Müzik

Spotify ve Müzik Endüstrisi – Dijital Müzik Platformlarında Şarkı Yayınlamak #1

Merhaba! Bu yazımda sizlere herhangi bir label ile anlaşmadan kendi şarkınızı dijital müzik platformlarında nasıl yayınlayabileceğinizden bahsedeceğim.
Dijital müzik platformlarında şarkılarınızı distribütör şirketleri sayesinde yayınlayabiliyorsunuz. Peki, hangi distribütörü seçmeliyiz? Distribütör şirketleri ücretli ve ücretsiz olarak ikiye ayrılıyor. Ücretli distribütörlerin başında DistroKid ve TuneCore geliyor. Ücretsiz distribütör olarak ise Soundrop ve Amuse en çok kullanılanlardan.

DistroKid

Sınırsız sayıda albüm ve single için yıllık 19.99 USD gibi bir fiyatı mevcut. Herhangi bir komisyon ücreti almıyor. Cover parçalar için yıllık 12 USD ücret ödemeniz gerekiyor. Ödemeler; PayPal, çek ve banka transfer yoluyla yapılıyor.

TuneCore

TuneCore, 2005 yılında faaliyete giren bir distribütör. Birçok dijital platform ile çalışıyor. Albüm fiyatları ilk yıl 29.99 USD, sonraki her yıl 49.99 USD; single fiyatları her yıl için 9.99 USD alıyor. Herhangi bir komisyon ücreti almıyor. Cover parçalar için 15-59 USD arasında ücret alıyor. Ödemeler; PayPal, Payoneer üzerinden ve banka transfer yoluyla yapıyor.

Amuse

Amuse, ücretsiz distribütörler arasında en çok kullanılanlardan. Premium planı da bulunan Amuse’u ücretsiz olarak kullandığınızda şarkınızı sadece belirli platformlara gönderebiliyorsunuz. Ayrıca premium plana geçmediğiniz süre boyunca kendi label’ınızı oluşturamıyorsunuz ve yayınlayacağınız şarkı dört hafta içinde dijital platformlarda yerini alabiliyor. Daha erken bir tarih ücretsiz planda seçilemiyor. Premium üyelikte ödemeyi aylık veya yıllık olarak yapabiliyorsunuz. Aylık 15.99 TRY, yıllık ise 119.99 TRY gibi bir ücreti mevcut.

Amuse Premium Ayrıcalıkları: https://prnt.sc/zr9ci5

Soundrop

Soundrop, ücretsiz distribütörlerin en iyilerinden diyebilirim. Premium seçeneği olmamakla birlikte TikTok ve Instagram da dahil olmak üzere birçok platforma şarkınızı yükleyebiliyorsunuz. Kendi label’ınızı oluşturabiliyorsunuz. Birden fazla sanatçı ve label ekleyebiliyorsunuz. Bu kadar özelliğin yanında komisyon alıyor. Ödemeleri PayPal veya bankcheck olarak yapıyorlar. Ancak en az 20$ kazanmadan hiçbir şekilde gelirlerinizi alamıyorsunuz. Projelerinizi en az 2-3 gün içinde yayınlayabiliyorsunuz.

geturgen-spotify ve müzik_resim1

DAHA FAZLA İÇERİK

“Spotify ve Müzik Endüstrisi” tarzında

Daha fazla “MÜZİK” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O halde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu