Sağlık

Uyku Sırasında Düşme Hissiyatı Neden Olur?

Uyku Sırasında Düşme Hissiyatı Neden Olur?

Birçok kişinin sıklıkla yaşadığı durumlardan birisi olan uyku sırasında düşme hissi, beyne ilişkin sinirler arasında yaşanan uyumsuzluklar sonucunda meydana gelen bir durumdur. Beyin ile beyincik arasındaki anlık bilgi akışının sekteye uğraması veya sinirlerin kısa süreli deaktif olması durumunda meydana gelebilen bu his, kişilerin yüksek bir yerden düşüyormuşçasına hızlı bir şekilde uyanması ile son bulmaktadır. 

Herhangi bir rahatsızlığın habercisi olmayan bu durum, sıklıkla yaşandığında can sıkıcı bir hâl alabilmektedir.

Düşme Hissine İlişkin Ana Nedenler Neler?

Genel kanıya göre beyin ve beyincik arasındaki sinir çatışmasına bağlı olarak gerçekleşen bu durum, bazı kesimler tarafından farklı nedenler ile de açıklanıyor. Bu nedenlerden en yaygın olanı ise, düşme hissi yaşayan kişilerin sahip olduğu psikolojik bozukluklar ve bilinçaltında yatan diğer nedenler.

Ayrıca duruma ilişkin bir diğer yaygın kanı ise retiküler aktivasyon sistemi(nefes alma gibi temel fonksiyonların kontrol edildiği beyin bölümü) ile ventrolateral preoptik çekirdek(optik sinire bağlı bir bölge) arasında yaşanan geçişin sekteye uğraması durumu. Bu kanıya göre uyku geçiş sürecinde iki bölge arasında gerçekleşmesi gereken sinir akışı, bazı durumlarda aksamakta ve bu da kişilerin düşme hissi ile uyanmasına neden olmaktadır.

uyku sırasında düşme hissi

Önlemek Mümkün mü?

Şu an için kesin olarak belirlenemeyen nedenler dahilinde meydana gelen bu durumu önlemek mümkün değildir; çünkü kesin nedenleri olmayan ve hastalık olarak dahi kabul edilmeyen bir durum için tedavi geliştirmek mümkün değildir.

Bu sorunu sık şekilde yaşayan kişilerin izlemesi gereken yol ise kısa zamanda uzman bir uyku doktoruna görünmek. Ayrıca genel bir vücut muayenesi yaptırmak ve varsa diğer rahatsızlıkları da araştırmak, bu hissiyatın önüne geçmek için faydalı olabilir.

DAHA FAZLA İÇERİK

“Uyku Sırasında Düşme Hissiyatı Neden Olur?” tarzında

Daha fazla “SAĞLIK” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O halde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Uykumda çok sık düşme hissi ve bir anda sıçrama yaşıyordum. Önlenemez olması biraz üzdü. Çok farklı bir konuya değinmişsiniz. Başarılarınız daim olsun.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu