Sağlık

Oruç ve Orucun Faydaları

Müslümanların kutsal ibadetlerinden birisi olan ve her yıl 30 gün süre ile tutulan oruç, büyük çoğunlukla Ramazan ayı içerisinde ifa edilen ve Ramazan Bayramı ile son bulan bir ibadettir. Temelinde belirli bir süre aç ve susuz kalmayı; aslında ise nefsin isteklerinden uzak durarak daha iyi bir insan olmayı amaçlayan bu ibadet, beden açısından da birçok fayda sağlar.

Günümüz tıp uzmanlarının da dile getirdiği “Belirli bir süre ile aç kalma” uygulamasını en iyi şekilde uygulamaya yardımcı olan bu ibadet, beden için onlarca farklı fayda sağlar. Sağladığı faydalar her ne kadar fazla olsa da bu ibadeti yerine getirmeye tıbbi açıdan uygun olmayan kişilerin oruç ibadetinden uzak kalması, sağlık açısından daha olumlu sonuçlar doğuracaktır.

Neden Oruç Tutarız?

Allah tarafından “Kim o aya ulaşırsa oruç tutsun.” şeklinde emrolunan oruç ibadeti, aklı başında olan ve sağlığı elveren tüm müslümanlar için farzdır. Kuran’-ı Kerim’in indirildiği ay olan Ramazan içerisinde tutulan oruç hem bir ibadet hem de mükemmel bir arınma aracıdır; çünkü oruç, sağladığı uzun süreli açlık ile vücudun atıklardan kurtulmasını ve uzun vadeli olarak daha sağlıklı hale gelmesini sağlamaktadır. Ayrıca oruç, mantığında yer alan kötü alışkanlıklardan ve kötü hareketlerden uzak durmaya vesile olmasıyla hem kişi hem de toplum sağlığına olumlu katkılarda bulunmaktadır.

Orucun Beden Üzerindeki Etkisi

Beden üzerinde birçok pozitif etkisi bulunan oruç; vücudun uzun süreli aç kalmasını ve bu süre zarfında kendisini onarmasını sağlamakta, hücre yenilenmesine katkıda bulunmaktadır. Bu da hem kişi sağlığının iyileşmesini hem de kişinin daha aktif ve dinç hale gelmesini sağlamaktadır.

Orucun beden üzerindeki bir diğer faydası ise zihin sağlığı üzerinedir. Uzun süreli açlık getiren oruç, belirli bir süre düzenli tutulduğu takdirde zihin sağlığına ve duruluğuna pozitif etkiler katar.

DAHA FAZLA İÇERİK

“Oruç ve Orucun Faydaları” tarzında

Daha fazla “SAĞLIK” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O halde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Furkan Emre ORHAN

19 yaşında kendine ve etrafına bir şeyler katmaya çalışan birisi :)

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu