Kitap

Tongue Fu(Sözlü Dövüş Sanatı)

Tongue Fu(Sözlü Dövüş Sanatı)

İnsanlar arası etkileşimin temeli olan sözlü iletişim; bazı durumlarda kişiler arasında problemlere, yanlış anlaşılmalara veya kavgalara sebebiyet verebilmektedir. Genellikle kişilerin yanlış iletişim biçimlerini kullanması veya kasıtlı olarak birbirine iğneleyici ithamlarda bulunması ile meydana gelen bu olumsuzluklar, ancak doğru iletişim teknikleri ile çözümlenebilir.

Çoğu kişi kendisine yöneltilen sözlü saldırılar karşısında ya sessiz kalmakta ya da karşı atağa geçerek tartışmanın büyümesine ve daha olumsuz sonuçlar meydana gelmesine neden olmaktadır; fakat işin doğru çözüm şekli, yapılan sözlü atağa karşı doğru yanıtı vermekten ve karşıdakini etkin bir şekilde manipüle etmekten geçer.

Eğer siz de gündelik yaşamda sıklıkla insanların sözlü saldırılarına maruz kalıyor ve gereksiz kavga problemleri yaşıyorsanız sizin için ilaç niteliğinde olan Tongue Fu adlı sanatı öğrenebilirsiniz. Sözlü dövüş sanatı manasına gelen bu terim, Sam Horn tarafından oluşturulmuş ve kitap haline de getirilmiştir. 

Doğru Konuşmanın İnsanlar Üzerindeki Etkileri

Tongue Fu mantalitesine göre konuşmalarda dikkat edilmesi gereken birincil unsur, karşıdakini kırmadan ve doğru kelimeler ile iletişim kurmaktır; çünkü doğru kelimeler seçilmeden kurulan bir iletişim, yanlış anlaşılmalara ve akabinde sözlü tartışmalara yol açabilir; bu yüzden her konuşma esnasında doğru kelimeler seçmek, eğer karşınızdaki size karşı sözlü atakta bulunuyorsa buna göre kelimeler seçmek gerekir.

Seçeceğiniz kelimelere göre şekillenecek olan tartışma süreci, eğer doğru kelimeleri seçmezseniz sizin aleyhinize sonuçlanacaktır; çünkü kelimelerin etkileyici gücü, yadsınamaz derecede büyüktür ve bu etkileyici gücün kişileri etkilemesi kaçınılmazdır.

tongue fu

Sözlü Saldırılar Karşısında Ne Yapmalı?

Size karşı yöneltilen kırıcı veya aşağılayıcı bir itham karşısında direkt olarak atağa geçmek veya sessiz kalmak büyük bir hatadır. Bu durum karşısında eğer doğru kelimeleri seçerek yerinde bir tepki verirseniz durum sizin lehinize sonuçlanacaktır.

Sözlü saldırılar karşısında birçok kişinin düştüğü hatalardan olan sessizlik, karşıdakinin söylediklerinin bir nevi kabulü gibidir. Bu yüzden sessizlik silahını çok dikkatli bir şekilde kullanmak gerekir. Bu silahın en doğru kullanım noktası, karşıdaki kişiye net bir yanıt verdikten sonraki düşünme süresidir. Bu süre zarfınca sessiz kalmak ve karşıdakinin tavrını takip etmek, muhtemelen onun size karşı yumuşamasını ve daha pozitif bir yaklaşım sergilemesini sağlayacaktır.

Eğer siz de daha fazla sözlü savunma tekniği öğrenmek ve günlük hayatta karşı karşıya kaldığınız can sıkıcı laf dalaşlarından kurtulmak istiyorsanız kelimelerin Kung-Fu’su olan Tongue Fu kitabına göz atabilirsiniz.

DAHA FAZLA İÇERİK

“Tongue Fu(Sözlü Dövüş Sanatı)” tarzında

Daha fazla “KİTAP” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O hâlde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Furkan Emre ORHAN

19 yaşında kendine ve etrafına bir şeyler katmaya çalışan birisi :)

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu