Film/Dizi

Sitcom Dizisi Nedir? En İyi Sitcom Yapımları

Sitcom kelimesi, İngilizce “Situation Comedy”nin kısaltılmasından geliyor. Bu tür dizilerdeki amaç, olay içindeki kahramanların durumlarını komik ve gülünç bir şekilde izleyiciye aktarmak; bu nedenle Türkiye’de sitcom, “durum dizileri” olarak biliniyor. Yabancı sitcomlar genellikle maksimum yarım saat sürerken maalesef Türkiye yapımı sitcomlar öyle değil.

Sitcomun diğer dizilerden farkı, sitcom diziler gerçek alanlarda değil de plato veya setlerde çekilir. Dekorlar aracılığıyla kurulan büyük stüdyolarda sıcak bir hava yakalanarak seyirciyi dizinin içine çekmek, en büyük önceliklerden biridir. Diğer sitcom ögelerini barındıran fakat gerçek mekanlarda çekilen sitcom dizilerine hem ülkemizde hem de dünyanın her yerinde rastlanabilir.

Eskiden sitcom dizilerini tanımak “kahkaha efekti” kullanılmasından anlaşılmaktaydı; fakat yeni yapım sitcomlarda bu özelliğin izleyiciyi yönlendirdiğine karar verilmesi üzerine yapımcılar efekti kullanmayı bıraktılar.

Sitcomun çıkış yaptığı ülke yani ana vatanı çoğunlukla tahmin edildiği gibi ve sitcom yapımlarıyla dünyayı etkileyen Amerika değil, İngiltere’dir. İlk dizi, 1946 yılında İngiliz BBC kanalında yayınlandı. Pinwright’s Progress adlı dizi, yarım saat olarak planlandı. Dizide Macgillygally’s Stores adlı bir dükkânın sahibinin rakipleri ve çalışma arkadaşlarıyla olan ilişkisi, mizahi dille ele alınıyordu.

Sitcom dizileri, 1970 yılında popüler olmaya başlamasına rağmen altın çağını 1980’de ABD ve Rusya arasındaki Soğuk Savaş zamanı yapmıştır. Bu gergin ortamdan kaçmak için tam da televizyonlara sığınıldığı dönemde insanların kalbine girmeyi başarmıştır.

En İyi Yabancı Sitcomlar

1- FRİENDS

sitcom

1994-2004 yılları arası yayınlanan, 10 sezondan oluşan, imdb puanı 8.9 olan, günümüzde hâlâ sevilerek izlenen en iyi sitcomlardan biridir. 20’li yaşlarında hepsi birbirinden farklı karakterde olan, 3 kadın ve 3 erkek karakterden oluşan 6 arkadaşın New York’ta yaşadıkları hareketli, komik, eğlenceli ve hayat dolu maceralarını konu alıyor. Gençlerin sürekli vakit geçirdikleri Central Perk Cafe’de dizi karakterlerinin yaşadığı komiklikleri gözler önüne seriyor. Dizide Rachel Green isimli karakter kendi düğününden kaçıp New York’ta yer alan bir restoranda aşçılık yapan ve çocukluk arkadaşı olan Monica Geller’ı aramaya gider. Onu bulunca da Monica’nın evine yerleşir. Daha sonra onun eğlenceli arkadaş grubuna katılır.

Bu grupta olan kişiler ise hem masöz hem de müzisyen olarak çalışan Phoebe Buffay, ünlü olma hayali kuran aktör Joey Tribbiani, yeni boşanmış olan paleontolog Ross Geller ve iş adamı Chandler Bing hem de Monica’nın abisi olan kişilerden oluşur. Dizide Rachel ailesinin yardımı olmadan yaşama tutunmaya çalışır; ve grubun sık sık gittiği Central Perk Cafe’de garson olarak çalışmaya başlar. Dizide yer alan bu altı karakter, romantik ilişkiler içine girer.

2- HOW I MET YOUR MOTHER

2005-2014 yılları arası yayınlanan, 9 sezonluk, 8.3 imdb puanına sahip Amerikan sitcom dizisidir. Sitcom deyince akla gelen ilk romantik komedi dizilerinden biridir. Dizi 2030 yılında Ted Mosby adlı başrol karakterinin çocuklarına anneleri ile nasıl tanıştığını anlatması ile başlamaktadır. Dizide genellikle Ted Mosby’nin geçmişinde arkadaşları ile yaşadığı hayatı anlatılmaktadır.

Ted, dizinin başında çocuklarına “Size annenizle nasıl tanıştığımı anlatacağım,” der ve dizi 2005 yılına dönerek başlar. Bu efsane gençlik dizisi; tam bir arkadaşlık, dostluk, aşk dizisidir. Dizideki başrol oyuncu olan Ted karakterinin yanı sıra ev arkadaşı ve en iyi arkadaşı olan Marshall, Marshall’ın sevgilisi Lily karakterleri vardır. Bunların yanı sıra bir de diziye renk katan Barney ile Robin karakterleri bulunmaktadır.

3- BROOKLYN NİNE-NİNE

2013-2020 yılları arası yayınlanan 7 sezonluk, 8.4 imdb puanına sahip Amerikan polisiye komedi sitcomudur. Dizinin şu an 8. sezonunun çekildiği ve bu sezonla final yapacağı belirtilmiştir. Bu diziyle birlikte polisler üzerindeki katı ön yargının kırılması amaçlanmıştır; ve öyle de olmuştur. Dizi, en iyi sitcomlar arasında yerini almıştır. Dizi sadece bununla kalmayıp birçok kez ırkçılık ve diğer toplumsal konularla ilgili mesaj vermiştir. Dizi, New York polisinin Brooklyn’deki kurgusal 99. Bölge Karakolundaki dedektiflerin ve yeni atanan polis şefinin başından geçen olayları konu alır. Dizi, başrol oyuncusu Jake Peralta ve ekibinin başına gelen yeni Başkomiser Raymond Holt’un diğer dedektiflerle olan durumlarını polisiye ile komediyi harmanlayarak bize sunar.

4- THE BİNG BANG THEORY

2007-2019 yılları arasında yayınlanan, 12 sezonluk, 8.1 imdb puanına sahip Amerikan sitcomudur. Bu dizi bize komediyi bilimle harmanlayıp sunuyor. En büyük zevkleri kuantum fiziğine kafa yormak olan üstün zekâlı iki arkadaş… Leonard ve Sheldon adlarındaki iki arkadaşın oturdukları apartmanda yan dairelerine yeni bir komşu taşınır. Adı Penny olan bu komşu, güzeller güzeli bir sarışındır. Üstelik maceralı bir ilişkiden daha yeni ve sapasağlam çıkmıştır. Penny, zekâları gereğinden fazla ilerlemiş, ancak kızlar konusunda oldukça geri kalmış bu yeni iki komşusuna hayat hakkında öğretebileceği bir şeyleri olduğunu düşündürür.

En İyi Yerli Sitcomlar

1- YEDİ NUMARA

2000 yılında yayınlanmaya başlayan, 3 sezon süren, 92 bölüm olan en iyi Türk sitcomlarından olmuştur. Aynı üniversitede okuyan ve aileleri başka şehirde yaşayan dört kız arkadaş, yurtta rahat edemedikleri için beraber bir ev kiralamaya karar verirler; fakat oturabilecekleri, beğendikleri evlere ya maddi güçleri yetmez ya da ev sahipleri evlerini öğrenciye kiralamaz. Sonunda iki katlı ahşap 7 numaralı evin kiralık olduğunu görürler. Hiç çocukları olmamış ama birbirine çok düşkün Vahit ve Zeliha çiftinin olan bu ahşap evin üst katını 4 kız arkadaş kiralar.

2- 1 KADIN 1 ERKEK

2008 yılında yayınlanmaya başlayan, 2013’te 375. bölümüyle final yapan komedi dizisi; yoğun istek üzerine “1 Kadın 1 Erkek 2 Çocuk” olarak devam etmiş, 2015 yılında 416. Bölümüyle final yapmıştır. Dizi, Türk sitcomu denilince akla gelen ilk yapımlardandır. Zeynep ve Ozan 9 yıldır birlikte yaşamaktadır. Zeynep sürekli evlilik hayalleri kuran, romantizm düşkünü bir kadındır. Ozan ise sürekli cinselliği düşleyen ve romantizmden nefret eden bu yüzden de evlenmeyip birlikte yaşamayı sürdürmeyi düşünen bir erkektir.

3- BENİM ANNEM BİR MELEK

2008-2010 arası yayınlanmış, 3 sezon süren 64 bölüm olan, Türk Tiyatro sanatçılarının oynadığı önemli bir aile komedisidir. “Her erkeğin annesi kendisi için melektir.” sloganı üzerinedir. Benim Annem Bir Melek; ev hanımı anne Neriman, emekli dolmuş şoförü baba Cahit, baba mesleğini devam ettiren ve hâlâ ailesiyle yaşayan büyük çocuk Metin, karşı dairede oturan küçük oğlan Çetin, Çetin’in eşi Ece, Çetin’in patronu Hayrunisa Hanım, Metin’in nişanlısı Nalan, Metin’in dolmuş durağının kahyası Bir-İki Sami, dolmuş şoförü Artiz ile bol maceralı bir komedi vaat ediyor.

4- AVRUPA YAKASI

2004-2009 yılları arası çekilen, 6 sezon süren, 190 bölümden oluşan en iyi komedi dizilerinden biridir. Bu yapım, aile komşuluk ve arkadaşlık ilişkilerini birlikte harmanlayarak sunan bir yapımdır. Dizide kardeş olan Volkan ile Aslı, anne ve babaları ile birlikte Nişantaşı’nda yaşamaktadır. Sütçüoğlu ailesinde huzur içinde bir yaşam sürmeyi amaçlayan evin annesi İffet ve evin babası Tahsin’e karşı Volkan ile Aslı sürekli didişir. Sütçüoğlu ailesi ve çevresindekiler ile Aslı’nın çalıştığı Avrupa Yakası isimli moda dergisinde çalışanların maceralarının anlatıldığı dizinin senaryosunu Gülse Birsel kaleme alıyor.

5- LEYLA İLE MECNUN

2011-2013 yılları arasında yayınlanan, 3 sezon süren, 103 bölümden oluşan dizi; temel olarak efsanevi karakterler Leyla ile Mecnun’un hikâyesi üzerine kurgulanmış absürt komedi, bilim kurgu, durum komedisi ögeleri eklenmiş bir yapımdır. Dizide aynı gün ve aynı hastanede dünyaya gelen iki bebek, yatak sayısının azlığından dolayı yan yana yatırılırlar. Ailelerinin “Doğar doğmaz birbirlerini buldular.” sözü üzerine beşik kertmesi yapılan bebekler, isimlerini de efsanevi âşıklar Leyla ve Mecnun’dan alır. Aradan 25 yıl geçer. Bir sabah ailesi Mecnun’a durumu anlatır; ve Leyla’yı istemeye giderler. Mecnun başta bu durumdan rahatsızlık duysa da Leyla’yı görür görmez âşık olur. Olay böyle Mecnun’un Leyla’yı etkilemeye çalışması gibi görünse de aslında durumlar daha farklıdır.

6- KARDEŞ PAYI

2014-2015 yılları arası yayınlanan, 2 sezon süren, 35 bölüm olan komedi dizisidir. Dizide Metin, Ali ve Feyza Özdemir kardeşler dünyayı kurtaracak olan, borla çalışan bir motor icat edeceklerdir. Bu motorun asıl mucidi babaları Tahsin Özdemir’dir; bu yüzden motoru yapmanın onlar için manevi bir tarafı vardır. Bu olay çevresinde geçirdikleri durumları dizi, izleyiciye eğlenceli ve bir o kadar da içinde yer yer duygusallık ve samimiyet göstererek sunuyor.

Genel olarak sitcom dizileri; içinde dostluk, arkadaşlık ve aile ögelerini bize samimi bir çerçeve içinde komik ve eğlenceli bir şekilde yansıtmaya çalışır.

DAHA FAZLA İÇERİK

“Sitcom Dizisi Nedir? En İyi Sitcom Yapımları” tarzında

Daha fazla “FİLM/DİZİ” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O halde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Daha Fazla Göster

Beyza Nur MANKAN

2002 yılında Samsun'da doğdum. Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim.

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu