Haber

Hindistan’da Covid-19

Hindistan’da Covid-19

Covid-19 virüsü küresel salgın ilan edildiği günden bu yana tüm ülkeler, birbirinin bu süreci nasıl geçirdiği ile ilgili bilgi sahibi. Çoğu ülke kapanma, sokağa çıkma yasağı ve sosyal etkinliklerin kısıtlanması gibi önlemler alırken sıra dışı trajikomik haberleriyle sık sık gündem olan Hindistan, bu sefer de salgınla mücadeleye yaratıcılığını katmayı ihmal etmedi.

Düdüklü Tencereden Bitkisel Buhar

Bitkilerle şifa, Hint kültüründe yüzyıllardır kullanılan vazgeçilmez yöntemlerden. Bu kültürlerini pandemiyle mücadeleye de yansıtan Gaziabad polisleri, geçtiğimiz haziran ayında düdüklü tencerenin borularından bitkisel buhar soluyarak virüsle mücadelede yeni bir şifa yöntemi öne sürdüler.

Hindistan'da Covid-19
CNN Türk, 2021.

İnek İdrarı

Hintlilerde inek, çok önemli bir yere sahip. Hindistan’da inek kutsal bir hayvan kabul edildiğinden onca trafiğe rağmen sürücülerin bir inek yola atladığında karşıdan karşıya geçmesi için saatlerce beklediği, dünya tarafından şaşırılan gerçeklerden. Bu durumda, Hindulara göre inek idrarının her türlü hastalığı iyileştiren bir şifa yöntemi olarak görülmesine şaşırmamak gerek.

İnançlarını içinde bulunduğumuz pandemi sürecine de yansıtan Hindistan Halk Partisi milletvekili Suman Haripriya, salgının ilk ayı olan Mart 2020’de, inek idrarının bu süreçte dezenfektan olarak kullanılmasını önerdi. Haripriya; herkesin inek dışkısının çok faydalı olduğunu bildiğini, bu yüzden inek idrarı ve dışkısıyla virüse karşı bir tedavi yöntemi geliştirilebileceğini söylemişti (Taşçı, 2020).

Yine virüsün ilk global kriz ilan edilmesinin ilk ayı olan 2020 yılının Mart ayında “Hindistan Hindu Birliği” adlı grup, 200 kişilik bir idrarı içme partisi düzenledi (Ozoglu, 2020). İnek idrarının koronavirüsü önlediğine dair Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve uzmanlar tarafından yapılmış hiçbir açıklama yok.

Etkinliğin katılımcılarından Om Parakash: “21 yıldır inek idrarını içiyoruz ve inek gübresinde banyo yapıyoruz. Bu sayede hiç İngiliz ilaçlarını kullanma gereği duymadık,” dedi (T24, 2020).

Virüslü Ambulans

Covid-19’un küresel salgın ilan edilmesinin ilk aylarında polis, sokağa çıkma yasağına uymayanları cezalandırmakta ilginç yöntemler kullandı. Bunlardan biri, maske ve sokağa çıkma yasağına uymayan üç genci virüse yakalanmış gibi gözüken biriyle aynı ambulansa bindirmeleriydi. Ambulansa zorla bindirilen üç gencin telaşına ambulansın dışında kahkahalarla gülen polislerin sesi eşlik etti.

Üç genç motorlarından indirilip zorla ambulansa bindirildi.

At Virüs

Hindistan’ın Kurnool şehrindeki bir köyün polis memuru Maruti Sankar, beyaz bir atın üzerine kırmızı benekler çizerek köyde saatlerce dolaştı. Hayvan hakları savunucularının harekete geçmesiyle Sankar, ata hiçbir zarar gelmediğini belirtti ve köylülerin internet ve cep telefonuna erişimleri olmadığından virüse karşı farkındalık yaratarak halkı bilinçlendirmek amaçlı bir eylem yaptığını söyledi (Kara, 2020).

DHA, 2020.

Dayak, Şınav ve Özür

Virüsün çıktığı ilk aylarda tüm dünyanın kafası karışıkken ve çoğu yerde halk yasaklara uyması için para cezalarıyla kontrol edilirken Hindistan bunu başka bir yöntemle yaptı. Sokağa çıktığı görülen vatandaşlar, polisler tarafından sopa ve jop gibi aletlerle dövüldü. İzinler dışında sokakta dolaştığı görülen gruplara şınav çektirildi, saatlerce spor hareketleri yaptırıldı. Bazı kişilere sokakta diz çöktürülüp bir daha yapmamasını ve özür dilemesini tembihleyen konuşmalar yapıldı.

Hindistan’da sokağa çıkanlara verilen ilginç cezalar dünya basını tarafından ilgi görüyor.

Akıl Hastanesine Yatırılan Doktor

20 yıllık anestezi uzmanı doktor Sudhakar Rao, sağlık çalışanlarının virüsten korunması için gerekli ekipman yetersizliğinden bahsettiğinde pandemi döneminde sağlık çalışanlarının moralini düşürdüğü gerekçesiyle görevinden uzaklaştırılmıştı. Devletin sağlık çalışanlarından bir maskeyi 15 gün kullanmalarını istediğini söylediği görüntü sosyal medyada yayılınca açığa alınmamak için özür dileyen doktor, hükûmet tarafından affedilmedi.

Geçtiğimiz yılın mayıs ayında kalabalığın arasında üstü çıplak şekilde kalabalığı rahatsız etmek suçundan bir polis tarafından jopla dövülerek tutuklanan Dr. Rao, iki hafta akıl hastanesinde kaldı. Yakınları sağlık ekipmanlarının eksikliğinden şikâyetçi olan doktorun akıl sağlının yerinde olduğunu, sadece şikâyetini belirtmesiyle çok fazla baskıya uğradığını söyledi.

BBC News, 2020.

BONUS

Sadece Hindistan değil, başka ülkeler de virüsle mücadelede kendi yöntemlerini ortaya koydu. Bunlardan ilki olan Nepal‘de virüsü kapmış olma ihtimali olan vatandaşlara değmemek için uzun çubuklar kullanılarak polisler tarafından sokaktan toplanarak sokaktaki demir kafesler içinde karantinaya alınan insanlar dünya basınında ilgi gördü.

Türkiye‘de ise 2020’nin Aralık ayında İnegöl Belediyesi Şehir Tiyatrosu, koronavirüsle ilgili farkındalık yarattı. Tiyatrocular, virüs kostümü giyerek gün boyu sokakta vatandaşların arasında dolaştılar. Bu etkinlikle virüsün her zaman sessizce aramızda olduğuna çağrışım yapıldığı belirtildi.

Görüldüğü üzere sadece Hindistan değil, çoğu ülkede virüsle mücadelede çaresiz kalınan 2020 yılının ilk aylarında ortaya değişik fikirler çıktı. 2021 yılının ilk aylarında koronavirüse karşı geliştirilen aşılarla bu kargaşadan kurtulan dünya, bugünlerde virüsle mücadelede daha etkili yöntemler takip etmeye başladı. Bu yöntemler ise insanların 21. yüzyılda virüsle nasıl baş ettiğini gösteren ilginç örnekler olarak dünya tarihine kazındı. Hindistan ise her zamanki ilginç haberlerine pandemi döneminde de yenilerini ekleyerek dünyayı şaşırttı.

Kaynakça

AA. “Hindistan’da koronavirüse karşı bitkisel buhar terapisi”. CNN Türk (4 Haziran 2021).

BBC News. “Hindistan’da bir doktor ‘Bir maskeyi 15 gün kullanmamızı istiyorlar’ dedi, akıl hastanesine yatırıldı” (22 Mayıs 2020).

BirGün. “İnegöl Belediyesi personeli virüs kılığına girerek uyarılar yaptı”. 10 Aralık 2020.

KARA, Tuba. “Hindistan’da tartışma yaratan Corona Virüs uyarısı: Atın üzerine virüsün resmini çizdi”. Hürriyet (2 Nisan 2020).

NTV. “Hindistan’da sokağa çıkana dayak”. Çevrimiçi video klip. Youtube, 26 Mart 2020. Web.15 Ağustos 2021.

NTV Haber. “Corona virüs yasağına uymayanları kafese koydular”. 1 Nisan 2020.

NTV Haber. “Hindistan’da sokağa çıkana dayak”. 25 Mart 2020.

OZOGLU, Melis. “Hindistan’da koronavirüsten korunmak için ‘inek idrarı içme partisi’ düzenlendi”. Euronews (14 Mart 2020).

TAŞÇI, Muhammet Nazım. “Hint politikacılardan Kovid-19 ile mücadele için ilginç öneriler”. Anadolu Ajansı (3 Mart 2020).

T24. “Hint polisinin dışarı maskesiz çıkanlara verdiği ceza viral oldu”. 27 Nisan 2020.

DAHA FAZLA İÇERİK

“Hindistan’da Covid-19” tarzında

Daha fazla “HABER” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O hâlde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Daha Fazla Göster

Doğa ÖNAÇAN

Bilkent Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler, 21, Eskişehir/Ankara

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu