Kişisel Gelişim

Mükemmeliyetçiliği Yönetmenin 4 Yolu

Bazı dönemlerde olağanüstü bir şekilde ‘’her şeyin en iyisini isteyerek’’ kendimi nasıl yorduğumun farkına vardım; ve bugün sizlere mükemmeliyetçiliği yönetmenin sağlıklı yollarından bahsetmek istiyorum.

Mükemmeliyetçiliğin nasıl yönetileceğini anlamak için öncelikle onu neyin yönlendirdiğini bilmeniz gerekiyor. Genellikle bu davranış anne/babalarımız tarafından düzenli olarak şekillendiğinde ve bizi sürekli olarak mükemmel olmaya ittiğinde kendimizi mükemmeliyetçi olarak tanımlamış buluyoruz; çoğu durumda bizi sevdikleri için iyi yapmamızı istediklerini ve bizi kusursuz varlıklara dönüştürmeye çalışmanın bize herhangi bir zarar verebileceğini bilmeden yaptıklarını düşünüyorum.

mükemmeliyetçi

Eğer kendinizi bu tanımlama içinde görüyorsanız deneyimlerim üzerinden bazı öneriler sunacağım. Mükemmeliyetçiliğiniz tamamen bitmese bile en azından kendinizi daha rahat bırakacak şekilde törpüleyebilirsiniz.

• Bu özelliğinizi kendi içinizde gözlemleyin

Herhangi bir şeyi daha önce yapmış insanlardan daha iyi yapma peşindeyseniz ve bunu sürekli tekrarlıyorsanız bence yavaşça vazgeçmeye bakın; çünkü bu süreçte her adımın mükemmel olması için uğraşırken gereksiz zamanlar harcanıyor ve en sonunda “Elde var sıfır,” durumu oluşuyor.

Eğer kendinizi gözlemleyebilirseniz ve bu ısrarcı tavrınızın farkına varabilirseniz kendinizi ileriye doğru sürmeye devam ettiğinizi de fark edeceksiniz.

Eğer hayatınızı etkileyecek büyük bir durum/olay varsa o zaman mükemmeliyetçi özelliğinizin ortaya çıkması tamamen doğaldır. Zaten bu durum, zamanınızı ve çabanızı nereye koyduğunuz konusunda seçici olduğunuz anlamına geliyor.

• Hatalar ve başarısızlık hakkındaki inançlarınızı belirleyin

Mükemmeliyetçiliği yönetmek için hatalar ve başarısızlıklar hakkında nasıl şartlandığınıza bakabilirsiniz.

  • Hata yapmamalıyım.
  • Yeterince uğraşırsam hataya uğramam.
  • Ne pahasına olursa olsun başarısızlık beni bitirir.
  • Mükemmel değilsem başarısız olurum.
  • Her zaman elimden gelenin en iyisini yapmalıyım.
  • Sevilebilmek için mükemmel olmalıyım.

Yukarıdaki ifadelerin hiçbirinin doğru olmadığını öğrenince şaşırır mısınız? Bence şaşırmayın. Hiç kimse hata yapmadan ve ara sıra başarısız olmadan yaşayamaz. Orhan babanın da dediği gibi: “Hatasız kul olmaz.” 🙂 İkisi de hayatın doğal ve olağan bir parçası. Bu gerçeği kabul etmek, mükemmelliğe karşı tutumunuzu törpülemeniz için size yardımcı olacaktır.

Her zaman elinizden gelenin en iyisini yapmayı düşünmeyin

Gerçek şu ki hiçbir şeyde ya da her şeyde mükemmel olmanıza gerek yok. Neden hayatınızda bazı şeyleri iyi veya bazı şeyleri kötü yapacağınızı, tıpkı herkes gibi güçlü ve zayıf yönlerinizin olduğunu, bunların bir insan olarak değerinizle kesinlikle ilgisi olmadığını öne sürerek başlamıyorsunuz?

Bu varsayımı anlayabilirseniz kötü yapmanın ne anlama geldiğini yanlış yorumlamamış olursunuz. Tabii ki matematikte derece yapmak isteyebilirsiniz; ancak kötü yapmış olmanız, değersiz olduğunuzu tanımlamaz. Bu durum, öz güveninizi etkilememeli.

Mükemmelliğe karşı kendinizi ölçmeyi bırakın; ve kusurunuzun/hatanızın tadını çıkarmaya bakın

Mükemmel bir ideale karşı kendimizi her yönüyle ölçersek neredeyse her zaman hayal kırıklığına uğrayabiliriz.

İnsanların kusurlu varlıklar olduğunu ve evreni kontrol edemeyeceğimizi göz önünde bulundurarak her ne ile meşgul olursak olalım tam bir başarı olması gerektiği konusunda nasıl ısrar edebiliriz ki?

Hatalarınıza gülmeyi, eksikliklerinizi arkadaşlarınızla paylaşmayı, başka biri onları göstermeden önce kendi başarısızlıklarınızı sahiplenerek ve işleri her zaman doğru yapmaya çalışmaktan vazgeçerek kendinizi bir an önce rahatlatmanızı diliyorum. Önemli olanın hatalardan ders çıkarmak olduğunu hiçbir zaman unutmayın. Hata her zaman yapılır ve yapılacaktır.

Her çabada elinizden gelenin en iyisini yapmak zorunda kalmanın prangalarını atmanız ve bir konunun ”hangi” kısmına odaklanmak istediğinize karar vermeniz gerekiyor, bunu yaptığınız zaman gerçekten iyi yapmak istediğiniz şeyler için enerjiniz olduğunu ve hayatın daha tatmin edici ve keyifli hâle geldiğini göreceğinizi düşünüyorum. Ve bence yeterince iyi olmak, mükemmel olmakla eş değer.

DAHA FAZLA İÇERİK

“Mükemmeliyetçiliği Yönetmenin 4 Yolu” tarzında

Daha fazla “KİŞİSEL GELİŞİM” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O hâlde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Büşra TÜTER

Okumayı her zaman hayatına adapte etmiş biri.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu