Film/Dizi

Oscar Sahibi Bir Yalnızlık: Nomadland

Yapımcılığını, senaryosunu ve yönetmenliğini Chloé Zhao‘nun üstlendiği Nomadland filmi geçtiğimiz günlerde Oscar’a damgasını vurmuştu. Film, en iyi kadın oyuncu ve en iyi film ödüllerinin yanında bir ödül daha aldı. Bu film ile en iyi yönetmen dalında ilk kez bir Asyalı kadın ödül sahibi oldu; bu da tüm dünyada gözlerin bu film üzerine bir kez daha çevrilmesine neden oldu. Peki, bu filmi Oscar alacak kadar değerli kılan neydi? Gelin, bu konuya biraz değinelim.

Başarılı bir durum filmi olarak izleyebileceğimiz Nomadland, kocası öldükten sonra Nevada’dan ayrılıp Amerika Birleşik Devletleri’ni karavan ile dolaşan evsiz bir kadının hayat hikayesini anlatıyor. Hikayenin içerisindeki kahramanların birbirine karşı bakış açısı ve gerçek hayat ile uyumu bir noktada karakterleri de kendimize yakın hissetmemizi sağlıyor. Henüz 7.5 IMDB puanına sahip olan film, John Steinbeck’in “Bitmeyen Kavga” isimli romanına pek çok atıfta bulunuyor.

Başrolünde çevresindeki hareketli yaşama ve değişken sosyalliğe rağmen gün sonuna gelindiğinde her zaman yalnız kalan bir kadının olması, onu bir yerde güçlü kılmış diyebiliriz. İnsanın doğası gereği ne kadar kalabalık içerisinde olursa olsun günün birinde daima kendiyle kalacağını farklı bir açıdan ele alan bu film ile aidiyet barındırmayan bir yaşam ele alınmış. Bu noktada da Nomadland, birebir çevirisi olduğu gibi “göçebe” bir yaşamı sinematografik yönden gözler önüne seriyor denilebilir.

Venedik Film Festivali’nde ilk gösterimini yapan film, buradan ödülle ayrılmış. Bunun yanında Toronto Uluslararası Film Festivali’nden de ödülle dönüş yapmış. Eleştirmenler, en çok derecelendirilen filmler içerisine Nomandland’i alarak iyi bir filmin yalnızca aksiyon ya da aşk dolu olaylarla değil, farklı hayatların yansıtıldığı durum hikayeleri ile de olabileceğini kanıtlamışlar.

DAHA FAZLA İÇERİK

“Oscar Sahibi Bir Yalnızlık: Nomadland” tarzında

Daha fazla “FİLM/DİZİ” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O halde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Elif TOY

2020 yılında İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldum. Mezuniyetimden itibaren çeşitli sitelerde SEO uyumlu marka içeriklerinin yanında, blog içerikleri ve Youtube projelerine dönük metin içerikleri üretme şansı yakaladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu