Sosyal Medyada Donald Trump Yasağı

ABD, Donald Trump destekçilerinin kongreyi basmasının ardından sosyal medya şirketleri Trump’ın hesaplarını askıya aldı. Google’ın yaptığı açıklamada ABD Başkanı Donald Trump’ın hesabının askıya alındığı duyuruldu. Öte yandan Trump’ın Youtube hesabında 2,77 milyon abonesi bulunuyordu. Google’dan sonra Youtube’da Trump’a en az 7 gün video yükleme yasağı getirdi.

 

6 Ocak gecesi, ABD’de 5 kişinin ölümüne yol açan Kongre baskını sonrasında Facebook ve Instagram’da Donald Trump’ın hesabını kapattı. Olaydan sonra Facebook kurucusu Mark Zuckerberg; Trump’ın Facebook hesabına süresiz yasak uygulanacağını açıkladı. Ayrıca yasağın da devir teslim yapılana kadar devam edeceğini açıklamalarına eklemeyi unutmadı. Sosyal medya platformları üzerinden sıkça paylaşım yapan ABD başkanı Donald Trump, görevini bırakacağı şu son günlerde tüm sosyal medya hesapları kapatıldı. ABD Başkanı Donald Trump’ın paylaşım yapmasını engelleyen sosyal medya hesapları; Twitter, Youtube, Snapchat, Facebook, Instagram, Spotıfy ve Twitch’dir. Diğer yandan da alışveriş siteleri de Trump promosyonlarının satışını durdurma kararı aldı. Fakat Trump’a en büyük kazığı atan ise Google ve Apple oldu.

 

Parler sosyal medya platformu ise Cumhuriyetçi ve Donald Trump taraftarı ABD’liler tarafından 2018 yılından beridir sıklıkla kullanılmaktaydı. Trump, bu platformdan da paylaşım yapınca Apple Parler uygulamasına 24 saat süre tanıdı. Apple, Trump’ın hesabını sansürlemesi durumunda uygulamayı Apple Store’dan sileceğini duyurdu. Google’da Trump’ın hesabını askıya almayan Parler uygulamasını tamamen Play Store’dan sildi.