Kişisel Gelişim

Başarısızlık ile Başa Çıkmak

Bir işe başlarken herkes, işin sonucunda bir başarıya ulaşmak ister; ancak herkesin hayatında pek çok farklı başarısızlık durumu vardır. Başlangıçta hevesle giriştiğiniz bir iş, sizin için olumsuz sonuçlar ortaya koyabilir; başarılı olamamak, sizi yoran bir konu olarak karşınıza çıkar. Başarısızlıklara takılı kalmadan ileride ulaşacakları hedeflere ve yeni başarılara odaklanan bireyler, başarısızlıktan kurtulmanın yollarını aramaya çoktan koyulmuşlardır.

Başarısızlık

Peki, sizler başarısızlıkla başa çıkmak için ne tür yollara başvuruyorsunuz? Gelin, bu konuda ne yapılması gerektiğine biraz daha yakından bakalım.

Duyguları Kabullenin

Duygular, insanı insan yapan parçalardan biridir; bundan dolayı içinde bulunduğunuz başarılı olamama durumunda karşı karşıya kaldığınız duygulara sahip çıkmak, onu kabullenmek sizler için önemli bir adım olacaktır. Duygularınızın sizin bir parçanız olduğunu kabullendiğiniz an, kişisel gelişim anlamında da kendinize bu zor durumlar karşısında duracak bir yol açmış olacaksınız demektir.

Hislerinizin Sizi Ele Geçirmesine İzin Vermeyin

Duygularla sağlıklı bir şekilde başa çıkmak istiyorsanız bunun en mantıklı yolu, hislerinizi kontrol altına almaktır. Başarısızlıkla sonuçlanan bir durumda karşınıza çıkabilecek her türlü olay, bu durumdan kaçmanıza neden olabilir; bundan dolayı da kaçma psikolojisinden uzaklaşmak, sizler için ciddi bir yol olmalıdır. Başarısızlığınızı rahat bir şekilde birine anlatmak, sizler için çözüm olabilir; bunun için uzman kontrolünün yanında bir terapist gibi sevdiğiniz bir aile bireyiniz ile dertleşmek ya da durumu arkadaşlarınıza anlatmak, yararlı olabilir.

Yapıcı Eleştirilerle Kendinizi Motive Edin

Herkes başarısız olabilir. Pek çok icat tek seferde büyük bir başarı ile bulunmuyor.

Başarısızlıkla kendinizi sınamak, daha ciddi başarılarda bir tık üzerini istemeniz konusunda sizi teşvik eden bir durum olabilir. Bu anlamda da kendiniz yapıcı eleştiriler konusunu göz önüne alarak başarısızlığa bakış açınızı değiştirebilirsiniz. Olaylardan ve deneyimlerden ders çıkarmak, sizleri diğerlerinden bir adım daha öne geçirecektir; çünkü konu hakkında hiçbir deneyimi olmayan bir insana göre siz en azından bir yol denemiş ve bu yolun olmayacağını anlamış olacaksınız demektir. Yani dezavantaj olarak gördüğünüz bir konuda aslında size işin nasıl yapılmayacağıyla ilgili ciddi bir tecrübe kazandırılmış olacaktır.

Gerçekçi Öz Eleştiriler Yapın

Bilmeniz gereken önemli bir konu vardır ki her başarının altında binlerce başarısızlık yatabilir; bundan dolayı da başarısızlıklarınız konusunda kendiniz için deneyimler edinmeniz gerekir. Deneyimler edinirken gerçekçi hedefler koymak kadar gerçekçi öz eleştiriler yapmak da sizi başarısızlıkla savaşma konusunda ciddi bir yere taşıyacaktır. Bu anlamda hedeflerinize giden yolda kendinizi eksik bulduğunuz noktaları geliştirme konusunda nitelikli bir öz eleştiri yapmak, oldukça mantıklı bir durum olacaktır.

DAHA FAZLA İÇERİK

“Başarısızlık ile Başa Çıkmak” tarzında

Daha fazla “KİŞİSEL GELİŞİM” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O hâlde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Elif TOY

2020 yılında İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldum. Mezuniyetimden itibaren çeşitli sitelerde SEO uyumlu marka içeriklerinin yanında, blog içerikleri ve Youtube projelerine dönük metin içerikleri üretme şansı yakaladım.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Duygularının, düşüncelerini ele geçirerek, sürekli başarısızlığa sürüklenen ve bu durumdan kurtulmanın yolunu arayan biri olarak, oldukça işime yarayacağını düşündüğüm bir çalışma olmuş. elinize emeğinize sağlık 🙂

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu