Film/Dizi

Tam Kapanmada İzlenebilecek 5 Salgın Filmi

İçerisinde bulunduğumuz covid-19 pandemisi nedeniyle evlere kapanmak zorunda kaldığımız şu günlerde yapılabilecek keyifli aktivitelerin başında “film izlemek” geliyor. Birçok kişinin evdeyken sıklıkla tercih ettiği aktivitelerden olan film izlemek, kişiyi içine çektiği ve hikayeyi kişiye yaşatabildiği durumlarda keyifli oluyor.

Hal böyle olunca ve içinde bulunduğumuz pandemi durumunu da hesaba kattığımızda şu an için izlenebilecek en keyifli ve sürükleyici filmler, salgın filmleri oluyor. Bu filmler, içerik bakımından covid-19 pandemisinin yaşattığı durumları, film evreninde bize yaşatıyor ve senaryo akışına göre sürece dahil olmaya olanak tanıyor.

Salgın Filmlerinin Psikolojik Etkileri

Pandemi süreci ile beraber yaşanan gelişmeler, birçok araştırma yapılmasına ve pandeminin insanlar üzerindeki etkilerinin ölçülmesine neden oldu. Yapılan bu araştırmalar ile birlikte salgın sürecinde insanların psikolojik durumları incelenmiş ve bulgular dahilinde kıyamet ve salgın ağırlıklı film izleyen kişilerin gerçek dünyada bu durumlara daha hazırlıklı olduğu saptanmış.

Yani izleyeceğiniz kıyamet senaryolu salgın filmleri, size sadece keyifli zaman geçirme imkanı tanımakla kalmıyor; ayrıca dış dünyada yaşayacağınız gerçek olağan dışı durumlara da sizi psikolojik olarak hazırlıyor.

Siz de bu tip filmleri izlemek isterseniz sizin için derlediğimiz şu 5 filme göz atabilirsiniz;

1-) FLU

Kıyamet senaryolu ve salgın içerikli filmlerin başını çeken Flu, senaryo bakımından içerisinde bulunduğumuz covid-19 pandemisine oldukça yakın bir konuyu işliyor. 2013 yılı Güney Kore yapımı olan film, insanların 36 saat içerisinde ölümüne neden olan bir virüsün yayılımını ve dünya üzerindeki etkilerini konu ediniyor.

İzlemesi oldukça keyifli ve heyecan verici olan bu film, salgın sürecinde toplumların yaşadığı zorlukları da gözler önüne seriyor.

2-) Contagion

Contagion yani salgın filmi, 2011 yapımı oldukça başarılı bir film. Konu olarak gene salgın durumunu ele alan film, Hong Kong’da bir yarasanın domuzu ısırması ile ortaya çıkan virüsün yayılımını işliyor. Şu anki pandemi ile oldukça benzer bir senaryoya sahip olan film, içerik kalitesi bakımından da oldukça başarılı.

3-) Veba

Biraz dram, biraz da aksiyon içerikli bir film olan Veba, 4 gencin salgın ile mücadelesini ve çocukluklarını geçirdikleri “Turtle Beach” sahiline ulaşma çabalarını konu ediniyor. Küresel bir salgının ortasında kalan Brian, Dannt, Kate ve Bobby’nin zorlu yolculuğunun aksiyon dolu bir şekilde aktarıldığı filmde, birçok etkileyici unsur da bulunuyor.

4-) 28 Gün Sonra

Salgın konusu çerçevesinde şekillenen filmlerden birisi olan “28 Gün Sonra”, Londra’daki bir araştırma laboratuvarından doğaya salınan maymunların yaydığı mutasyonlu virüs konusunu işliyor.

Salınan maymunlarda bulunan bu virüs, bulaştığı kişilerde anlık etki gösteriyor ve bulaşan kişinin insani özelliklerini yitirerek bir katil olmasına neden oluyor. Virüs etkisinde kalan kişilerin birbirini öldürmesi ile devam eden film, daha sonrasında Jim isimli bir kişinin etrafında şekillenmeye başlıyor.

Salgın başladığı sırada hastanede olan ve baygın şekilde olanların farkında olmayan Jim, 28 gün sonra uyanıp hastaneden dışarı çıktığında korkunç manzara ile karşılaşıyor. Devamında virüslü kişilerin saldırısına uğrayan karakterimiz, olaylardan Selena ve Mark isimli iki kişi ile birlikte kurtulmaya çalışıyor.

5-) World War Z

2013 yapımı bir film olan ve alanında oldukça başarılı bir yapıt olan World War Z, Max Brooks’un aynı isimli romanın uyarlanmış ve dev sayılabilecek bir bütçe ile(190 milyon dolar) çekilmiştir. Bu bakımdan oldukça etkileyici bir içeriğe ve kaliteye sahip olan film, temelinde salgın konusunu işliyor olsa da zombilerin işgal ettiği bir dünyada yalnız kalan kahramanımızın diğer insanlara ulaşmaya çalışması etrafında şekilleniyor. Başrolü ise Brad Pitt üstleniyor.

DAHA FAZLA İÇERİK

“Tam Kapanmada İzlenebilecek 5 Salgın Filmi” tarzında

Daha fazla “FİLM/DİZİ” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O halde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu