Haber

Pandemi Sonrası Sosyal Hayata Dikkat!

Pandemi Sonrası Sosyal Hayata Dikkat!

sosyal hayat

Bildiğiniz gibi son iki yılımızı zehir eden covid-19 virüsü, hayatımızın birçok alanına olumsuz etki yapmıştır. Bu alanlardan biri, sosyal hayattır. Pandeminin getirdiği sokağa çıkma kısıtlamaları ve insanların kendine ve sevdiklerine zarar gelmemesi açısından almak zorunda olduğu ekstra önlemler, son iki yıldaki insan sosyalleşme oranını çok düşürmüştür. Bu durum, insanların çoğunda bazı psikolojik hastalıklara ve ruhi bunalımlara neden olmuştur; çünkü insan, sosyal bir varlıktır ve doğası gereği sosyalleşmeye mahkûmdur.

Pandemi nedeniyle sosyalleşemeyen insanlar; kitap okumak, film izlemek, sosyal medyada takılmak gibi birçok sosyal hayata girmeyi gerektirmeyen aktivitelere yönelseler de içlerindeki bu sosyalleşme isteğini ve bu isteğin getirdiği duyguları bastıramadılar ve pandemi sonrası için sosyalleşme hayalleri kurmaya başladılar. Pandeminin yavaş yavaş bitmesi ve devletlerin insanların sağlığı için aldığı bazı önlemleri hafifletmesiyle insanlar sosyalleşmeye başladı. İlk bakışta, insanların sosyalleşmesiyle birlikte her şeyin yavaş yavaş normalleşme sürecine gireceğini düşündünüz; lakin bunun sancılı bir geçiş süreci vardı.

Özellikle pandemiyi bizden önce atlatan ülkelerde yapılan araştırmalarda, insanların sosyal hayata istemeden koyduğu bu mesafenin insanlarda gereğinden fazla duygu yüklenmesine ve bunun sonucu olarak da istenmeyen olaylara sebebiyet verdiği ortaya çıktı. Mesela, gençlerin pandemi sonrası yaptığı partilerdeki alkol tüketiminde artış olmasını, partilerdeki kavga oranlarının artmasını ya da spor müsabakalarında çıkan olayların artmasından örnek vermek gerekirse NBA’de pandemiden önceki iki yılda taraftar hiç sorun çıkarmazken pandemi sonrası olan maçlarda birden fazla şiddet içermeyen ama ırkçılık içeren olayın yaşanmasını uzmanlar da benim gibi insanlarda biriken fazla duygu  birikimine bağlıyor.

Ülkemize bakacak olursak da Tinder gibi flört bulma uygulamalarının kullanılmasında ya da arkadaş çevresinde flört aramalarında artış gözlemlenmiştir; çünkü pandemiyi yalnız geçiren ülkemiz insanlarına pandemi sonrasını yalnız geçirme fikri biraz korkunç geliyor. Bu fikire kapılan insanların hemen birini hayatına almak istemesi bence doğru değil. Sırf yalnız kalmamak için bu uygulamalardan flört ya da sevgili yapmak ilk bakışta çok mantıklı görünse de ilerleyen zamanlarda yani peri masalı bittiğinde statü farkları, birbirine uygun olmama gibi nedenlerle ilişkinin bitmesine ve nur topu gibi bir aşk acısına dönüşmesine ve bunun sonucunda sabahlara kadar arabesk ya da rock, metal eşliğinde en az iki haftalık bir aşk acısı çekmenize neden olacaktır.

sosyal hayat

O yüzden siz değerli okurlarımdan istirhamım: Yalnızsanız acele etmeyin. Sözlerimi bitirirken size demek istediğim, pandemi sonrası sosyalleşmek en doğal hakkınız; kimi bunu moda sahilde müzik eşliğinde yürüyerek; kimi barlarda ya da düzenlediği partilerde arkadaşlarıyla muhabbet, sohbet, eğlence yaparak; kimi ise tuttuğu takımın maçına giderek yapar. Bunların hepsi makul sosyalleşmelerdir, ölçüsünü kaçırmadığımız sürece.

DAHA FAZLA İÇERİK

“Pandemi Sonrası Sosyal Hayata Dikkat!” tarzında

Daha fazla “HABER” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O hâlde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Talha TUNCEL

İstanbul'da yaşıyorum. Yeditepe Üniversitesinde okumaktayım. Hobilerim arasında yazmak, okumak, film izlemek var.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu