Otomobil

Tork Nedir ve Beygir Nedir? Farkları Nelerdir?

Kavramları kıyaslamadan önce bu kavramların neler olduğunu öğrenelim.

Tork, motorda döndürme kuvvetini ifade eder. Daha ayrıntılı bir şekilde ele alırsak aracın motorunda bulunan krank milinin bir dakika içinde yaptığı dönüş sayısı olarak daha açık bir tanım yapabiliriz. Dönüşlerin çok ya da az olması, aracın hızı ve çekiş gücü hakkında fikir sahibi olmamızı sağlar. Tork, motorun dönme kuvvetini tekerlekleri itme kuvvetine dönüştürerek güç elde etmemizi sağlar.

Beygir, en genel tanımı ile belli bir ağırlıktaki yükün belli bir süre içerisinde belli bir mesafeyi alması için ne kadar güce ihtiyaç olduğunun cevabıdır. Günümüzde otomotiv mühendisleri bu değerleri 75 kg yükün 1 saniyede 1 metre hareket ettirilmesi doğrultusunda hesaplar ve araçlarda bu değerleri kullanırlar.

geturgen-tork ve beygir_resim1

TORK VE BEYGİRİ KIYASLAYALIM

Tork ve beygiri karşılaştırmak ve daha iyi anlayabilmek için bir otomobil örneğini inceleyelim. Elimizde A ve B marka iki aracımız olsun. A ve B marka araçlarımızın beygir güçleri aynı iken B aracının torku daha fazladır. Bu durumda B aracının daha güçlü olduğu kararına varırız. Her iki aracımıza da belli miktarlarda yük koyduğumuzda B marka aracın yükü çektiğini fakat A marka aracın yükü çekemediğini gözlemleriz. Sebebi ise torkun çekim kuvvetidir. Tork sayesinde sürtünme üzerinde araç çok daha kuvvetli oluyor ve yükü çekiyor.

Yükleri kaldırıp araçların hızlarını kıyasladığımızda B aracı A aracına göre daha hızlı bir kalkış yapar fakat A aracı sonradan hızlanır ve B aracını geçer. Bu durumda B aracında bulunan torkun anlık olarak uyguladığı güç fazlalığı sürtünmeyi hemen yener ve araç hareketlenir. A aracı ise sürtünmeyi yendikten sonra B aracına göre çok daha fazla hızlanır ve onu geçer. Beygirin son hız üzerinde olan etkisini görmüş oluruz. Yokuş üzerinde yüksüz bir şekilde A ve B araçları denenirse B aracının yokuşu rahat bir şekilde çıkarken A aracının yokuşta kaldığını görürüz. Burada da torkun çekim gücü etkisini gözlemleriz.

DAHA FAZLA İÇERİK

“Tork Nedir ve Beygir Nedir? Farkları Nelerdir?” tarzında

Daha fazla “OTOMOBİL” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O halde bu bağlantıya tıklayabilirsin!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Ahmet Buğra BALKAYA

Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi, Otomobil Tutkunu

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu