Otomobil

Otomobilin Varoluşu

İlk önce sayfamıza ve daha sonra yazıma geldiğiniz için teşekkür ederim. Bugün sizlere sosyal yaşamımızın her yerinde olan, hayatımızın şekillenmesinde etkisi bulunan, başlıktan da anlıyor olacağınız gibi otomobillerin varoluşundan ve hayatımıza dâhil olmasından bahsediyor olacağım.

Otomobilin Tarihçesi

Otomobil; Yunanca, Latince ve Fransızca dilleri vasıtasıyla dilimize girmiştir. Anlam olarak bir hayvan veya araç etkisi altında itilmek veya çekilmek yerine kendi kendine hareket eden anlamına gelir. İlk olarak Ahmet Rasim, 1900’lü yılların başında kaleme aldığı “Şehir Mektupları” adlı eserinde otomobil kelimesini kullanmıştır.

1769’da Fransız Nicolas Joseph, 7 metrelik dev buhar kazanına sahip buharlı bir otomobil yapmıştır. Bu araba saatte 4  kilometre hıza ulaşabilen ve her 20 kilometre mesafede bir kazanının yenilenmesi gereken bir arabaydı. Direksiyonu ve fren sistemi olmadığı için ilk denemede bir duvara çarparak duvarı yıkmıştır. Bu kaza, bu otomobilin gücünü göstermiştir. Buhar ve basınç ile çalışan birçok araba denemesi de peşinden gelmiştir. Rusya, Amerika ve İngiltere gibi ülkelerde de birçok bilim insanı gerekli denemeleri yapmıştır; ama yeterli destek bulamamışlardır. Buhar kazanlarının  küçültülerek daha kullanışlı hâle gelmesi adına çalışmalarda bulunulmuş fakat çok fazla başarı sağlanamamıştır. İçten yanmalı motorlar ve petrol kendini kabul ettirmiş; ve bundan sonraki çalışmalar o yönde olmuştur.

Christiaan Huygens ve asistanı Denis Papin tarafından 1673 yılında içten yanmalı motorların öncüsü olan, içinde bir piston ve metalik silindirden oluşan motor geliştirilmiştir. Barutun ısıtılmasıyla bir hava basıncı oluşur, hava basıncı bu  mekanizmaya bir kuvvet kazandırır, bu kuvvet sayesinde pistonun dönme işlemi gerçekleşir. İçten yanmalı motorların gelişimi ilerlese de o zamanlar yeterli petrol yoktu; fakat petrol olsa bile petrolü kullanacak etkili bir karbüratör yoktu. Geroge Bryton, 1872’de yaptığı karbüratör ile bu sorunlara çözüm bulmuştur.

Gottlieb Daimler, 1876 yılında içten yanmalı motorların prensiplerine uyan ilk motoru geliştirdi. 1889 yılında ise Rene Panhard ve Emile Levassor ilk defa dört kişilik araca dört zamanlı içten yanmalı bir motor taktılar; fakat gaz ile beslenen bu motorun gaz besleme hortumu ilk deneme sırasında patladı ve yerine fitilli bir karbüratör bulunarak benzin kullanıldı. Bu otomobil Carl Benz’in otomobilinden önce çıkmış olsa bile doğru düzgün çalışamaması ve kullanım sırasında açığa çıkan patlamalar yüzünden ilk otomobil unvanını alamamıştır.

Tarihteki ilk arabanın hangisi olduğu düşünüldüğünde çok fazla cevapla karşılaşırız; fakat genel olarak Karl Benz tarafından üretilen Benz Patent Motorwagen, ilk araba olarak kabul görür. Patent almasıyla birlikte seri üretime geçilmiş ve toplamda 25 adet üretilmiş olması, ilk araba olarak kabul görmesinin en büyük sebebi olmuştur.

İlk Otomobil Benz Patent Motorwagen

otomobil

Karl Benz’in bu icadına pek sıcak bakılmamış, yasaklar getirilmiş, imalathanesinin önüne askerler gönderilerek arabalarının dışarı çıkarılmasına izin verilmemiştir. Bu zamanda Karl Benz’in eşi Bertha Benz iki oğlunu yanına alarak arabayı askerlerin olmadığı yerden kaçırarak çıkarmış; ve ortalama 105 km uzaklıkta bulunan annesinin evine doğru yola koyulmuştur. Karl Benz arabasıyla sadece düz bir yolda kısa mesafeli denemelerde bulunduğu için Bertha Benz, yolda bazı sıkıntılar yaşamıştır. Özellikle motorun yakıt bölümünde çok fazla sıkıntılar yaşanmıştır.

İlk yakıt pompası patlamıştır. Bertha Benz bunu çorabında bulunan bir dantel vasıtasıyla bağlamış ve devam etmiş; fakat daha sonra arabayı tozlu yollarda çok fazla kullandığı için yakıt filtresi tıkanmıştır; Bertha Benz buna da bir çözüm bulmuş, tokası ile yakıt filtresini açmıştır. 5 litre gibi az bir haznesi bulunan bu motorun benzini bitmiştir.

Bertha Benz ise bir eczaneye giderek o zaman temizlik malzemesi olarak kullanılan benzin bazlı ve benzin türevi olarak kullanılan ligroin almıştır; ve onu motora dökerek motoru çalıştırmayı başarmıştır. Bu sebeple yakıtlar belli bir süre  eczanelerden alınarak arabalar kullanılmıştır. Bertha Benz, arabada çıkan arızalardan dolayı birçok ilke imza atmıştır. Otomobilin fren pabuçları ahşaptan yapıldığı için bir süre sonra yanmıştır. Bertha Benz bir ayakkabı mağazasına girerek, oradan deri bir kösele alarak fren pabucunu sarmıştır; ve bu dünyanın ilk fren balatası olarak tarihe geçmiştir. Aynı zamanda yaptığı bu seyahat ile de dünyanın ilk otomobille yapılan seyahatini yapmıştır. Bu gelişmeler doğrultusunda Benz Patent Motorwagen, çok büyük bir ilgi görmüştür; zaten Bertha Benz’in hayali de buymuş: insanlara bu otomobili tanıtmak.

Daha sonra dünya üzerinde çeşitli firmalar, otomobillerini çıkartmış ve geliştirmiştir. Bunlardan biri olan Henry Ford, ilk kez yürüyen bant özelliğini kullanarak araba üretim hızını arttırmıştır; böylece satışlar patlamış ve daha çok otomobil kullanılmaya başlanılmıştır.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere!  

Kaynakça

Kaynaklar için Wikipedia kullanılmıştır. Teşekkürler.

DAHA FAZLA İÇERİK

“Otomobilin Varoluşu” tarzında

Daha fazla “OTOMOBİL” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O hâlde bu bağlantıya tıkla!,


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Daha Fazla Göster

Ahmet Buğra BALKAYA

Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi, Otomobil Tutkunu

2 Yorum

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu