Girişim

E-Ticaret Nedir?

Elektronik ticaret ya da bilinen yaygın tabirle e-ticaret, İnternet ortamından yapılan her türlü ticarettir.

Ülkemizde sıklıkla alışveriş yapılan platformlar, pazar yerleri bu e-ticaret’in en yoğun olduğu ve ilgi gördüğü mecralardır. Trendyol, N11, GittiGidiyor, Çiçeksepeti, EpttAvm bunların başlıca örneklerindendir. Ülkemizde 2016 yılında pazar yerleri bazında sadece 2 firma dikkat çekerken artık dijitalleşen dünyada büyük bir ivme kazanan e-ticaret’e büyük firmaların yatırımları ve destekleriyle birden çok pazar yeri ve web sitesi oluşmuştur.

e-ticaret

Hepimiz artık bu dijital platformlardan alışveriş yapıyoruz. Koronavirüsün de hayatımıza girmesiyle yoğun talep oluşan e-ticaret aynı zamanda satıcıların ve girişimcilerin de ilgi odağı oldu. Bununla birlikte sayısız danışmanlık ve eğitim şirketleri kuruldu. İyisiyle kötüsüyle, küçüğüyle büyüğüyle sayısız web siteleri ve pazar yerleri oluştu.

Artık çok büyük bir pazar hâline gelen e-ticaret, 2019 yılında 56 milyar dolardan 2021 yılı itibarıyla 318 milyar dolar hacme çıkmış durumda. Türkiye’de üretimin tüketime oranla yetersiz kalması, bu yüksek gelir gider hacminin sebeplerinden en basitidir.

Artık e-ticaret’in içerisine e-ihracat’ı da sokmuş durumdayız. Türkiye’den e-ihracat yapabileceğiniz veya Türk pazar yerlerinde satış yapmak isteyen arkadaşlar için çeşitli danışmanlık ve eğitim şirketlerinin kurulduğunu biliyoruz.

Pazar yerlerinde satış yapmanın birden fazla yolu vardır. Yurt içi pazar yerlerinde en çok kullanılan sistemlerden biri, dropshipping’dir. Herhangi bir ürün stoku tutmadan ve herhangi bir sermayeniz olmadan basitçe yapabileceğiniz bir sistemdir.

Stoklu e-ticaret; adından da anlaşılacağı gibi stok tutarak, belirli ürünleri satın alıp deponuzda tutarak o ürünlerin satışını gerçekleştirebileceğiniz bir sistemdir.

Elbette insanlar bu sistemleri kullanmadan önce detaylı eğitimlerden geçmeli, çeşitli araştırmalar yapmalıdır. Doğru eğitim almayan veya araştırmasını doğru yapmayan bir girişimci, başarısızlıktan kimseyi sorumlu tutmamalıdır. Tam tersini düşünecek olursak doğru eğitim alan ve doğru yönlendirilip araştırma yapan bir girişimcinin başarısız olma ihtimali çok çok düşüktür.

Yurt dışı pazarlarda hepimiz adını birçok kez duymuşuzdur: amazon.com zirvedeki yerini korumaktadır. Bu platformda da satıcı olabilir, dolar kazanabilirsiniz. Ancak e-ticaret’e girmek isteyen arkadaşların hemen para kazanma arzuları ve dolar kazanma istekleri çoğu zaman hüsrana uğratmıştır.

Değindiğimiz gibi, doğru eğitim ve doğru araştırma olmadan hiçbir başarı mümkün değildir. Sabır; ticaretin de, e-ticaret’in de en önemli kurallarındandır. Dünyanın en zengin adamı olarak bilinen Jeff Bezos’un da dediği gibi: “Yatırımın en büyüğü ve en sağlıklısı, bilgiye olan yatırımdır; yani kendinize.”

İyi çalışmalar dilerim.

DAHA FAZLA İÇERİK

“E-Ticaret Nedir?” tarzında

Daha fazla “GİRİŞİM” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O hâlde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu