Sanat

Adela Özcan’la Tanışın!

Türk sineması, bağrına pek çok sanatçıyı basmıştır şimdiye kadar; ancak içlerinden biri var ki her yerde yüksek enerjisi ve içten kahkahaları ile, elinde çanıyla nam salan güzeller güzeli bir anne…

Adile Naşit’ten bahsediyorum.

Adela Özcan

Gerçek adı, Adela Özcan. Ermeni asıllı bir anne ve Rum asıllı bir babadan dünyaya gelen şen kahkahaların sahibi bir kadın Adela Özcan. Adela adını bir kelebek çeşidinden alan Adile Naşit, bu kadar geniş bir kültür evreninde multikültürel bir ailede yetişmesinin yanı sıra sanatçı genlerle de dünyaya gelmiş. Türkiye’de etnik kökeniniz azınlıklardansa bilirsiniz ki hayata birkaç sıfır geride başlayıp dışlanma ihtimaliniz vardır. Ancak Adela Özcan, öyle sıcak öyle kalpten kahkahalar ve enerjiler vermiş ki en kirli kalpli insanları bile yumuşatarak Yeşilçam’da “anne” denince aranılan karakterlerde neredeyse başı çekmiş.

Annesi de babası da tiyatro ile ilgilenen hatta babası geleneksel halk tiyatrosu karakterleri içerisinden İbiş’in yaratıcısı olan Adela Özcan, yani bildiğiniz ismi ile Adile Naşit, 17 Haziran 1930’da dünyaya gelmiştir. İlkokul çağının ilk yıllarında bir gün babasının çaresiz bir şekilde oturup ağladığını gören Adile Naşit onun yanına vararak niye ağladığını sorduğu zaman çok büyük bir liderin, Atatürk’ün o gün öldüğünü öğrenmiştir. Cumhuriyetin ilk yıllarında yükselen sanat ateşinin meşalesini tutan öncü isimlerden biri olmaya da babasıyla birlikte o gün ağladığında karar vermiş olmalı ki çok üzüldüğünden dolayı ciddi bir rahatsızlık geçirmiştir.

Sanat hayatını tiyatro, müzikaller ve her birimizin bildiği sinema filmlerinin yanında “Masalcı Anne” olarak da sürdüren Adile Naşit, her gece “Uykudan Önce” adı altında anne babalarımıza masallar okumuş ve onları o şekilde uykuya göndermiştir.

Kimi zaman Hababam Sınıfı’na girip koca bir sınıfa annelik yapmış, kimi zaman Vecihi’ye dişli bir kaynana ve Yaşar Usta’ya eşi benzeri bulunmayan bir eş olmuştur. Yeri gelmiş Gulyabani’den korkan hala olarak da akıllara kazınan rollere imza atmıştır.

Adile Naşit, bol kahkahalı ve yüksek enerjili bir insan olsa da enerjisinin bu kadar yükselişinin zeminine derin acılar gömmüştür. Oğlu Ahmet’i kalp rahatsızlığı yüzünden kaybetmekle yüz yüze gelerek gerekli tüm tedavi masraflarını zar zor bulup onu Amerika’ya göndermiştir; ancak kalbi delik olan yavrucak daha fazla direnç gösteremediğinden yaşama vedası bu şen şakrak kadını derin yaralamıştır.

Hayat ona bu kötü haberi tam da bir komedi oyununa çıkacakken vermiş ve Adile Naşit, tüm gücünü toplayıp gülümsemesini yüzüne yerleştirerek o oyuna çıkmıştır. Salonu boğan kahkahalar, ona kendini toparlamak için tutunacak tek yerin sanat olduğunu bu sayede bir kez daha hatırlatmıştır. Tam da bu noktadan sonra kariyerinde ciddi bir ivme kazanan Naşit, 70’ler ile 80’ler arasını âdeta bir kariyer patlaması olarak kendi lehine çevirmiştir.

Başarılı bir sinema oyuncusu olarak hafızalarda hâlen yer tutan ve nerede bir çan sesi duysak aklımıza gelen büyük sanatçı Adile Naşit ne yazık ki 13 Aralık 1987 tarihinde kalın bağırsak kanseri nedeniyle çok erken bir şekilde aramızdan ayrılmıştır. Hepimizin “Adile Teyze”si olarak bildiği yumuşacık gülüşlü bu duayen isim hâlen pek çok kişinin aklına anne figürü olarak gelmektedir.

DAHA FAZLA İÇERİK

“Adela Özcan’la Tanışın!” tarzında

Daha fazla “SANAT” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O hâlde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Daha Fazla Göster

Elif TOY

2020 yılında İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldum. Mezuniyetimden itibaren çeşitli sitelerde SEO uyumlu marka içeriklerinin yanında, blog içerikleri ve Youtube projelerine dönük metin içerikleri üretme şansı yakaladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu