Müzik

Acının İfadesi Blues

Blues, neredeyse 1000 yıllık bir mazisi olan ve Afrika temelli etnik bir müzik türü olmaktadır. Blues terimi ise Afrika kültüründe cenazelerde “acının ifadesi” şeklinde kullanılan ‘’çivit rengi’’ üstünden mistisizmi temel alır. Çıkış türü hakkında iki farklı yorum bulunur. İlki, Amerikan toplumunda mavi rengin umutsuzluğu ve mutsuzluğu simgelemesinden gelir. Bu durum ise Blues’un çıkışını köle yaşamına dayandırır. İkincisi ise yazının başında bahsettiğimiz gibi hayatını kaybedenler için bir ağıt şeklindedir; böylece ‘’feeling blue’’ ifadesinden türemeye dayanır.

Blues, temelinde ritim özellikleriyle öne çıkmaktadır; fakat günümüzde yorumlanan Electric Blues, oldukça fazla enstrüman bilgisi ve yeteneği gerektirir. Aynı zamanda sağlam ritim yeteneğiyle beraber iyi bir armoni bilgisi olmazsa işler oldukça zor ilerleyecektir. Aşina olduğumuz Modern Blues ise Afrika temelinin yanı sıra güçlü ve fazla etkileşimden geçerek birçok müziğin tınısını ve kalıntısını içinde bulundurmaktadır; böylece birçok tür ortaya çıkmış, kendisini değiştirirken hem ortaya koyduğu hem de koymadığı türleri de değişime uğratmıştır. Kısacası modern müzik zeminini Blues oluşturmuştur.

Acının İfadesi: Blues

17. yüzyıldan sonra gelen süreçte Blues, Afrika’dan alınan insanların/kölelerin tarlalarda çalışırken hissettiği ve dile getirmeye çalıştığı hüznü, umudu ve derin acıyı anlatan şarkılardan ortaya çıkmıştır. İlk yayınlanan Blues notası ise Hart Wand aracılığı ile 1912 yılında ortaya çıkarılan ‘’Dallas Blues’’ olarak bilinir.

Blues, ortaya çıkışından sonra 1910’lu dönemlerde Amerika üzerinde sesini duyurmaya başlamıştır; böylece şehirlerde bulunan gelenekler ve müzikler ile karışmıştır. Ortaya ise Delta Blues, Memphis Blues ve Texas Blues olarak yeni türler çıkmıştır. Blues müziğinin en alıcı noktası ise 1930’lu dönemlerde caz ile birleşmesiyle oluşmuştur. Kısaca Blues’un genel formundan bahsetmek gerekirse: Afrika ve Afro-Amerikan müziğinde yer alan ‘’çağrı ve cevap’’ ile birlikte akor dizilerinin yinelenen döngü şeklidir diyebiliriz. Yoğunluk olarak gitar, piyano ve davul eşliğini içerir.

DAHA FAZLA İÇERİK

“Acının İfadesi: Blues” tarzında

Daha fazla “MÜZİK” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O halde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu