Müzik

Ludovico Einaudi

Ludovico Einaudi, benim görüş açımdan bakıldığında herkesin dinlemesi gereken muazzam bir İtalyan piyanist ve bestecidir. Tam adı Ludovico Maria Enrico Einaudi olan ünlü piyanist, film ve dizi müzikleri ile şu anki ününe kavuşmuştur. Can Dostum, Siyah Kuğu ve I’m Still Here gibi film fragmanları bunlara örnek olarak gösterilebilmektedir.

Ludovico Einaudi

Kısaca biyografisine değinmek gerekirse, Ludovico Einaudi 23 Kasım 1955 tarihinde Torino’da dünyaya gelmiştir. Annesinin amatör bir piyanist olmasından ötürü ilham kaynağı olduğuna ve başarılı kariyerinin basamaklarını çıkmasına yardım ettiğine inanılmaktadır.

Eğitim hayatını Turin Konservatuarı’nda müzik okuyarak ve devamında Milano Konservatuarı’ndan mezun olarak tamamlamıştır. Eğitimini tamamlamasının ardından Luciano Berio ile asistan olarak çalışmasının yanında Karlheinz Stockhausen ile lisansüstü çalışmalar gerçekleştirmiştir. 1982 senesinde becerileri ile Tanglewood Müzik Festivali’ne burs kazanarak Amerikan minimalizmi ile tanışmıştır. Devam eden süreçte ise sinema ve tiyatro eserleri için çeşitli besteler ortaya koymuştur.

Ludovico Einaudi

Ludovico Einaudi klasik müzik bestecisi olarak kariyerine tırmansa dahi pop, rock, folk ve dünya müziği gibi birçok farklı müzik tarzlarında da kendini göstermeyi başarmıştır.

Kısaca Soundtrack Besteleri

Ludovico Einaudi, kendine ait tarzını 1990 senesinin ortalarına doğru film müziklerinde ortaya koymaya çalışmıştır. Bu çabasının ardından 1994 senesinde Città’da Da qualche Parte ve 1996’da en iyi film müziği dalında Grolla d’Oro başarısını elde etmiştir. 2002 senesinde ise Oscar Ödülü’nü kazanması için öne sürülen ve Almanya’da Echo Klasik ödülüne layık görülen ‘Fuori del Mondo’nun’ müziklerini ortaya koymuştur.

Ludovico Einaudi

Kendisine ait ilk solo albümü olan ‘’Le Onde’’ ile 1996 senesinde piyano evreninde oldukça dikkat çekmiştir. Ardından ‘’Eden Roc’’ ile 1999 senesinde ününe ün katmaya devam etmiştir.

Birçok kişi tarafından tanınanan ‘’Experience’’ parçası ise Xavier Dolan’a ait ‘’Mommy’’ filminde içimize işleyen bir sahnesinde karşımıza çıkmıştır. Bu parça müzik enstrümanlarının içerisinde barındırdığı duyguyu üstünde bulunduran efsanevi bir eserdir. Fakat ticari radyo kanallarının hiçbirinde yayını yapılamamıştır.

DAHA FAZLA İÇERİK

“Ludovico Einaudi” tarzında    

Daha fazla “MÜZİK” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O hâlde bu bağlantıya tıkla!

Ece ÖNEL

Merhaba ben Ece, Dokuz Eylül Üniversitesi’nde okuyorum. Yaklaşık üç senedir freelance olarak içerik yazarlığı ve editörlüğü yapıyorum. Aynı zamanda çalıştığım sitede redaktörüm. Güncel konuları takip etmeyi ve bu konular hakkında yazı yazmayı seviyorum. İyi okumalar dilerim. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu