mühendislik ve teknolojinin başarı ile birleşerek ortaya çıktığı gösterilerin bütünüdür. Cirque du Soleil’in;

  • Saltimbanco
  • Alegria
  • Varekai
  • KA

gibi gösterilerinin birçoğunda farklı sahne ve ekipmanlar hazırlanmıştır. Ve her sahnede önem verilen iki nokta, estetik ve güvenlik olmuştur.

Gösteriler arasından Varekai‘yi size kısaca anlatmam gerekirse:

Varekai, prömiyerlerini Nisan 2002’de Montreal’de yapan bir Cirque du Soleil turnesi yapımı olmaktadır. Varekai, dünya çapında 18 farklı ülkeden 50’den fazla önemli akrobat, palyaço, müzisyen ve dansçıyı bir araya getiren eşsiz bir gösteridir. Varekai, izlediğim üzere çok renkli bir gösteri niteliği taşır. Renklerin seçimi ve kostüm tasarımı Eiko İshioka tarafından yapılmıştır. Renk tonu olarak hayvanlar aleminden esinlenilmiştir. Aynı zamanda tropik dünyaya ait tasarımlar gösteriye ton katmıştır. Aslında renkleri mutluluğu çağrıştırması için özenle seçmişlerdir. Yayınlanan birçok yoruma göre de insanın moral seviyesini oldukça yukarıda tutan bir gösteri olmaktadır; bu yüzden çoğu izleyici tarafından oldukça beğenilmiştir. Son olarak belirtmek istediğim nokta: Gösterinin ana fikri ve ilhamı asıl tasarımcısı olan Dominic Champagne’den kaynaklanmaktadır.

Varekai, sadece bir dans gösterisi değildir. Koreografileri genelde gösterideki her oyuncuyu betimlemede yardımcı olarak kullanmıştır. Akrobatlar genelde hareketleriyle kendi karakterlerini izleyiciye güzel bir şekilde anlatmaktadır. Göstermek istedikleri duyguyu ise dans hareketleriyle aktarabilmişlerdir.

DAHA FAZLA İÇERİK

“Cirque du Soleil” tarzında

Daha fazla “SANAT” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O halde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu