Psikoloji

Göz Teması Kurmanın Önemi

Göz Teması Kurmanın Önemi

Hepimiz “Gözler ruhun aynasıdır, sözünü duymuşuzdur; ve bu söz, birçok yönden doğrudur. Herkes, başkalarının gözlerine bakmanın iletişimde faydalı olduğunu bilir; ancak genellikle uygulamaz. Göz teması, tam olarak ne kadar önemlidir; ve nasıl tanımlanabilir? Göz teması, belirsiz ya da açık olabilir. Bir kişi üzgün olduğunda gözümüze çarpan bir kaş çatışı veya başka birinin görünüşüyle ilgili yanlış bir şey gördüğümüzde uzun bir bakış olabilir; hatta çok önemli bir fikri ifade etmeye çalışırken doğrudan bir bakış bile olabilir.

Göz teması, iletişim ve konuşma sırasında son derece önemli olan bir vücut dili türüdür. Bazen gözlerimiz ve vücut dilimiz kelimelerden daha fazlasını konuşur. Konuştuğunuz kişiyle göz teması kurmak, onu aktif olarak dinlediğinizi ve dikkate aldığınızı gösterir.

Göz teması

Farkında olsak da olmasak da gözlerimizi her zaman bir iletişim biçimi olarak kullanırız. Göz temasından kaçınmak gibi eylemler bile kişinin saklayacak bir şeyi olduğunu gösterir. Polisler, birinin yalan söyleyip söylemediğini anlamak için bunu kullanabilir. İnsanlar genellikle utangaçlık veya kaygı nedeniyle göz teması kurmaktan rahatsız olurlar. Aynı kişiler; hafif kekemelik, terleme ve kızarma gibi başka utangaçlık belirtileri de gösterebilir. Bugün konuşma içerisinde göz temasının neden zorunlu ve önemli olduğuna açıklık getireceğim.

  • Saygı göstermenin ve kazanmanın bir yolu olarak göz teması çok önemlidir. Saygı göstermenin birçok yolu vardır ancak gözlerimiz; samimiyetimizi, sıcaklığımızı ve dürüstlüğümüzü yansıtır. İşte bu yüzden konuşurken göz teması kurmak, iyi bir sohbetin kesin bir işaretidir. Günümüzde bir konuşmanın ortasında olsun ya da olmasın, insanların telefonlarına bakmaları yaygındır; bu nedenle göz teması, sizi diğerlerinden ayıracak ve onlara tüm dikkatinizi verdiğinizi gösterecektir.
  • Bazen bakışları kilitlemek, karşınızdakinin ne hakkında konuştuğunu anladığınızı göstermek için ihtiyacınız olan tek şeydir. Daha spesifik olarak; hayati bir noktayı anlamanız gerekiyorsa göz teması, bu önemi iletmenin en iyi yoludur; aynı zamanda “evet” veya “hmm” gibi arka planda bir onaylama biçimidir. Bu, konuşmacıya kendinizi onun için ayarladığınızı ve söylediklerini anladığınızı gösterir.
göz teması
  • Birisi herhangi bir duygu hissettiğinde veya sadece bir görevi yerine getirdiğinde beyninde parlayan aynı nöronlar, onu izleyen başka birinin beyninde de yanar. Bunun nedeni, beynimizde yüz ifadelerine ve en önemlisi göz temasına çok duyarlı “ayna nöronları” olmasıdır. Doğrudan göz teması o kadar güçlüdür ki empatiyi artırır; ve duygusal durumları birbirine bağlar. Uzun süreli bağlar oluştururken bunun gücünü asla küçümsememek gerekir.
  •  Özellikle gergin hissettiğinizde veya öz güven eksikliğinizde doğrudan göz teması, korkutucu bir şey gibi gözükebilir. Gerçek şu ki bu temas aslında varlığı çağrıştırır ve konuşurken; güven, öz saygı ve iddialılık yansıtır. Seyirciye ne kadar çok bakarsanız veya kiminle konuşursanız o kadar çok güç verir ve otorite sağlarsınız.

İyi bir göz teması kurmak, etkili iletişim için temel bir beceridir; ancak çoğu insan, iş dünyasında ve ötesinde bir fark yaratma yeteneğini hafife alır. Konuştuğunuz biriyle bu teması sürdürmek, ilgiyi gösterir; ve ona “Siz önemlisiniz; ve sizi aktif olarak dinliyorum, der. Göz teması becerisi vazgeçilmezdir; ancak çoğunlukla fark edilmeden geçer. Bu da onu mükemmel bir beceri hâline getirir. Göz teması kurmak, ilişkileriniz için şimdiye kadar yapacağınız en iyi yatırımlardan biridir.

DAHA FAZLA İÇERİK

“Göz Teması Kurmanın Önemi” tarzında

Daha fazla “PSİKOLOJİ” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O hâlde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Büşra TÜTER

Okumayı her zaman hayatına adapte etmiş biri.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu