Sağlık

Bipolar Bozukluk Nedir?

Önceden manik depresyon olarak bilinen bipolar bozukluk, duygusal yükseklikleri (mani veya hipomani) ve düşüklükleri (depresyon) içeren aşırı ruh hâli değişimlerine neden olan bir ruh sağlığı durumudur.

Depresyona girdiğinizde üzgün veya umutsuz hissedebilir ve çoğu aktiviteye olan ilginizi/zevkinizi kaybedebilirsiniz. Ruh hâlinizin durumu; coşkulu, enerji dolu veya alışılmadık derecede sinirli olabilir.

Bipolar Bozukluk

Ruh hâli değişimleri bölümleri yılda nadiren veya birden fazla kez oluşabilir. Çoğu insan bölümler arasında bazı duygusal semptomlarla karşılaşacak olsa da bazıları herhangi bir duygusal semptomla karşılaşamayabilir.

Bipolar bozukluk, ömür boyu süren bir durum olmasına rağmen tedavisi vardır; genellikle ilaçlar ve psikolojik danışmanlıkla tedavi edilir.

Mani ve Hipomani

Mani ve hipomani iki farklı bölüm türüdür ancak aynı semptomlara sahiplerdir. Mani, hipomaniden daha şiddetlidir; yani sosyal aktivitelerde ilişki zorluklarına neden olur. Mani ayrıca gerçeklikten (psikoz) bir kopuşu tetikleyebilir ve hastaneye yatış gerektirebilir.

Hem manik hem de hipomanik bir bölüm, bu belirtilerden üç veya daha fazlasını içerir:

 • Anormal derecede neşeli veya gergin
 • Artan aktivite, enerji veya ajitasyon
 • Abartılı refah ve öz güven duygusu
 • Uyku ihtiyacının azalması
 • Dikkat dağınıklığı

Majör Depresyon

Majör depresyon; iş, okul, sosyal aktiviteler veya ilişkiler gibi günlük aktivitelerde gözle görülür zorluklara neden olacak kadar şiddetli semptomlar içerir:

 • Üzgün, boş, umutsuz veya gözü yaşlı hissetmek gibi depresif ruh hâli
 • Belirgin ilgi kaybı veya tüm etkinliklerde veya hemen hemen hepsinde zevk alamamak
 • Diyet yapmamak, kilo almak veya iştahta azalma veya artış olmadığında önemli kilo kaybı
 • Yorgunluk veya enerji kaybı
 • Değersizlik veya gereksiz suçluluk duyguları
 • Kararsızlık
 • İntiharı düşünmek

Çocuklarda ve Gençlerde Semptomlar Nasıl Gözükür?

Bipolar bozukluk semptomlarının çocuklarda ve gençlerde tanımlanması zor olabilir. Çocuklarda ve gençlerde belirgin majör depresif veya manik veya hipomanik ataklar olabilir; ancak örüntü, bipolar bozukluğu olan yetişkinlerden farklı olabilir; ve ruh hâlleri saydığımız 3 tanı sırasında hızla değişebilir. Bazı çocuklarda tanılar arasında ruh hâli semptomları olmayan dönemler de olabilir.

Çocuklarda ve gençlerde bipolar bozukluğun en belirgin belirtileri, normal ruh hâli değişimlerinden farklı olan şiddetli ruh hâli değişimleridir.

Ne Zaman Doktora Gidilebilir?

Bipolar bozukluğa sahip insanlar genellikle duygusal dengesizliklerinin hayatlarını ve sevdiklerinin hayatlarını ne kadar bozduğunu fark etmezler; ve böylelikle ihtiyaç duydukları tedaviyi alamamış olurlar.

Ve eğer bipolar bozukluğu olan bazı insanlar gibiyseniz coşku hislerinin ve daha üretken olmanın tadını çıkarabilirsiniz. Bununla birlikte bu coşku; her zaman sizi depresyonda, yıpranmış ve belki de finansal, yasal veya ilişki sorununda bırakabilecek duygusal bir çöküşle takip edebilir. Depresyon veya mani belirtileriniz varsa doktorunuza veya psikiyatriste görünebilirsiniz. Bipolar bozukluk, kendi kendine düzelmez. Kesinlikle bir ruh sağlığı uzmanından destek almalısınız.

DAHA FAZLA İÇERİK

“Bipolar Bozukluk Nedir?” tarzında

Daha fazla “SAĞLIK” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O hâlde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Daha Fazla Göster

Büşra TÜTER

Okumayı her zaman hayatına adapte etmiş biri.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu