Sağlık

İzolasyon Sürecinde Sağlığı Korumak için Nelere Dikkat Etmeli?

Pandemi nedeniyle evlere hapsolduğumuz şu günlerde, yapılan tam kapanma açıklaması ile daha uzun süre evde durmak zorunda kalacak ve doğal olarak daha stresli bir hâl alacağız. Çalışma izni veya önemli bir işi olmayan herkesin dâhil olduğu bu kapanmayı avantaja çevirmek ise ancak sizin elinizde.

Eğer siz de izinlerden muaf bir şekilde evde durmak zorundaysanız 17 gün sürecek olan bu izolasyon sürecini kendiniz için verimli bir hale getirebilirsiniz. Ayrıca izolasyon süresi boyunca psikolojik sağlığınızı korumak için de çeşitli adımlar atabilir ve pandeminin üzerinizde yarattığı stresten bir nebze de olsa kurtulabilirsiniz.

Nelere Dikkat Etmeli?

Dikkat edilmesi gereken birçok unsur bulunmakla beraber bunların başında kesinlikle uyku-beslenme-egzersiz üçlüsü geliyor. Bu üçlü ile hem beden hem de zihin sağlığı optimum şekilde korunurken gün içerisinde yapılan işlerden alınan verim ve keyif de artıyor.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur ise: aynı şeyler ile ilgilenmemek. Çünkü insan beyni sürekli tekrarladığı etkinlikler karşısında uyuşukluk gösteriyor; ve bu da kişi üzerinde hem strese hem de durgunluğa neden oluyor. Bu yüzden birçok uzman, gün içerisinde farklı şeyler yapmayı, yeni şeyler denemeyi öneriyor.

Egzersiz ve Doğru Beslenmenin Önemi

Uzun dönem sağlıklı kalabilmek için oldukça önemli olan egzersiz ve düzenli beslenme, izolasyon sürecinde çok daha büyük bir önem kazanıyor; çünkü bu süre zarfında kişiler daha hareketsiz kalıyor ve hızlı bir şekilde kilo alabiliyorlar. Bu da dolaylı olarak birçok sağlık problemine ve beraberinde psikolojik sorunlara yol açıyor. Bu yüzden hem izolasyon sürecinde hem de normal süreçte beslenmeye dikkat etmek, düzenli şekilde egzersiz yapmak gerekiyor.

izolasyon

Aktivite Çeşitliliğin Önemi

Günlük rutinlerin getirdiği süreklilik ve tekrar durumu, kişiler üzerinde birçok olumsuz duruma yol açar. Her bireyin zaman zaman düştüğü bu durum; kişinin verimini kaybetmesine, enerji düşüklüğü yaşamasına ve yaptığı işten aldığı hazzın azalmasına neden olur. Bu da dolaylı olarak yapılacak diğer işlerin aksamasına ve birçok ekstra probleme yol açar.

Bu duruma düşmemek veya etkisini minimuma indirmek içinse uzmanlar, sıklıkla yeni şeyler denemeyi ve gün içerisinde farklı işler ile uğraşmayı tavsiye ediyor. Siz de izolasyon sürecinde bu duruma düşmemek için evde farklı şeyler deneyebilir, yeni bir hobi veya bir evcil hayvan edinebilir ya da benzeri şeyler ile uğraşabilirsiniz.

DAHA FAZLA İÇERİK

“İzolasyon Sürecinde Sağlığı Korumak için Nelere Dikkat Etmeli?” tarzında

Daha fazla “SAĞLIK” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O halde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Furkan Emre ORHAN

19 yaşında kendine ve etrafına bir şeyler katmaya çalışan birisi :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu