Psikoloji

İnsan Psikolojisi Hakkında İlginç Bilgiler

Biz insanlar, bu dünyadaki en garip canlı türlerinden biriyiz. Günümüzde ortalama 75 yıl yaşıyor ve bu süre zarfının büyük bir kısmında çalışıyoruz; evleniyoruz, çocuk sahibi oluyoruz, emekli oluyoruz ve daha sonrasında ölüyoruz. Peki, bu arada geçen sürede psikolojik olarak neler yaşıyoruz? Gelin, insan psikolojisi hakkında en ilginç bulgulara göz atalım. Eminim, birçoğu daha önce başınıza gelmiştir.

Zeigarnik Etkisi

Tamamlamadığınız işler ya da bitirmediğiniz görevler olduğunda zihniniz bu işi ya da görevi size sürekli olarak hatırlatır. Buna “Zeigarnik etkisi” denmektedir. Bu etki, psikiyatrist Bluma Zeigarnik tarafından ortaya atılmıştır. Zeigarnik etkisi, en sık dizi sektöründe kullanılmaktadır. Yani dizilerin en heyecanlı yerlerinde kesilmeleri asla tesadüf değildir. Ya da e-ticaret sitelerinin “Sepetinde ürün unuttun!” temalı e-postaları aslında sizi harekete geçirmeye yönelik birtakım manipülasyonlardan ibarettir. Zira insan, doğası gereği başladığı işleri tamamlama eğilimindedir.

“C” Şıkkının Çekiciliği

A, B, C ve D şıklarından oluşan bir testte eğer hiç bilginiz yoksa ve sallamak istiyorsanız C şıkkı daha cazip gelir. Bu durumun bilimsel bir açıklaması olmasa da insanlar, rastgele cevaplar üretme konusunda oldukça başarısızdır ve bu nedenle ortalama değer vermeye meyillidir. Uzun sorulu anketlerde sıklıkla karşılaşılan ‘ortadaki cevabı seçme’ eğilimi, insanların uç değerlerden olabildiğince uzaklaşmaya meyilli olduklarını göstermektedir.

Aç Kalmak=Yalnız Kalmak

İnsanlarda oluşan sosyal açlık, yemeğe duyulan açlık hissine benzer tepkilere neden olmaktadır. Yani sosyal anlamda aç olduğunuzda gerçekten aç olduğunuz zamanlardaki gibi tepkiler verirsiniz. Bu argümana ilişkin yapılan deneylerde 10 kişi sosyal izolasyona ve 10 kişi de açlığa mahkum edilmiştir. Akabinde sosyal izolasyona maruz kalan gruba telefonları gösterilirken açlığa mahkum edilen deneklere de yemek resmi gösterilmiştir. Her iki durumda da orta beyinde büyük bir hareketlilik tespit edilmiştir. MRI yöntemi ile tespit edilen bu bulgu da gösteriyor ki insanlara duyduğumuz açlık ile yemeklere duyduğumuz açlık benzer tepkiler oluşturmaktadır.

Benjamin Franklin Etkisi

Eğer negatif ya da nötr duygular beslediğiniz birine herhangi bir konuda yardım ederseniz o kişiyle ilgili duygularınız olumlu yönde değişecektir. Buna psikolojide “Benjamin Franklin Etkisi” adı verilmektedir. Hatırlayın, en son kime yardım ettiniz? Bu kişiye karşı nasıl duygular besliyordunuz? Duygularınızda herhangi bir değişiklik oldu mu? Eğer bu etkiye örnek bir olay geçmiş zamanda yaşadıysanız bu etkiyi anlamanız çok daha kolay olacaktır.

geturgen-insan psikolojisi_resim1

DAHA FAZLA İÇERİK

“İnsan Psikolojisi Hakkında İlginç Bilgiler” tarzında

Daha fazla “PSİKOLOJİ” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O halde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu