Kişisel Gelişim

Öz Denetim Konusunda Ünlü Bir Test: Marshmallow Testi

Öz Denetim Konusunda Ünlü Bir Test: Marshmallow Testi

Sosyal alanda kendinizi yalnız hissetmemenizin nedeni, toplumun içerisinden bir parça olmanızdır. Toplum içerisinde sizleri ikilemde bırakan pek çok konu bulunur. Bunlara örnek en basitinden, bir sınavda aldığınız sonuç kötü gelince bunun sorumlusunun hocanın verdiği not mu yoksa sizin yetersiz çalışmanız mı ikilemi arasında kalmanız olabilir. Bunun sonucunda kendinizin yetersiz bir şekilde çalıştığınızı düşünüyorsanız bu sizin içsel kontrol odağına sahip olduğunuzu gösterir. Bunun tam tersi olarak hocanın verdiği nottan ve değerlendirmesinden kaynaklı bir düşük not aldığınızı düşünüyorsanız bu da sizin dışsal kontrol odağına sahip olduğunuzu gösterir. Öz denetim, sizin kendinizi kontrol ederek aldığınız sonucu geliştirerek bir sonraki sınavda daha yüksek not alma hedefi koymanız konusunda önemli bir noktadadır. Bu anlamda öz denetim yani irade, kendimizi ne kadar kontrol edebildiğimizdir.

İnsanların doğaları gereği istek ve arzuları vardır. Bu isteklerinizi kontrol edebilmek, sizi cezbedebilecek olan bu durumlara karşı bir otokontrol mekanizması sağlamakla olur. Öz denetim de kendinizi organize edebilme yeteneği kazandırma noktasında önemli bir konudur.

Marshmallow Testine Kısa Bir Bakış

marshmallow test

Öz denetim sahibi olan bireyler, iradesini başarılı bir şekilde kullanabilir. Bunun sonucunda iradesi olan bireyler, uzun süreli hedefleri için kısa sürede kendini cezbeden eylemlerden uzaklaşmayı ya da bu eylemleri sınırlamayı bilirler. Bundan dolayı da irade konusunda yapılan araştırmalar, hayatımızda pratiğe dökülebilecek konular içerir. İrade konusunda en önemli deneylerden biri “Marshmallow Testi“dir.

Bu teste göre, okul öncesi çağındaki çocukların her birine istedikleri zaman yiyebilecekleri birer Marshmallow verilir. Eğer şekeri yemeden 15 dakika beklerlerse ikinci bir şeker daha alabilecekleri söylenir. Çocuklar, anlık dürtülerini erteleyerek daha büyük bir ödül alacakları için buna karşı koyar; ve ilk şekeri yemezler. Buradan yapılacak bir çıkarım, bir çocuk için 15 dakikanın uzun bir zaman olabileceğidir; çünkü çocuklar için bu süre, geçmek bilmeyen oldukça uzun bir süre olarak karşımıza çıkacaktır.

Marshmallow Testi

Çocuklar, marshmallowu yeme dürtüsüne engel olmak için farklı hareketlerde bulunarak bunun önüne geçebiliyor. Elbette bu dürtüye yenik düşüp şekeri hemen yiyen ya da denetleyen kişiler görmeden gizli bir şekilde yalayıp tabağa bırakan çocuklar çıkabiliyor; ancak iradesini koruyabilen ve kendini bu konuda tutabilen çocuklar, ileride de sabırla çalışarak derslerinde başarılı ve kariyerinde hedeflerine ulaşan bireyler olarak gözleniyor.

Bu çocuklar aynı zamanda insanlar arasında iletişim becerilerinde daha iyi bireyler olarak toplumda yerini alıyor. Bunun yanında sosyal ilişkileri aynı şekilde pek çok alana yansıyor. Bu çocuklar; öz denetimlerini sağlayabildikleri için ileride suça karışma konusunda da diğer çocuklardan oldukça geride kalıyorlar, kendilerini ifade etme konusunda rahat bireyler olarak toplum içerisinde iyi yerlere geliyorlar. Bunun yanında öz denetimi olan çocuklar, ileride stres yönetimi konusunda da kendilerini kontrol edebiliyorlar.

Sonuç olarak öz denetimi yüksek olan çocuklar, ileride otokontrol seviyesi yüksek bireyler olarak ikili ilişkilerde, sosyal anlamda ve kariyer basamaklarını tırmanırken önde bulunuyorlar.

DAHA FAZLA İÇERİK

“Öz Denetim Konusunda Ünlü Bir Test: Marshmallow Testi” tarzında

Daha fazla “KİŞİSEL GELİŞİM” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O halde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Elif TOY

2020 yılında İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldum. Mezuniyetimden itibaren çeşitli sitelerde SEO uyumlu marka içeriklerinin yanında, blog içerikleri ve Youtube projelerine dönük metin içerikleri üretme şansı yakaladım.

İlgili Makaleler

9 Yorum

  1. Ellerinize sağlık okurken keyif aldım fakat bir çikolata bağımlısı olarak itiraf ediyorum bana şuan çikolatayla bir test yapılsa 15 dakika dayanamaz yerdim 🙈

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu