Kişisel Gelişim

İktidar Sahibi İnsanların Alışkanlıkları

Günümüzün büyük bir bölümünün iş yerinde geçtiği gerçeğini düşündüğümüz zaman, iş yerinde yaşadığımız olaylar silsilesinin sosyal yaşantımızda olumlu veya olumsuz yönden nasıl büyük etkilere neden olduğunu hiç fark ettiniz mi? 

Hemen herkes iş hayatında güçlü olmayı, başarı basamaklarını birer ikişer çıkabilmeyi ister. Bunların sonucunda da kendi işinin patronu olup ömrünü iktidar sahibi ve mümkün mertebe stressiz şekilde geçirmeyi diler. Tam da bu sebeple çocukluğumuz, gençliğimiz hatta yetişkinlik çağımızın büyük bir paydasında aldığımız her türlü eğitim; başarı ve temelde yatan güç meselesi için hazırlık aşamasıdır. Anlaşılacağı üzere iktidar sahibi olmak hiç de kolay bir mesele değildir. Çünkü iktidar sahibi insanların alışkanlıkları, eğitimi, yaşayış biçimleri bizlerden hem farklı hem de farksızdır. Peki hem farklı hem de farksız olan alışkanlıkları nelerdir? 

İktidar Sahibi İnsanların Alışkanlıkları

1. Arkadaş Seçimine ve Onlara Karşı Tutumuna Dikkat Ederler. 

Belli bir gücü elinde tutan insanlar arkadaş seçimi konusunda oldukça titiz davranırlar. En yakın dostuna bile haddinden fazla bilgi vermez, en büyük sorunlarını anlatmazlar. Çünkü en iyi dostun, gün sonunda en tehlikeli düşmana dönüşebileceğini iyi bilirler. 

2. Düşmanlarını Kullanmayı Öğren

İş hayatında başarılı olan insanların en büyük destekçisi düşmanlarıdır dersek herhâlde pek de yanlış bir söylemde bulunmuş olmayız. İş alanında rakip olan zeki düşmanlar, her zaman birbirlerini eğitirler. Tıpkı bitmek bilmeyen bir oyunun içinde gibi sürekli birbirlerini incelerler. Aynı zamanda durmadan daha iyi hatta en iyisi olmak için oyunu bırakmaz, durmadan çalışırlar. 

3. Belli Bir Yaşam Kaliteniz Olsun

Sadece iş stratejileri ile iktidar sahibi olunduğunu düşünürsek yanılırız. İş insanlarının sosyal yaşantıları belli bir nizam içerisinde geçer. Birçoğu erken uyanır, spor yapar ve sağlıklı beslenir. Aynı zamanda uyku saatlerini atlamaz ve boş zamanlarında yaptığı en az bir hobisi vardır. 

4. Dış Görünüşünüz Çevreye Karşı Oldukça Gevezedir. 

Yeni tanıştığınız insanları düşünün. Kişiyi önce diksiyonu ve görüntüsünden tanımaya başlar, karakterini bu şekilde yorumlarız. Bu sebeple gerek yeni tanışacağımız insanlarla gerekse devamında süregelecek olan her türlü ilişkimizde kurulmasını istediğimiz sağlıklı dinamizm adına, yaşam kalitemizin olması gerektiği gibi giyim tarzımızın da olması gerekir.

5. Gerektiğinde Hayır Demeyi Öğren. 

Hayır demeyi öğrenmek, başarı ve iktidar sahibi olmanın değişmez ve sarsılmaz kurallarından birisidir. Yaşamınız boyunca hayır demekten çekinmemelisiniz. Hayır demekten korkan insanlar hayatlarını dolaylı yoldan başkalarına sunarlar.  

İktidar Sahibi İnsanların Alışkanlıkları

6. Sizin Üstünüz Durumundaki İnsanlara Karşı Tehlikeli Görünmeyin. 

Sizden üst pozisyonda çalışan insanlara tehlikeli olduğunuzu gösterirseniz, muhtemelen daha yükselemeden inersiniz. Doğru zamanda doğru hamleler yapmalısınız. 

7. Öz güven Sahibi Olun, Gerekirse Bununla İlgili Çalışmalar Yapın. 

Öz güven sahibi olmak en önemli kuraldır. Öz güven eksikliği, iktidar sahibi insanların çizdikleri ortak karaktere asla uymayan büyük bir problemdir. Bununla alakalı kitapları okuyabilir ya da bir uzmandan yardım isteyebilirsiniz.  

8. Birden Çok İş Stratejiniz Olsun. 

Bırakın rakipleriniz bir sonraki hamlenizi düşünürken afallasın, bir sonraki iş stratejinizi ararlarken kaygılanıp hata yapsın.  

9. İnişlere ve Çıkışlara Hazırlıklı Olun. 

Her zaman güçlü olamazsınız. Bazen hata yapan, afallayan taraf siz olabilirsiniz. Böyle durumlarda nefeslenin. Hatalarınızın ne olduğunu tam olarak anlayana ve yeniden güç toplayana dek sakin kalın. İktidar sahibi insanlar inişlere ve çıkışlara daima hazırlıklıdır.

10. Döneme Ayak Uydurun. 

Hayatın getirdiği yeniliklere uymayı unutmayın. İktidar sahibi insanlar kendilerini sık sık güncellemeyi bilirler. Çağın gerisinde kalmamaya özen gösterirler. 

DAHA FAZLA İÇERİK

“İktidar Sahibi İnsanların Alışkanlıkları” tarzında    

Daha fazla “KİŞİSEL GELİŞİM” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O hâlde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Ece ÖNEL

Daha Fazla Göster

Elif KEKEÇOĞLU

22 Aralık 1996 yılında İstanbul'da dünyaya geldim. Sekiz yıldır profesyonel mutfaklarda aşçılık yapıyorum. Bende kalmasın dediğim ne varsa yazıyorum. Herkese keyifli okumalar dilerim.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu