Dünya gündemine oturan en büyük sorun COVİD19 ismiyle de bilinen corona virüsü. Dünya bir an önce bu sorundan kurtulmak için pek çok yol arıyor, yöntem üretiyor. Tüm bunlara rağmen ne yazık ki gün geçtikçe corona etki alanı genişliyor, büyüyor. Virüs yayılıyor. Tüm dünya bunun için önlemler alıyor. Peki bu önlemlerin ne kadarına hakimiz? Tanık olduğum kadarıyla pek de hakim değiliz. Çok şey kaçıyor gözden, bilmiyor önemsemiyoruz.

Neler Kaçıyor Gözden?

Ben bir hafta öncesine kadar bir hastahanede Radyoloji bölümünde staj yapıyordum ve ne yazık ki yeterli önlemin alınmadığını gördüm. Ben hastahanede Radyoloji bölümünde röntgen cihazlarında staj yapıyordum bu yüzden size sadece buradan bahsedeceğim, diğer alanlarda (MR, Bilgisayarlı Tomografi vb.) önlem alınıp alınmadığıyla ilgili bir bilgim yok .

corona için alınması gereken önlemler

Benim staj yaptığım yerde yerde bir makinede günde 100 ü aşkın hastaya röntgen çekilmekte ve çekime göre hastaların eli yüzü çenesi ayağı göğsü vb. bu makinelerle temas etmekte ancak baktığımızda bu makineler her hastadan sonra dezenfekte edilmiyor. Hatta gün içinde bile dezenfekte edilmiyor, yani eğer gün içerisinde röntgen çekilen hastalardan her hangi birinde bile corona virüsü varsa o hastadan sonra aynı makinede röntgen çekilen diğer hastalara da makineden corona virüsü bulaşma olasılığı çok yüksek. Sıra yoğunluğundan dolayı teknisyenlerin her hastadan sonra makineleri dezenfekte etmeleri biraz zor. Fakat yine de yapılması risk oranını çok büyük bir ölçüde azaltır. Bu denenebilir bir yöntem olsa da hastalar için uzunca bir süre hastanede bekleme ve yine virüsle karşılaşma riskinde artış söz konusu oluyor.

corona

Devletimiz bu dönemde bu makineler için dezenfekte konusunda her hastadan sonra makineleri dezenfekte etmesi için teknisyenlere yardım edecek görevli tayin etse bu çok önemli bir adım olur. Çünkü dediğim gibi günde 100 ü aşkın hasta röntgen çekiliyor. Bir makinede ve bu hastalardan birinde bile corona virüsü varsa ondan sonra aynı makinede röntgen çekilen diğer hastalara da corona virüsü bulaşma olasılığı çok yüksek maalesef. Bilindiği üzere bir hastanın korona riski demek günde inanılmaz bir yayılma hızı demektir. Bugün İtalya gibi korkunç vaka sayısıyla karşı karşıya gelmek istemiyorsak bu konuda acilen önlem alınmalıdır!!!

2
0
Düşüncelerinize bayılırım, lütfen yorum yapın.x
()
x