Müzik

Halkın Sesi Rock Müzik

Rock müzik, 1950’li senelerde Bill Haley ve Elvis Presley’in önderlik ettiği isimler ile eğlenceyi hedefleyen düşüncenin sonucu olarak ortaya konulan bir müzik türüdür. Bunun yanında 1960’lı seneler süresince var olan ekonomik, sosyal, siyasal ilerlemelerin ve bu ilerlemelerin kültürel ortamdaki etkileri sonucunda rock müzik; toplulukların problemlerini yansıtmalarına yardımcı olan önder bir müzik türü hâlini almıştır. Bu manada bilhassa 1960 ve 1970 seneleri dünya çevresinde rock müzikte politik değerlerin ve sosyal hak konularının ele alınmasının ön safhada olduğu bir süreç olarak bilinmektedir.

Türkiye için ise tam da buna benzer bir durum söz konusudur. Türkiye’nin 1960’ların ikinci döneminde ortaya çıkmış rock ışığında ilerleyen Anadolu Rock, özgün bir akım şeklinde bizlerle buluşmuştur. Dünya çevresindeki örnekleriyle ilişkili toplumsal problemlerin yansıtılmasına yardımcı olan yaklaşımın söz konusu olduğu bir tür olarak ön safhalarda yer almıştır. Müzikal biçimler arasında yer alan blues, caz ve özellikle reggae ise rock müziğin temelinin daha net anlaşılmasında rol oynamıştır.

Halkın Sesi Rock Müzik

1980’li senelerde ise ekonomi politikalarında gerçekleşen dönüşümle orantılı bir şekilde rock müzikte de farklılıklar meydana gelmiştir. Geçmiş süreçte görülen politik yaklaşım, bireyselleşme olarak dünya çevresine yayılmıştır. Bu manada 1980’li yıllar rock müziğin kendi özüyle arasına mesafe koyduğu bir dönemin başlangıcı olarak bilinmektedir.  Türkiye’de ise bu süreç 12 Eylül 1980 Darbesi ve sonrasında oluşan baskıyla beraber çok şiddetli bir şekilde kendini göstermiştir.

Yaşanan bütün negatif durumlara rağmen rock müzik ile ilgilenen isimler dünyada ve Türkiye üzerinde 1980’ler ardından sosyal haklar ile ilgili problemleri belirten eserler vermeye devam etmişlerdir.

DAHA FAZLA İÇERİK

“Halkın Sesi Rock Müzik” tarzında    

Daha fazla “MÜZİK” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O hâlde bu bağlantıya tıkla!

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

6 Yorum

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu