Müzik

Romantik Bir Rock Star: Jim Morrison

Bu yazıyı okumaya başlamadan önce aynı zamanda efsane şarkıları dinlemeye hazır olun. Okurken bahsedilen şarkıları açıp devam ederseniz ünlü rock starı iliklerinize kadar hissedebilirsiniz.

Morrison

Tüm zamanların efsane müzik grubu olan klasik rock grubu The Doors’un solisti, şarkı sözü yazarı ve yönetmen kimliği ile de tanıdığımız Jim Morrison, 27 yaşında ölen rock starların ilklerindendir. En ünlü olduğu dönemde de hayranlarının şarkıların sözleri ile ilgilenmemesi onu hep üzmüştür.

“The End” (The Doors, 1967) şarkısında da bilindiği gibi Antik Yunan tiyatrosuna kadar geniş alanlarda çok şey söylemek istedi. The Doors grubu Vietnam Savaşı sonrası oluşan hippi bir grup olarak bilinse de Morrison, bir röportajında hippilerden “asalak” olarak bahsetmiştir. Kendi jenerasyonlarına bakıldığında tüm üyeleri üniversite okumuş nadir gruplardandı. Yoğunlaştıkları konular ise hippi grupların aksine hep daha evrensel konulardı. Jazz ve Blues’u daha deneysel şekilde icra etmeye çalışıyorlardı.

“Break on Through” (The Doors, 1967) parçasında hayatın absürtlüğünden kaçmaktan bahseder. Sözleri çoğu dinleyen tarafından garip karşılanır. Jim, bir rock starda olması gereken her şeyin fazlasına sahip olduğu için müzik piyasasının en tepelerine taşınmıştır. Daha 16 yaşındayken okumaya başladığı Nietzsche’nin etkisi de şarkı sözlerinde fark edilir.

Ünlü starın tavrı ve yakaladığı bu şöhret ile sahnede açığa çıkan alter egosunun karmaşası hâlinde olan konserlere insanlar sadece müzik dinlemek yerine Vecd Tanrısı Dionysos’u izlemek için geliyorlardı. Bu yüzden Jim bazen: “the man you love to hate” (nefret etmeyi sevdiren adam) olarak görülüyordu.

Ancak Jim her zaman böyle değildi. Ergenlik yıllarında daha çok içine kapanık ve utangaç biriydi. 1965 yılında Venice Plajı’nda arkadaşı Ray Manzarek’e şiirlerinden bahseder. Ray okumasını ister fakat Morrison başta çok utanır. Sonrasında okuduğu ve Ray’ın her şeyi bırakıp grup kuralım demesine sebep olacak şarkı ise “Moonlight Drive”dır (Strange Days, 1967).

Jim’in babası denizciydi ve Vietnam Savaşı’nın başlamasında da rolü büyüktü. Ailesinde olan bu disiplin ve devamlı olan taşınmalarından sıkılmıştı ve ayak uyduramıyordu. Çocukken New Mexico çölünde bir kazaya şahit oldu. Bu kaza onda travmatik bir etki yarattı. Şarkılarında da bir kamyonette olan Kızılderililerin kanlar içinde yerde yatması ve dehşet içinde kaçan ruhların onun içine girip orayı terk etmemesi ile anlatır. Ayrıca şaman takıntısı ve bazı şarkı sözlerinde geçen “Indian, Indian, what did you die for?“ sözleri de bu olayla alâkalıdır.

The Doors grubunun isim babası da Jim’dir. Bu ismi The Doors of Perception (Algı Kapıları, Aldous Huxley) kitabında almıştır. Jim; alkolü, şaman öğretisini, müziği ve şiiri birleştirip algının kapılarını aralamak ister. Varoluşsal problemlere diğer romantikler gibi spiritüel bir çözüm bulma gayesindeydi. Sembolist şiirler yazıp Fransız Yeni Dalga sinemasına ilgi duyuyordu ve en büyük takıntısı, ölümdü. Ölümün bütün acıları yok edeceğine inanıyordu. “End of the Night” (The Doors, 1967) şarkısında bu düşünce hissedilir. Acıyı, kadınları, alkolü seviyordu; ve aslında nostaljik bir insandı. Elvis Presley hayranı olup içinde bulunduğu müzik piyasasından memnun olmayışını “Rock the Dead” adlı şarkısıyla dile getiriyordu.

Waiting for the Sun (1968), The Soft Parade (1969) albümlerinde alkolikliği giderek artar ve grup, dağılma noktasına gelmek üzeredir. 1967’deki tutuklanmasının ardından 1969 senesinde Miami’deki konserlerinde kısa kısa çaldıkları şarkılardan sonra Morrison yine tutuklanır ve hapsi istenir. Bu olaydan sonra Woodstock’a çağrılmayan grup, son kez blues köklerine dönüp L.A. Woman (1971) albümünü kaydetti.

Morrison yeni bir albüm yapmak ister fakat sağlık durumu daha fazlasını kaldıramaz; ve bir gün sevgilisi küvette onun cansız bedenini bulur. İki sene sonra 1973’te sevgilisi Pam de intihar eder. Morrison, Paris’teki Pere-Lachaise Mezarlığı’na defnedilir.

Kaynakça

https://tr.wikipedia.org/wiki/Jim_Morrison

https://tr.wikipedia.org/wiki/The_Doors_(alb%C3%BCm)

DAHA FAZLA İÇERİK

“Romantik Bir Rock Star: Jim Morrison” tarzında

Daha fazla “MÜZİK” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O hâlde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Daha Fazla Göster

Şeniz Nisa UÇAR

Hacettepe Üniversitesi Fen Bilgisi Öğretmenliği bölümü mezunuyum. Mesleki anlamda kendimi daha fazla geliştirmek ve yapabileceklerimi görmek istiyorum. Eğitim hayatım boyunca geleneksel öğretim modelleri dışında yaşayarak ve sorgulayarak öğrenme temelli bazı araştırmalar yapıp çalışmalarımı uyguladım. Bu süreçte edindiğim alan bilgilerimi ve hobi alanlarımı bu sitede yazıp göstermek istiyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu