Müzik

Beethoven ve Moonlight Sonata

Ludwig van Beethoven, 17 Aralık 1770 tarihinde Almanya’nın Bonn şehrinde doğmuştur. Müziğe karşı duyduğu heves babası aracılığı ile keşfedilmiştir. 21 yaşına kadar besteci ve aynı zamanda orkestra şefi olan Cristian Gottlob ile projelerine devam etmiştir. Ardından Viyana’ya yerleşerek müzik kariyerine tam anlamıyla başlamıştır.

Klasik dönemden Romantik döneme ilerleyen süreçlere oldukça yarar sağlayarak, en popüler bestecilerden biri olmuştur. Toplamda 9 senfonisi, 5 piyano konçertosu, 32 piyano sonatı ve 16 yaylı dörtlüsü bulunmaktadır. Son olarak ise herkes tarafından bilinen Fidelio ismindeki tek opera eserinin yaratıcısıdır.

Moonlight Sonata

Beethoven, yirmili yaşlarının bitmesine yaklaşırken işitme duyusunu yavaş yavaş kaybetmeye başlamıştır. Bundan kaynaklı besteciliğe başlamayı tercih etmiştir. Fakat birçok kişi tarafından beğeniye ulaşan eserlerinin, ölümüne 15 yıl kala bestelendiğine şahit olunmaktadır. Aynı şekilde Moonlight Sonata eserini de, 1801 yılında bitirmiş ve 1802 yılında yayına çıkarmıştır.

Beethoven ve Moonlight Sonata

31 yaşına geldiğinde işitme problemi oldukça riskli bir hâl alan besteci, eserin galasını bizzat kendisi düzenlemiştir. Eserini ise çok uzun süreler çalışma fırsatı bulamadığı öğrencisi Kontes Giulietta Guicciardi’ye ithaf etmiştir.

İşin aslına bakıldığında Beethoven’ın sonata koyduğu ilk isim ‘’Quasi una Fantasia’’ olmaktadır. Ardından 1832 senesinde Luqwiq Rellstab, eseri ‘’gölde parlayan bir ay ışığı gibi’’ nitelendirmeyi tercih etmiştir. Böylece eser birden ‘’Moonlight Sonata’’ ismine layık görülmüştür.

Kısacası eser, yazılmasından 31 sene ve Beethoven’ın ölümünden 5 sene sonra Moonlight Sonata ismini almıştır. Yalnızca tarihler dahi bu efsaneyi kabul etmezken, bahsettiğimiz efsane tüm evren tarafından onay görmüştür.

Rivayete Göre Moonlight Sonata

Beethoven ve Moonlight Sonata

Anlatılan hikâyelere göre aslında Moonlight Sonata’ nın ortaya çıkışı oldukça farklıdır. Beethoven’ ın mutsuz bir şekilde geçirdiği çocukluğu, yaşadığı yalnızlık ve sağlık sıkıntıları yüzünden hayata karşı karamsar olduğu söylenir.

Ardından görme engelli ufak bir kız, Beethoven’ ın hayatına dokunur ve yaşama karşı düşüncelerini farklılaştırır. Bu ufak kız çocuğunun bu zamana kadar hiçbir şeyi görmemiş ve ilerleyen zamanlarda görmeyecek olması Beethoven üzerinde mühim bir etki bırakır ve yaşama tekrardan tutunmasına sebep olur.

Rivayette anlatılanlar birçok kişi tarafından kabul görmemiştir. Fakat bu hikâye kabul görmemesine rağmen akıllara kazınmıştır. Bazı olaylar doğru olmasa dahi güzel bir hikâyeyi darmaduman edecek ise bunu kabullenmek istemeyiz. Çünkü bizler gerçek yerine hikâyeyi sevmeyi tercih ederiz. Hatta hayatın içinde yaptığımız şeyler dahi duygusal hikâyemizin bir bölümü olduğu surette hafızamızda yer edinir. Moonlight Sonata hikayesi de aynı bu duruma benzer. Yalan ya da gerçek olduğu önemsiz şekilde bu inanılmaz hikâyeyi bozacak bir durumu kabullenmek istemeyiz.

DAHA FAZLA İÇERİK

“Beethoven ve Moonlight Sonata” tarzında    

Daha fazla “MÜZİK” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O hâlde bu bağlantıya tıkla!

Ece ÖNEL

Merhaba ben Ece, Dokuz Eylül Üniversitesi’nde okuyorum. Yaklaşık üç senedir freelance olarak içerik yazarlığı ve editörlüğü yapıyorum. Aynı zamanda çalıştığım sitede redaktörüm. Güncel konuları takip etmeyi ve bu konular hakkında yazı yazmayı seviyorum. İyi okumalar dilerim. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu