Sağlık

Kahve ve Kahvenin Faydaları

Kahve ve Kahvenin Faydaları

Yüzyıllardır oldukça sevilen ve sık tüketilen bir içecek olan kahve, onlarca farklı şekil ve lezzette yapılabilmektedir. Günümüz dünyasında da oldukça önemli bir yere sahip olan bu içecek, lezzetinin yanı sıra sağladığı uyarıcı etki ile de tercih edilmektedir.

Çeşidine ve kullanılan kahve çekirdeğine göre belirli miktarlarda kafein içeren kahve, tüketen kişilerde enerji artışı ve kısa süreli uyarılma etkisi yaratır; bu da belirli bir süre ile kişinin veriminin artmasını ve daha aktif bir şekilde çalışmasını/odaklanmasını sağlar. Bu yüzdendir ki kahve, özellikle yoğun şekilde çalışan kişiler tarafından tercih edilir.

Kahvenin Tarihsel Gelişimi

İlk olarak Güney Arabistan tarafında tüketildiği; köken olarak ise Güney Habeşistan’da yetiştiği düşünülen kahve, çeşitli kolonicilik faaliyetleri ve ticaret yolları ile tüm dünyaya yayılmıştır. Kahvenin Türk Kültürüne girişi konusundaki en yaygın görüş ise Yemen Valisi Özdemir Paşa tarafından, Kanuni Sultan Süleyman döneminde kültürümüze giriş yapmış olduğudur; fakat bu konu hakkında farklı görüşler de bulunmaktadır.

Kahvenin Sağlığa Yararları

Genellikle “Yap bir kahve içelim!” diyerek bardak bardak kahve tüketen milletimiz, bunun sonuçlarının ne olacağı konusunda da oldukça meraklıdır; bu yüzden birçok kişi kahvenin faydaları ile beraber zararlarını da merak etmektedir.

Kahvenin genel faydası vücuda dinçlik sağlaması olarak bilinse de bunun dışında birçok farklı faydası da bulunmaktadır. Bu faydaların ilki, kahvenin kalp sağlığına olan faydalarıdır. İçerdiği bileşenler ile uzun vadeli kalp krizi riskini önleyen kahve, kalp damarlarını korumakta; ayrıca kalp atım hızını uygun seviyede tutmaktadır. 

Kahvenin bir diğer faydası ise yüksek tansiyon riskini önlüyor oluşudur. Buna göre düzenli kahve tüketen kişilerin tüketmeyen kişilere göre daha stabil tansiyon değerlerine sahip olduğu saptanmış; bu da kahvenin tansiyon üzerindeki olumlu etkisini gözler önüne sermiştir.

Tüm bunlar ile beraber elbette kahvenin de zararları bulunmaktadır. Bu zararların en yaygın bilineni ise bağımlılık yapıyor oluşudur; ayrıca kahveye atılan şeker ve diğer bileşenler, artan kahve tüketimi ile beraber uzun vadeli olarak bedene zarar vermektedir.

DAHA FAZLA İÇERİK

“Kahve ve Kahvenin Faydaları” tarzında

Daha fazla “SAĞLIK” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O halde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu