Film/Dizi

Ahmet Uluçay: Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak

Ahmet Uluçay, 1954 yılında Kütahya’nın Tavşanlı ilçesine bağlı Tepecik köyünde dünyaya geldi. Taşranın ortasında, henüz ufak bir çocukken kendini adadığı bir tutkusu vardı Uluçay’ın. O yıllarda sinematografinin varlığından bile haberi yokken kendi kendine, fotoğrafların hareket edebileceğini düşündü. Yörenin ağzıyla: “Bir de gımıldayıverse şu resimler!” diyordu hep. O resimleri “gımıldatmayı” başaracağından henüz haberi yoktu tabii.

Sinema her şeyi oldu sonra, sevdiği kadına duyduğu aşkı bile bu yolla kanıtladı Uluçay. 60’lı yıllarda okul sıralarındayken kasabaya gelen bir seyyar sinemacı sayesinde sinema ile tanıştı; hatta Uluçay bu olayı “Lumiére Kardeşler sinemayı icat etmeselerdi bunu Tavşanlı’da İsmail ile biz yapacaktık,” diyerek dile getirmiştir.

Daha 12 yaşındayken arkadaşı İsmail Mutlu ile film makinesi yapmak için işe koyuldu. Tam üç yıl uğraştı; ve yönetmenliğini üstlendiği ve daha sonra tüm dünyada yaklaşık 40 ödül alacak “Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak” filminde de anlatıldığı gibi köydeki bir ahırda insanlara film göstermeye başladı.

Sinemaların çöpe attığı filmlerden kareleri birbirine ekledi ve insanlara izletti. Kümes hayvancılığı ile uğraşan İsmail Mutlu ve maden işçisi Şerif Akarsu ile “Tepecik Köyü Arkadaş Sinema Grubu”nu kurdu. Tutkusuna yaşamını adayan büyük sanatçı, yıllarca maddi sıkıntılarla uğraştı; uzun yol şoförlüğü, inşaat işçiliği ve tavukçuluk gibi pek çok işte ter döktü.

Sinema dünyasında “köylü yönetmen” olarak tanınan Uluçay, kendisini “Ben köylü yönetmen değilim, köyde yaşayan bir yönetmenim,” diyerek tanıttı. Ahmet Uluçay, ilk kısa filmi “Optik Düşler”i 1993’te satın aldığı ikinci el eski bir kamerayla çekti. Daha sonra “Koltuk Değneklerinden Kanat Yapmak”, “Bizim Köyün Orta Yeri Sinema”, “Minyatür Kosmos’da Rüya”, “İnci Deniz Dibinde”, “Epilectic Film”, “Uzun Metrajın Resmi”, “Exorcise” ve “Kaza” adlı eserlere imza atan sanatçı birçok ödüle layık görüldü.

Ahmet Uluçay

İlk uzun metrajlı filmini 2002’de çeken ünlü yönetmen Ahmet Uluçay, “Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak” filmiyle İstanbul Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü; San Sebastian Uluslararası Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü; Sinema Yazarları Derneği Türk Sineması Ödülleri’nde En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo Ödülü; 7. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Film ve En İyi Kurgu Ödülü; Karadeniz Film Festivali’nde ise En İyi Yönetmen ve En İyi İlk Film Ödüllerinin sahibi oldu.

İzleyiciyle 26 Kasım 2004’te buluşan film, Türkiye’de ve dünyada ilgiyle karşılandı. Başrollerinde İsmail Hakkı Taslak, Kadir Kaymaz ve Boncuk Yılmaz’ın oynadığı, bir köyden kasabaya çıraklık için giden iki gencin sinema tutkusunu anlatan film bir nevi “Karpuz kabuğundan gemiler yaparsan çabuk batarsın,” mesajını konu alan, hiçbir ünlü oyuncunun oynamadığı, mütevazı, yönetmeninin de rol aldığı özgün bir yapım. Uluçay’ın kendi hayatından birtakım kesitler sunduğu film, epeyce doğal ve şiirsel gerçekçi tarzda işlenmiş.

Gemi

 Yazar Mustafa Özçelik “Mücerret”te yayınlanan bir yazısında Uluçay hakkında şu ifadeleri kullanmıştı:

“Ahmet Uluçay, bir sinema bilgesi. Kendi ilk filmine kadar hiçbir film seti görmeden, kabuğunu çatlatarak ‘Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmayı’ başarmış bir insan. Bu yüzden sinema tarihimizde ikinci bir örneğini göstermek neredeyse imkânsızdır.”

Uluçay, 2007’de başladığı “Bozkırda Deniz Kabuğu” filmine sağlık sorunları nedeniyle devam edemedi.

Beyin tümörü teşhisiyle kaldırıldığı hastanede tedavi görürken 30 Kasım 2009’da zatürreden vefat etti.

DAHA FAZLA İÇERİK

“Ahmet Uluçay: Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak” tarzında

Daha fazla “FİLM/DİZİ” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O hâlde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Daha Fazla Göster

Mehmetcan ALKAN

Psikoloji sever, kafasına göre yazar...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu