Girişim

Ay’da Madencilik

Yüzeyinde barındırdığı nadir bulunan toprak elementleri ve kutuplarında yer alan donmuş suları ile Ay, madencilik adına Dünya üzerindeki ülkeler tarafından ilgi görmeye başlamıştır. Dünya üzerinde bulunan gelişmiş ülkeler, “Ay’da madencilik” adı altında araştırmalar başlatmıştır.

İlk insanlı araç olan Apollo’nun NASA tarafından önce Ay’a yollanmasıyla beraber Ay ile ilgili fazlasıyla bilgiye ulaşılmıştır. Maden rezervlerinin varlığı ise insansız uzay araçlarıyla elde edilen en büyük sonuçlardan biridir. Araştırma yapan ülkelerin dikkatini en çok çeken şey, Ay’ın yüzeyinin altında neredeyse 1.6 milyar ton maden rezervinin bulunmasıdır. Günümüzde Dünya’da bulunan rezervlerin tükenmeye başlaması ve gelecek adına bu rezervler için olumlu düşünceler olmamasından dolayı Ay’daki bu stok, ülkeler adına çok önemlidir.

Cep telefonları, aküler, bilgisayarlar ve bu gibi ürünlerde kullanılan madenler için de Ay rezervi büyük önem taşımaktadır. Araştırmalara göre Ay’ın kutuplarında bulunan donmuş su miktarı yaklaşık 1.6 milyar ton civarındadır ve bu donmuş su, içme suyu olarak kullanımına ek yapısındaki hidrojen ve oksijene ayrıştırılarak yakıt olarak da kullanılabilir.

Çalışmalar Yapan Bazı Şirketler ve Bu Şirketlerin Projeleri

Özellikle özel şirketler ve uzay ajansları bu verilerden sonra işlerini hızlandırmış durumdalar. Texas Shackleton Enerji Şirketi, Ay’ın yüzeyinde bulunan donmuş suyu roket yakıtına dönüştürmeyi hedefliyor. Dünya’dan Ay’a yakıt göndermenin çok pahalı olduğu bilindiği için planlanan bu fikir üzerinde Ay’da bir yakıt şirketi de kurulabilir. Böylece yakıt transferi Ay’da gerçekleşeceği için maliyet düşmüş olur ve uzay araçları uzayın daha uzak yerlerini keşfedebilir.

Moon Express Şirketi, bu fikirle yakıt dönüşümü sağlamak isteyen bir başka şirket olup donmuş suyu ‘’high-test peroxide(HTP)’’ adlı bir kimyasala dönüştürerek yakıt üretmeyi planlıyor.

Avrupa’ya ek olarak Uzak doğu ülkeleri de Ay’da madencilik adına çok hevesli. Çin ve Hindistan’ın planlarına göre gelecekteki uzay aracını güçlendirmek ve daha güvenli nükleer enerji sağlayabilmek için Helyum-3(düşük maliyetle daha yüksek çevresel enerji sağlayan yakıt) adı verilen nükleer yakıt, Ay kutuplarındaki donmuş su formunda elde edilebilir duruyor. Dünya üzerinde anlaşmazlık olmasına rağmen NASA, Çin’e bu projelerinde destek olmaktadır.

Ay’da Madencilik Dünya’daki Kadar Kolay mı?

Ay yörüngesinden uzak meteorların tekrarlanan titreşim hareketlerinden ötürü Ay yüzeyindeki toprak, Dünya yüzeyinde bulunan toprağa kıyasla daha yoğundur. Dünya’da yerçekimi kuvveti Ay’ın 6 katıdır; bu nedenle Ay’da madencilik, vakumla işlemi gerektirmektedir. Dünya’da madencilik adına geçerli olan kurallar, Ay’da madencilik adına da geçerlidir. Ay yüzeyinde madencilik yapmak isteyen şirketler, yaptıkları uzay araçlarında sürtünmeyi minimuma indirecek malzemeler kullanmalılardır. Tüm zorluklara rağmen Ay’da madencilik, değerlendirilmeye değer niteliktedir.

DAHA FAZLA İÇERİK

“Ay’da Madencilik” tarzında

Daha fazla “GİRİŞİM” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O halde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Delfin Su SÜNNETCİ

2 yıldır çevirmenlik yapıyorum. Çevirmenlik sayesinde yazmayı, yazmak sayesinde araştırmayı çok sevmeye başladım. Umarım yazılarım sizler için faydalı ve eğlenceli olur.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu