Sağlık

Zihnimiz Değiştiği Takdirde Her Şey Değişir

Zihnimiz Değiştiği Takdirde Her Şey Değişir

Stres, gelip geçici bir durumdur. Gelecek kaygısı, zaman kısıtlaması, sağlıksız beslenme ya da özel hayatımız. Her şey stres nedeni olabilir; ancak bunu nasıl kontrol ettiğimiz veya bu durumları nasıl yönettiğimiz çok önemlidir. Araştırmalara göre kendimizi sakinleştirmenin, hayata daha aydınlık bakmanın, olumsuz durumları yönetmenin ve daha mutlu olmanın yolları çeşitli alışkanlıklardan geçmektedir. Yani bizler her gün daha mutlu olmayı öğrenebiliriz.

Süregelen rahatlama teknikleri, sanılanın aksine çok etkileyici ve süreklidir. M.Ö. 5000 yılında meditasyon, İndus Vadisi’nde ortaya çıkmıştır; ve benimseyen herkes için zihinsel bakım aracına dönüşmüştür. Derin nefes alma ve zihni temizleme stresi, kaygıyı ve saplantılı düşünceleri yok etmeye yardımcı olmakla beraber beynimizin genç kalmasını da sağlar. Ayrıca yeteneklerinizi ve becerilerinizi de geliştirerek sizde daha fazla pozitif bir etki yaratır.

zihnimiz değiştiği takdirde her şey değişir

Meditasyon Nedir?

Tefekkür ve zihinsel yoğunlaşma olarak tanımlanan meditasyon, bağdaş kurarak veya oturarak derin nefes alıp verme eşliğinde ruhu, bedeni ve zihni rahatlatmaktır. Dört temel meditasyon çeşidi vardır: Yoğunlaşmalı meditasyon(bir nesneye, resme, sese, soluğa, imgeye vs. yoğunlaşan odağınıza hükmetme), açık farkındalık(içinizdeki ve çevrenizdeki olaylarla bir ve ilgili olma), farkındalık(yoğunluk ve açık farkındalığın bir karması olup en karmaşıktan en basit eylemleri kapsar) ve

güdümlü/kılavuzlu meditasyon(bir eğitmen tarafından yönlendirilerek yapılan meditasyon biçimi). Bu çeşitlerden kendinize uygun olanı bularak uygulayabilmeniz daha verimli ve sağlıklı olacaktır.

Meditasyonun bilindiğinden çok daha fazla pozitif etkisi vardır. Zihinsel dikkatinizi artırır, çoklu görev sorumluluğunuzu artırır ve aynı anda daha fazla iş yapabilmenizi sağlar, bağışıklığınızı geliştirebilir; ve sizi daha başarılı kılabilir.

Meditasyona Giriş

1.Adım: Zaman ayırmak, başlıca en büyük etkendir. Meditasyona ayıracağınız zaman yarım saat veya 1 saat olmak zorunda değildir. Yalnızca 10 dakikalık bir süreç bile yeterli olacaktır; ve bu süreci 5 dakika sabah, 5 dakika akşam olarak 2 kesit şeklinde de yapabilirsiniz. Önemli olan nokta, ayırdığınız süre değil; düzenli olarak yapmanızdır.

2.Adım: Mantra kullanmak, meditasyonda odaklanmayı artıran bir eylemdir. Mantralar ‘’seviliyorum, huzurluyum, mutluyum’’ ya da daha bilinen ‘’Om’’ gibi odak düşüncelerdir. Mantralar nefes alırken ve verilirken tekrarlanmalıdır.

3.Adım: Meditasyonda en önemli araç: nefesinizdir. Nefesinizi alırken 4’e ve nefesinizi verirken 8’e kadar saymalı, kendinizi zorlamamalı ve acele etmemelisiniz.

4.Adım: Meditasyon esnasında zihninizde farklı düşünceler bulunmamalıdır. Yalnızca nefesiniz veya odaklanmak için belirlediğiniz imge zihninizde olmalıdır.

5.Adım: Meditasyonunuzu size kılavuzluk edecek biriyle tefekkür etmek daha kolay ve rahat olabilir.

DAHA FAZLA İÇERİK

“Zihnimiz Değiştiği Takdirde Her Şey Değişir” tarzında

Daha fazla “SAĞLIK” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O halde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

2 Yorum

    1. Kesinlikle, aslında yazımda da belirttiğim gibi dakikalar süren ve profesyonellik isteyen bir dal değil. Bu nedenle kolaylıkla uygulanabilir ve sadece 10 dakika tüm hayatımızın gidişatınızı değiştirebilir.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu