Otomobil

Benzin ile Dizel Motorini Arasındaki Farklar Nelerdir?

Benzin ile dizel motorini herkesin çok merak ettiği fakat tam olarak bilmediği  bir konu. Benzin ve dizel motorini nedir? Aralarındaki farklar nelerdir?

İkisinin de ham maddesi ham petroldür. Ham petrol, 500’e yakın farklı molekülün birleşiminden oluşur. Bu moleküller, uzun karbon zincirlerini meydana getirir ve bu karbon zincirlerin kırılması ile benzin ve dizel yakıt elde edilir. Kırılan karbon zincirlerinde uzun parçalar ile dizel yakıt elde edilirken kısa karbon zincirleri ile benzin elde edilir. Uzun karbon zincirlerine sahip olan dizel yakıtlar benzine göre daha ağırdır ve yoğunluğu fazladır. Benzin, kısa karbon zincirlerinden oluştuğu için yanması daha hızlı gerçekleşir.

geturgen-benzin ile dizel_resim1

Benzin ile çalışan araçlarda dizel ile çalışan araçlara göre yakıt tüketiminin daha fazla olduğu gözlemlenmektedir. Örneğin; elimizde bulunan 2 kabın birinde 100 mL benzin diğerinde ise 100 mL dizel yakıt olduğunu düşünelim. Kapların içerisine birer kibrit yakıp atıldığında benzin kabının alev aldığı dizel kabında ise sönmüş bir kibrit çubuğu olduğunu görürsünüz. Arabaların motorlarında da bu olay vardır. Bu petrol rafinelerini yaktığımızda bir karbondioksit salınımı meydana gelir. Benzin ve dizel arasında karbon salınımlarına bakıldığında dizel yakıtın aynı miktarlardaki(L bazında) benzine göre daha fazla karbon salınımında bulunduğu da gözlemlenmiştir.

DAHA FAZLA İÇERİK

“Benzin ile Dizel Motorini Arasındaki Farklar Nelerdir?” tarzında

Daha fazla “OTOMOBİL” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O halde bu bağlantıya tıklayabilirsin!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Ahmet Buğra BALKAYA

Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi, Otomobil Tutkunu

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu