Müzik

Neden Müzik Dinlerken Duygusal Olarak Etkileniriz?

Hepimiz müzik dinlerken içimizdeki duyguların yoğunluğunu daha fazla hissederiz. Kimilerimiz için müzik dinlemek, nefes almak gibidir. Mesela; yemek yapmak, odayı toparlamak, resim çizmek hatta bazen ders çalışmak gibi gündelik işlerini bile müziksiz yapamayanlarımız vardır. Neden müzik dinlerken duygu yoğunluğunu bu kadar fazla ve bu kadar derinden hissettiğimizi hiç düşündünüz mü? Bu yazımızda aranızda daha önce bu konuyu düşünenler varsa onlara bir cevap oluşturmaya çalışacağız.

Kulağa ulaşan ses dalgaları, diğerlerinden farklı türdeki sinir hücrelerini uyarırlar. Araştırmacılar tarafından, müzik dinlerken ritim tutmamızın ve ruh halimizdeki değişikliklerin sebebinin bu olduğu düşünülüyor. Beynimizde duyguların meydana geldiği yeri etkileyen müzik aynı zamanda beynimizdeki ödül ve hafıza mekanizmalarını da etkileyen bir unsurdur. Fark ettiyseniz bazen istemesek de dinlediğimiz bir müzik ya da şarkı, devamlı olarak beynimizde çalmaktadır; hatta bazen dilimize takılır. Bazen de herhangi bir kafenin önünden geçerken denk gelen bir şarkı, geçmişten derinlerde kalan bir anıyı bize anımsatır. Her ne kadar alışılagelinmiş bir durum da olsa düşünüldüğünde ne kadar tuhaf bir durum, öyle değil mi?

Nature Reviews Neruoscience dergisinde yer alan araştırmaya göre; bilim insanları, müziğin yalnızca duygularımızı değil aynı zamanda duygusal tepkiler vermemizi(mimiklerimizdeki değişimleri, ritim tutmamızı, şarkı söylememizi, ağlamamızı, gülmemizi gibi) de etkilediğini düşünmektedirler. Müzik aslında bakıldığında sandığımızdan çok daha fazla etkiler bizi. Müzik dinlemek, üzgünken daha neşeli müzikler dinlemek ya da yorgunken daha rahatlatıcı müzikler dinlemek mental açıdan ve ruhani olarak bir ilaç görevi görüyor.

Duygusal olarak bizi etkileyen tek şey, sözler değildir; yani şarkılar dışında yalnızca müzik de bizim duygularımızda etkileyici bir faktördür. Müziği duygusal olarak nasıl algıladığımız, birbirinden farklı tonlardaki seslerin dizilişlerine bağlıdır. Mesela, eğlenceli müzikler majör diziliyken hüzünlü müzikler daha çok minör dizilimden oluşur. Bilim insanlarının yapmış oldukları araştırmaya göre, beynimizde duygularımızdan sorumlu Limbik Sistemi minör dizili müzikleri dinlerken daha aktiftir. Bu durumu bir de konuşurken veya karşımızda konuşan biri varken gözlemleyebiliriz. Konuşma sırasında oluşan farklı frekanstaki ses dalgaları; karşımızdakinin öfkeli mi, mutlu mu, endişeli mi yoksa üzgün mü olduğunu bize ifade eder. Yani aslında bakılırsa müzikten bu denli etkilenmemizdeki kaynak, fiziktir.

DAHA FAZLA İÇERİK

“Müzik Dinlerken Neden Duygusal Olarak Etkileniriz?” tarzında

Daha fazla “MÜZİK” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O halde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. İlgi çekici olan bir konuyu ele almışsınız. Üstüne konuyu birde sizin kaleminiz ile birleştirince, seyri müthiş tatlı olmuş. Ne ara okudum bitti anlayamadım. Emeğinize sağlık.

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu