Kişisel Gelişim

Gönüllülük ve Gönüllü Katılım Nedir?

Gönüllülük, bireyin karşılık beklemeden başkasının yaşam şartlarını iyileştirmesi ve bazı konularda farkındalık kazandırması adına yapılan faaliyetlerdir. Bu anlamda gönüllü faaliyetler içerisinde deneyimlerinizi, enerjinizi ve zamanınızı kullanarak farklı ortamlarda ve çok çeşitli konularda çalışmalar yürütmeniz mümkündür. Gönüllü faaliyetleri, bireyler ve toplumlar yararına herhangi bir maddi karşılık olmaksızın yürütülen faaliyetler olarak karşınıza çıkar.

Gönüllülük ve Gönüllü Katılım Nedir?

Aklınıza gelebilecek kıyı temizliği, çöp toplama, spor faaliyetleri gönüllülüğü, afet ve acil yardım gönüllülüğü gibi pek çok alanda ilgili kurum ve sivil toplum kuruluşları bünyesinde gönüllülük yapabilirsiniz. Aynı zamanda kendi çapınızda sokak hayvanlarını beslemek, okur yazarlık eğitimi vermek gibi farkındalık yaratacak gönüllülük faaliyetlerini de yapabilirsiniz.

Gönüllülük Nedir?

Gönüllülük ve Gönüllü Katılım Nedir?

Gönüllü faaliyetleri içerisinde bulunan kişilerin, karşı taraftan herhangi bir beklenti içinde olmaksızın üstleneceği işi yapabiliyor olması gerekir. Dolayısıyla da gönüllülük bir işin çıkar gözetilmeden yapılması ve bunun bir kitlenin ya da bireyin faydasına olması anlamına gelir. Pek çok faaliyet, toplumun belli bir kesiminin şartlarını iyileştirme konusunda gönüllü desteği alır. Bu anlamda da katılmak istediğiniz takdirde içerisinde yer alabileceğiniz gönüllü projelerin sayısı dünyada ve ülkemizde oldukça fazladır.

İnsanların bir karşılık beklemeden bir işi yapmak istemesi bazılarına garip gelse de gönüllülükte esas olan fırsatları eşitleyerek daha yaşanılabilir bir dünya bırakmaktır. Eğitim, çevre, kültür, sanat ve spor gibi pek çok konuda olduğu gibi sosyal hakların gözetilmesi ve savunulması konusunda da dünya üzerinde pek çok organizasyonda her meslek gruplarından gönüllü bireyler vardır. Yaptığınız iş her ne olursa olsun, sizi diğer bireylerle bir arada tutan bir amaç vardır. Gönüllülük de bu noktada bahsedilen amaçtır.

Nasıl Gönüllü Olunur?

Gönüllülük ve Gönüllü Katılım Nedir?

Yurt içinde ve yurt dışında pek çok proje bazında kurum ve kuruluşlar aracılığı ile gönüllü olabilirsiniz. Bunun yanı sıra bağımsız olarak da farkındalık yaratma amacı ile çeşitli konularda gönüllü faaliyetleri kendiniz de yapabilirsiniz. Çünkü gönüllülük, adı üzerinde bir beklenti olmadan yapılan faaliyetlerin ismidir.

İlk kez “gönüllü” ismini askerlerin kendi hür iradesi ile cepheye katılması konusunda Fransa kullanmaya başlamıştır. Bundan sonra dönem içerisinde ABD ve diğer ülkelerde gönüllülük yaygınlaşmış ve olgunlaşmaya başlamıştır. Ülkemizde ise sivil toplum kuruluşları, dernekler ve kurumlar içerisinde gönüllü olarak katılımı arttırmak, özellikle 1999 yılındaki Marmara Depremi’nden sonra yaygınlaşmıştır. Afet ve acil yardım konusunda binlerce cana mal olan bu feci olaydan sonra acil durumlar için mesleği, yaşı ve yetkinliği ne olursa olsun bu konularda da eğitilmesi gereken bireylere ihtiyaç olduğu fark edilmiştir. Bunun sonucunda ise afet yönetiminden anlayan gönüllülerin alanda olması ihtiyacı doğmuş ve bireylere bu yönde eğitimler verilmeye başlanmıştır.

Gönüllü olmak isteyen herkes, katılımcı olmak istediği gönüllülük alanı içerisinde bir tercih yaparak bir ya da birden fazla yerde gönüllü olabilir. Kurumun ya da kuruluşun her faaliyetine düzenli olarak katılmak değil ancak sorumluluğunu aldığınız her faaliyetin etkinliğine düzenli olarak katılmak bu konuda önemlidir.

Gönüllü Katılım İçerisinde Neler Yer Alır?

Gönüllülük ve Gönüllü Katılım Nedir?

Gönüllü faaliyetleri, birden fazla ana başlık içerisinde ele alınır. Bunlar;

  • Formel ve İnformel Gönüllülük
  • Sürekli ve Süreksiz Gönüllülük
  • Uluslararası Gönüllülük
  • Çevrimiçi Gönüllülük
  • Mikro Gönüllülük
  • Kurumsal Sosyal Sorumluluk

adları altında değerlendirilir.

Resmi veya özel bir kurum içerisinde yer alan pek çok gönüllülük faaliyeti kurumsal ya da formel gönüllülük adını alır. Bunun haricinde bir kurumu temsil etmeden yapılan gönüllülük faaliyetleri ise informel gönüllülük faaliyetleridir. Bunlar içerisinde yer alan sürekli ve süreksiz gönüllülük, yapılan projenin tek sefer mi yoksa uzun süreli mi olacağına göre değişkenlik gösterir. Uluslararası organizasyonların gönüllü faaliyetlerinde yer almak (ERASMUS+, UNICEF, AGH, vd.) uluslararası gönüllülük kapsamına girer. Çevrimiçi gönüllülük, internet aracılığı ile gönüllü faaliyetlerine katılım olarak isimlendirilir. Mikro gönüllülük, SMS servisleri ile bir gönüllü organizasyonunun parçası olmaya verilen addır. Son olarak da kurumlar içerisinde ciddi yeri olan kurumsal sosyal sorumluluk, kurumların kendilerini sosyal faaliyetler içerisinde şartları eşitleme konusunda destekçi olarak göstermesinin en önemli yolu olan gönüllülük modelidir.

Birleşmiş Milletler 2001 yılını Uluslararası Gönüllülük Yılı olarak seçmiştir. Her yıl 4 Aralık’ta Dünya Gönüllüler Günü adı altında yapılan kutlamalar, toplumsal faaliyetler içerisinde gönüllü katılımın ne kadar önemli olduğunun göstergesidir.

DAHA FAZLA İÇERİK

“Gönüllülük ve Gönüllü Katılım Nedir?” tarzında

Daha fazla “KİŞİSEL GELİŞİM” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O hâlde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Ece ÖNEL

Elif TOY

2020 yılında İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldum. Mezuniyetimden itibaren çeşitli sitelerde SEO uyumlu marka içeriklerinin yanında, blog içerikleri ve Youtube projelerine dönük metin içerikleri üretme şansı yakaladım.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu