Film/Dizi

Uzayda Bir Türk: G.O.R.A.

Merhaba dostlar! Bugünkü yazımda sizlere çoğumuzun bildiği, bir yerli yapım klasiği olan G.O.R.A hakkında az bilinen birkaç bilgi vermek istiyorum.

Yazıma başlamadan önce bu konuyu yazıya dökmek için beni cesaretlendiren sevgili ekip arkadaşlarıma bir teşekkürü borç bilirim 🙂 Haydi, başlayalım!

1) Karakter isimleri, aile fertlerinin lakaplarından esinlenilmiştir

Arif ismi, Cem Yılmaz’ın babasının ismidir; ve Cem Yılmaz, karakteri oluştururken kendi babasından esinlenmiştir.

Ceku ismi, anneannesinin lakabıdır. Mulu, annesinin teyzesinin lakabıdır. Enverina, annesinin amcasının lakabıdır. Tocha, annesinin komşusunun lakabıdır. Garavel, büyükbabasının Cem Yılmaz’a taktığı lakaptan gelmektedir; ve son olarak da Robot 216’nın ismi, İstanbul Anadolu Yakası’nın telefon kodundan esinlenilmiştir.

G.O.R.A.

2) Turist Ömer Göndermesi

Cem Yılmaz, büyük bir Turist Ömer hayranı. O derece ki filmlerini ezbere biliyor. Arif Işık karakterini oluştururken de Turist Ömer’den etkilenmekten kendini alamamış. Arif Işık’ın ince bıyığı, bir Turist Ömer göndermesidir.

3) Erşan Kuneri’nin Sean Connery (James Bond) hayranlığı

Filmde akılda en çok kalan karakterlerden bir tanesi tartışmasız Erşan Kuneri. Tarzı, konuşma biçimi, yönetmenliği ve cast seçimi ile hafızalarımızda yer etti; ancak Erşan abimizin asıl ismi, Erşan değilmiş. Sean Connery hayranlığı dolayısıyla mahkeme kararı ile ismini değiştirmek istemiş; lakin mahkemenin: “Bu ne biçim isim? Türkçe bir tane seç,” demesi üzerine telaffuz yakınlığı ile “Erşan Kuneri” ismini seçmiş. (Sean Connery=“Şan Kanıri”=Erşan Kuneri)

4) Cem Yılmaz’ın G.O.R.A. Spoilerı

Cem Yılmaz, G.O.R.A. filmini henüz kaleme almadan önce “Bir Tat Bir Doku” stand-uplarında bize “Uzayda Bir Türk” temasını anlatıyordu; bu stand-uplardan birkaç yıl sonra da G.O.R.A. filmini izleyicilerinin beğenisine sundu.

“Kaptan neden tam gaz vermiyorsun?”

5) Cem Yılmaz’ın filmde aslında 5 rolü vardı

Cem Yılmaz, filmde “Arif Işık, Komutan Logar, Komutan Kubar ve Erşan Kuneri” olarak karşımıza çıkıyor; ancak post prodüksiyon sırasında kesilen bir karakter daha vardı, bu çıkarılan beşinci karakter “Vumar’ın oğlu Timar”dı. Çok kısa bir roldü; ancak filmin son hâlinde maalesef kendisini göremedik.

“Ama efendim Vumar’ın oğlu Timar…”

6) G.O.R.A. İsminin Esin Kaynağı

Cem Yılmaz, filmin adının Goralı sandviçten geldiğini söylüyor. Leman Kültür Merkezi’nde çalıştığı sıralarda caddedeki büfede sürekli yediği Goralı sandviçten esinlenmiş. Ayrıca bir üniversite söyleşisi sırasında bir izleyicinin “G.O.R.A.’nın açılımı nedir?” sorusu karşısında da espriyle karışık: “Gıcırtılı Olur Robotun A…” şeklinde karşılık vermiştir.

“Asım bana bir limon, iki tane de Goralı…”

7) Filmin çekimleri 2 yılda anca bitti

2002 yılında başlayan film çekimleri, 2004 yılında sona ermişti. Arada yaşanan gecikmenin sebebi ise: Filmin yapımcılığını Uzan Ailesi’ne ait olan TürkFilmi adlı şirket ile Ömer Faruk Sorak üstlendikten sonra devletin Uzan Ailesi’nin bankalarına el koyması sonucu filmin TMSF’e(Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu) geçmesidir. Vizyona girişi geciken film, BKM tarafından satın alındıktan sonra izleyicisi ile buluşabildi.

8) Anarşa aslında Gürpınar

Filmde Erdal Tosun’un canlandırdığı mavi yüzlü “Rendroy” karakteri Anarşalıdır. Anarşa ise Beylikdüzü Gürpınar’ın eski adıdır. 1961 yılında da Anarşa ismi değişip yerleşim yerinin ismi “Gürpınar” olmuştur.

9) Filmin başında teypten çalan şarkı, Murat Boz’a aittir

Arif ile yaşlı amcanın araba yolculuğu sahnesinde teypten çalan “Motherfucker, oh yeah! Motherfucker!” parçası Murat Boz tarafından seslendirilmiştir.

10) Arif’in Kullandığı Uzay Gemisinin İsmi

Garavel Usta’nın Arif’e hediye ettiği “Ka-Fa 1500” isimli geminin ismi Türkçe argosunda “kafa bin beş yüz” yani “kafamız güzel, kafa uçmuş,” anlamına gelmektedir.

11) Film çekimleri için 8000 metrekarelik arazi kullanıldı

Çekimler esnasında 8000 metrekarelik alanda toplam 24 farklı sahne kuruldu; ve G.O.R.A., Türk sinema endüstrisinde o zamana kadar kurulmuş en büyük set rekorunu kırmayı başarmıştı.

12) Satrançta, Star Trek (Uzay Yolu) Göndermesi

Arif hapishanede satranç oynarken satranç taşları, Star Trek The Next Generation karakterleridir. Picard, Riker, Data, Word ve Dr. Crusher’ı temsil eden parçalar sahnede net bir şekilde görülebilmektedir.

13) Robot 216 Karakteri İçin Oyuncu Seçimi

Bu karakter için seçmelere giren kişilerden bir tanesi de Tolga Çevik’ti; ama rol daha sonrasında Ozan Güven’e verildi.

14) Komutan Logar’dan Aziz Nesin Göndermesi

Komutan Logar’ın bir sahnedeki “Goralıların %60’ı geri zekalıdır,” lafı; Türk yazar Aziz Nesin’in “Türk milletinin %60’ı aptaldır,” sözüne göndermedir.

15) GSM Operatörü Sponsorluğundaki Değişim

Arif’in uzay gemisine ilk ışınlandığı sahnelerde telefonu ile Muhittin’i aradığını görüyoruz. Telefonda numaraları tuşlarken 542’yi tuşluyor, bu da Telsim operatörünün alan kodudur; fakat Cem Uzan’ın kurucusu olduğu ve filmin de eski yapımcılığını üstlenen Uzan Grubu devlet tarafından işlem görünce filmin sponsorları da değişti. Ana çekim sekanslarında sponsor olan Telsim, yerini post prodüksiyon sırasında AVEA’ya bıraktı. Bundan dolayı da Arif, 542’yi tuşlamasına rağmen ekranda AVEA operatörünün logosu görünüyor.

16) Arif’in 4. Duvarı Yıkması

Arif, Bob ve 216; Usta Garavel’in çadırından ayrılırken Arif: “12 dakika sonra kızla birlikte burada olacağız,” der; ve gerçekten de film dakikası içerisinde 12 dakika sonra Ceku ile birlikte Garavel Usta’nın çadırına geri dönerler.

17) Arif’in Ceku’ya “Balım” Demesi

Arif’in biricik aşkına hitap ederken kullandığı balım kelimesinin anlamı, balın bozulmayan tek gıda olmasından gelmektedir. Arif de Ceku ile arasındaki aşkın hiç bozulmamasını temenni ettiği için Ceku’ya “balım” diye hitap etmektedir.

18) Sagopa Kajmer ile Cem Yılmaz’ın Dostluğu

Cem Yılmaz ve Sagopa Kajmer 2 yıl aynı evde kaldılar; ve bu süreçte Cem Yılmaz, Sagopa Kajmer ile Dr. Fuchs’ı barıştırmaya çalışmıştı. Cem ve Sagopa, daha sonrasında G.O.R.A. jenerik müziği yapımında tekrardan bir araya geldi.

19) Set Çalışanlarından Notlar

– Sette iki kez yangın çıktı. Poliüretan tavan, spotların güçlü ışığının ısısıyla yandı.

– Sanatçıları en çok taytlar zorladı. Özellikle Şafak Sezer’in taytlarla çok sıkıntısı oldu; hatta sanatçı: “Tayttan çok utandım,” dedi.

– Uzaylıların yüzlerinin boyandığı madde, çok zor çıkıyordu. Üstelik cildi yakıyordu.

– Sette yeni mekânlar hızla oluşturuluyordu. Boyanın çabuk kuruması için kullanılan kimyasal madde (tiner), Erdal Tosun ve Şafak Sezer’i rahatsız etti. Hatta Sezer, tiner yüzünden baygınlık geçirdi.

– Erdal Tosun’u canavarımsı uzay yaratığına dönüştüren maske, oldukça ağırdı.

– G.O.R.A.’daki “Sucuk Ormanı” neredeyse tüm çalışanların kâbusu oldu; çünkü sette oluşturulan ormanda ağaçların dallarına sucuklar asıldı. Ancak sıcak (film Antalya’da çekilmişti), tüm sucukların bozulmasına neden oldu. O derece ki insanlar kokudan ve mide bulantısından sete girmekte güçlük çekiyorlardı; ancak senaryoya göre, o sucukların pişirilip yenmesi gerekiyordu. Cem Yılmaz, Rasim Öztekin ve Özge Özberk kokmuş olan sucukları rolleri icabı pişirip yemek zorunda kaldılar.

– En kısa sahnenin çekimi bile 17 saat sürdü.

Son olarak da sizleri “G.O.R.A. Kesilmiş Sahneler” videosu ile baş başa bırakmak istiyorum. Buraya kadar okuduğunuz ve ilgi gösterdiğiniz için çok çok teşekkür ederim. Daha güzel yazılarda buluşmak dileğiyle… Esen ve hoşça kalın.

DAHA FAZLA İÇERİK

“Uzayda bir Türk: G.O.R.A.” tarzında

Daha fazla “FİLM/DİZİ” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O hâlde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

İlhan Hakan EROĞLU

Müzik, film, dizi ve oyun dünyasına olan ilgimi insanlarla paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu