Film/Dizi

Sayfalardan Beyaz Perdeye Aktarılan 12 Harika Kitap

Sinema dünyası, ilhamını bazen hayali bir dünyadan bazense yaşanmış olaylardan alıyor. Kimi zaman da edebiyat dünyasına damga vurmuş etkileyici hikayeye sahip kitaplar filmleştirilebiliyor. Bu tip filmler, en çok da kitabını büyük hayranlıkla okumuş kitlelere hitap ediyor kuşkusuz. Kitabı bir çırpıda okuyup bitiren kitapseverler, uyarlanan bu filmleri izlemek için büyük bir hevesle sinema salonlarına akın ediyor. Filmi izledikten sonra kimi hiç beğenmiyor kimiyse kitaptan çok daha ilgi çekici bulabiliyor.

Kitapların filmleştirilme sürecinde ister istemez bazı değişiklikler yapılsa da kimi yönetmenler orijinal hikayeye sadık kalmayı tercih ediyor. Kitaptaki hikayeyi çok iyi bilen kitapseverler için bazı filmler kitabına göre hayal kırıklığı olabiliyorken bazılarıysa olağanüstü derecede ilgi çekici. Hatta bazı kitapları filmleri olmadan düşünemeyenler bile var. İnsanı zaman zaman “Önce filmi mi izlenmeli yoksa kitabı mı okunmalı?” ikilemine düşüren bu filmler hem kitapseverler hem de sinemaseverlere hitap ediyor. İşte kitaplardan uyarlanmış birbirinden başarılı yerli ve yabancı sinema filmleri…

1- KOKU-PATRİCK SÜSKİND

Alman yazar Patrick Süskind’in 1985 yılında yazdığı, orijinal adı “Das Parfum” olan polisiye romandır. Hikaye 18. Yüzyıl Fransa’sında geçmektedir. Kitapta Baptiste Grenouille adında bir seri katilin nefes kesici yaşam hikayesi konu edinilmiş.

Baptiste, kendine ait bir vücut kokusu olmayan ancak çok güçlü bir koku alma yeteneğine sahip bir genç adamdır. Öyle ki rüzgârın burnuna kilometrelerce öteden getirdiği onlarca farklı kokuyu aynı anda duyumsayabilmekte ve ayırt edebilmektedir. Sahip olduğu bu koku alma yeteneği sayesinde ünlü bir parfümcünün yanında işe başlar ve olaylar o raddeden sonra seyrini değiştirir. Türlü türlü bitkilerin damıtma yöntemiyle kokusunu çıkarmayı öğrenen bu dahi, aynı şeyi insanlar üzerinde de denemeye karar verir ve olaylar gelişir. Kızıl saçlı ve beyaz tenli olan aynı yaş aralığındaki kızları öldürüp derilerine sürdüğü özel bir solüsyon yardımıyla ten kokularını damıtır ve kendine özel bir vücut kokusu yapar.

İnsanın kendine ait bir kokusunun olmamasının onu nasıl bir koku hırsızına ve seri katile dönüştürdüğünün anlatıldığı bu kitap, bana kalırsa son sahnesi en etkileyici olan kitaplardan biri.  2006 yılında “Perfume: The Story of a Murderer” adıyla sinemaya uyarlanan kitap, Türkiye’de de “Koku: Bir Katilin Hikayesi” adıyla gösterildi. Yönetmenliğini ise Tom Tykwer yaptı.

“Önce kitabı mı, filmi mi?” derseniz kesinlikle kitabı derim. Kitapta sunulan tasvirler ve sürükleyicilik o kadar başarılı ki filmini izlemeden de karakterleri ve mekanları gözünüzün önüne getirmeniz mümkün. Yine de filmine haksızlık etmemek gerek. Görsellik açısından ve oyuncu seçimi konusunda oldukça başarılı bir film olduğu söylenebilir. Oyuncu kadrosu kitaptaki tasvirlerle çok uyumlu. Özellikle Baptiste Grenouille’ye hayat veren Ben Whishaw role o kadar yakışmış ki “Ondan başkası oynayamazdı.” diye düşünüyor insan. Kostümler ve mekan seçimi konusunda da başarılı olan filmin güncel IMDb puanı ise 10 üzerinden 7,5. Hem kitabı hem de filmi oldukça başarılı olan nadir eserlerden.

Sayfalardan Beyaz Perdeye Aktarılan 12 Harika Kitap

2- Uçurtmayı Vurmasınlar–Feride Çiçekoğlu

1986 basımlı olan kitapta hapishanede mahkum olan annesiyle birlikte yaşamakta olan, dışarıda ona bakacak kimsesi olmadığı için hapishanede büyümek zorunda kalan küçük Barış’ın hayatı konu edinilmiştir. Kitapta anlatılan yıl tam olarak bilinmese de 80’li yıllarda geçtiği tahmin edilmektedir.

Hapishanede İnci adındaki kadını kendine arkadaş olarak gören Barış, onun tahliye olmasıyla büyük üzüntü duyar. O çıktıktan sonra ona mektuplar yazmaya başlar. Dış dünya hakkında çok az bilgiye sahip olan bu küçük çocuğun tek dünyası, etrafı çevreleyen upuzun duvarlardan görülen gökyüzüdür. Bir de ara sıra gözüken kuşlar ve uçurtmalar. Küçük Barış’a İnci ablası “Bir uçurtma olarak geri döneceğim.” dediği için Barış’ın gözü hep uçurtmalardadır.

Hüzünlü bir hikayeye sahip bu kitap, filmi çekilene kadar pek ilgi görmemişti. 1989 yılında Tunç Başaran yönetmenliğinde çekilen film, vizyona girmiş ve büyük bir ilgiyle karşılanmıştır. Çekimleri Ankara Merkez Kapalı Cezaevi’nde gerçekleştirilen filmde Füsun Demirel, Güzin Özipek, Güzin Özyağcılar, Özlem Savaş ve Ayla Arslancan gibi oyuncular yer alıyor. Türkiye’de yabancı dilde en iyi film dalında Oscar’a aday gösterilen film farklı yıllarda En İyi Film, En İyi Senaryo, En İyi Türk Filmi, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kadın Oyuncu (Nur Sürer) gibi ödüller almıştır. IMDb puanı 10 üzerinden 8,4 olan film, izleyicinin büyük beğenisini toplamış durumda. Gözyaşlarınıza hakim olamayacağınız sahneleri ve iz bırakan finaliyle mutlaka izlenmesi gereken filmlerden biri. 

3- J. K. ROWLİNG-HARRY POTTER SERİSİ

İngiliz yazar J. K. Rowling tarafından yazılan 7 kitaplık fantastik kitap serisi. Serinin ilk romanı, 26 Haziran 1997 yılında “Harry Potter ve Felsefe Taşı” adıyla yayımlanmıştır. Yayımlandığı tarihten itibaren büyük bir ilgiyle hem çocuklara hem de genç yetişkinlere hitap eden bu romanın ilk kitabı, Türkçeye 1999 yılında “Harry Potter ve Büyülü Taş” adıyla Mustafa Bayındır’ın çevirisiyle edebiyatımıza kazandırılmıştır. İkinci ve üçüncü kitap Türkiye’de dünyayla eş zamanlı olarak değil, biraz gecikmeyle yayımlanmış olsa da dördüncü kitaptan itibaren hemen hemen aynı zamanlarda yayımlanmıştır.

Harry Potter ve arkadaşlarının Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu‘nda yaşadıkları macera dolu serüveni kaleme alan bu kitap serisi, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de büyük ilgi görmüştür. Bu kitap serisinin sinemaya uyarlanması ise ilk kez 2001 yılında, serinin ilk kitabının “Harry Potter ve Felsefe Taşı” adıyla vizyona girmesi ile başlamıştır. Film serisi, kitaptan farklı olarak 8 filmden oluşmaktadır; vizyon tarihleri ve İMDb puanlarıyla sırasıyla şu şekildedir:

1- Harry Potter ve Felsefe Taşı (2001) – IMDb: 7,6

2- Harry Potter ve Sırlar Odası (2002) – IMDb: 7,4

3- Harry Potter ve Azkaban Tutsağı (2004) – IMDb: 7,9

4- Harry Potter ve Ateş Kadehi (2005) – IMDb: 7,7

5- Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı (2007) – IMDb: 7,5

6- Harry Potter ve Melez Prens (2009) – IMDb: 7,6

7-  Harry Potter ve Ölüm Yadigarları Bölüm 1 (2010) – IMDb: 7,7

8- Harry Potter ve Ölüm Yadigarları Bölüm 2 (2011) – IMDb: 8, 1

Harry Potter kitap serisini okuyanlar bilirler ki kitapta yer alan birçok ayrıntı filmde es geçilmiş, bazen de kitapta fazla önemsenmeyen birçok şey filmde vurgulanmıştır. Bunda kuşkusuz, yönetmenin ve film senaristlerinin de büyük payı var. Yine de Harry Potter denilince akla genellikle filmi geliyor: Filmde bizleri içine alan o büyülü ve gizemli dünya, gerilim dolu ve gizemli maceralar, Harry’nin Voldemort’a karşı hayatta kalma savaşı, çeşit çeşit büyüler ve akla hayale gelmeyecek fantastik yaratıklar… Vizyona ilk girdiği tarih için oldukça etkileyici animasyonlara sahip olan film serisi, günümüzde halen popülerliğini korumakta. Son filmin vizyon tarihinin üzerinden 10 yıl geçmiş olmasına rağmen izleyici tarafından halen rağbet gördüğünü 8,1‘lik IMDb puanından anlamak mümkün.

Filmseverler için kitabını okumak sıkıcı ya da gereksiz bulunuyor olsa da ben mutlaka önce kitabının okunmasından yanayım çünkü kitapta yer alan birçok ayrıntı filmde zaman kısıtlaması olduğu için verilememiş ve kitap bizlere çok daha geniş bir dünya ve karakter çeşitlemesi sunuyor. Tabii ki seçim size ait. Önce filmi izleyip sonrasında kitap serisine başlamak da iyi bir fikir olabilir. Hâlâ kitabını okumadıysanız ya da filmini izlemediyseniz vakit kaybetmeyin derim. Harry Potter’ın sihirli evreninde kaybolmaya hazır olun…

4- Selvi Boylum Al yazmalım–Cengiz Aytmatov

Türk sinemasının unutulmaz klasiklerinden biri olan bu film, çoğu kişi tarafından pek bilinmese de aynı ada sahip bir romandan uyarlanmıştır. Beyaz Gemi romanıyla akıllara kazınan Kırgız yazar Cengiz Aytmatov tarafından 1970 yılında yayımlanan bu roman, 1977‘de filme uyarlanmıştır. Atıf Yılmaz’ın yönetmenliğini yaptığı bu filmde Türkan Şoray ve Kadir İnanır başrollerde oynamıştır. Kamyon şoförü İlyas ile köylü kızı Asya’nın büyük aşk hikayesini konu alan bu film en az kitabı kadar etkileyici ve unutulmaz eserler arasına girmiştir. 1978 Uluslararası 15. Antalya Sanat Şenliği‘nde “En İyi İkinci Film” ödülünü alan film aynı zamanda Ankara Sinema Derneği tarafından yapılan bir ankette En İyi 10 Türk Filminden biri seçilmiştir. Filmin konusu şu şekildedir:

İlyas (Kadir İnanır) İstanbul’dan uzak bir köye baraj inşaatı için çalışmaya gelen bir kamyon şoförüdür. Köy yolunda kamyonu çamura saplanınca köylü kızı Asya(Türkan Şoray) ile karşılaşır ve aşık olurlar. Evlenirler ve bir çocukları olur. Bir gün Asya’nın işten kovulan İlyas’ın patronuna yalvarması sebebiyle İlyas, Asya’ya çok kızar ve ona tokat atar. Çocuğu ile evi terk eden Asya yol kenarında otostop çekerken Cemşit (Ahmet Mekin) ile karşılaşır. Cemşit onlara acıyarak kendi evine davet eder ve Asya ile oğlu için yeni bir yaşam başlar.  Yıllar sonra İlyas, Asya’yı bulduğunda Asya; İlyas ve Cemşit arasında kalacak ve hayatını etkileyecek o büyük kararı vermek zorunda kalacaktır.

“Sevgi neydi? Sevgi iyilikti, dostluktu. Sevgi emekti…” repliği ile akıllara kazınan bir finale sahip olan bu filmi mutlaka izlemeli ama bana sorarsanız önce mutlaka kitabını okumalısınız. Cengiz Aytmatov’un müthiş tasvirlerini ve filminden tamamen farklı bir coğrafyada, Kırgız Türkleri’nin yaşamını konu edinen romanını okuduktan ve onun eşsiz üslubuyla Asya ve İlyas’ın hikayesine tanık olduktan sonra filmini izlemenizi tavsiye ederim. “The Girl with the Red Scarf  (Kırmızı Eşarplı Kız)” adıyla IMDb’de de yer alan filmin puanı ise 10 üzerinden 8,6. Bu da izleyicinin büyük beğenisini kazandığının bir kanıtı.

5- Sol Ayağım-Christy Brown

Otobiyografi türünde yazılmış olan bu eserde yazar Christy Brown’un zorluklarla ve sıkıntılarla geçen yaşam mücadelesi anlatılmaktadır. Cristy Brown, zor bir doğum sonrası dünyaya gelmiş ve beyin felci geçirmiştir. Tüm yaşamını tekerlekli sandalyeye bağımlı olarak sürdürmek zorunda kalan Brown, yaşadığı tüm engellere rağmen yaşama sıkı sıkı tutunmuş ve vücudunda yalnızca sol ayağını kullanarak kalem tutmayı, günlük yaşamını idame ettirmeyi başarmıştır.

Azmiyle, okuyan herkeste hayranlık uyandıracak bir yaşam süren Brown’un hayatını anlattığı bu kitabın ilk basımı “My Left Foot” adıyla 1954 yılında yapılmış ve halen en çok okunan ve çok satan kitaplar listelerinde yer almaktadır. Kitap, 1989 yılında filme uyarlanmış; filmde Christy Brown’u canlandıran Daniel Day-Lewis,1989 yılında bu filmdeki performansıyla “En İyi Erkek Oyuncu” dalında Oscar kazanmıştır Ayrıca film; En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo dallarında da Oscar’a aday gösterilmiştir. Filmin güncel IMDb puanı ise 10 üzerinden 7,9. Kitabı kadar filmi de büyük yankı uyandıran bu etkileyici ve hayranlık uyandırıcı yaşama mutlaka tanıklık etmelisiniz. 

6- Hababam Sınıfı–Rıfat Ilgaz

Hababam Sınıfı’nı bilmeyen yoktur sanırım. Peki, filmlerini bildiğimiz kadar kitaplarından da haberdar mıyız? Birçoğumuzun yanıtı muhtemelen hayır olacaktır. Hababam Sınıfı’nın kitaplaşma serüveni şu şekilde başlar:

Rıfat Ilgaz’ın Dolmuş dergisinde “Stepne” takma adıyla yazdığı öyküleri derlediği ilk kitap 1957 yılında, Hababam Sınıfı adıyla yayımlanır. İlk zamanlar Rıfat Ilgaz, Stepne’nin kendisi olduğunu kanıtlamakta bile zorluk çeker. Bu sebeple 6 Haziran 1957 yılında Dolmuş’ta yayımlanan öykülerin ve kitabın yazarının Rıfat Ilgaz olduğu Hababam Sınıfı’nın Muharriri” başlıklı yazıda açıklanır. Bundan sonra Rıfat Ilgaz, tüm kitaplarda kendi adını kullanmaya başlamıştır. Bu kitabın ardından seri; “Hababam Sınıfı Baskında” (1972), “Hababam Sınıfı Uyanıyor” (1972), “Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı” (1975), “Hababam Sınıfı İcraatın İçinde” (1987) kitapları ile devam eder.

Bu hikayenin filmleştirilmesi ise 1 Nisan 1975 tarihinde olur. Ertem Eğilmez’in yönetmenliğini üstlendiği bu filmde Türk sinemasının birçok efsane ismi bir araya gelir ve kuşaklar boyunca en çok izlenen Türk komedi filmleri arasında yer alır. Film oldukça ilgi görür ve devam filmleri çekilir. 1975 yılında “Hababam Sınıfı” adıyla çekilen ilk filmi; 1976’da çekilen “Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı” ve “Hababam Sınıfı Uyanıyor” filmleri, 1978’de “Hababam Sınıfı Tatilde”, 1979’da “Hababam Sınıfı Dokuz Doğuruyor”, 1981’de “Hababam Sınıfı Güle Güle” filmleri takip eder. 2000’li yıllardan sonra ise Hababam Sınıfı, bu kez günümüz dünyasına uyarlanmış ve kitabından çok daha başka karakterle karşımıza çıkmıştır. 2003 yılında “Hababam Sınıfı Merhaba”, 2005 yılında “Hababam Sınıfı Askerde”ve “Hababam Sınıfı Üç Buçuk”, 2019 yılında “Hababam Sınıfı Yeniden”, 2020 yılında ise “Hababam Sınıfı Yaz Oyunları” film serileri çekilmiştir. Ancak 2000 sonrası çekilen Hababam Sınıfı filmlerinin eski filmler kadar başarılı olduğunu söylemek pek mümkün değil.

Eski ve yeni film serisini kıyasladığımızda Hababam Sınıfı’nın çıkış filmi olan 1975 yapımı filmin güncel IMDb puanı 10 üzerinden 9,3 iken,  2003 yılında vizyona giren “Hababam Sınıfı Merhaba” ve 2005 yapımı “Hababam Sınıfı Askerde” filmlerinin güncel IMDb puanı 10 üzerinden 3,1. Aradaki bu farklılık kuşkusuz Hababam Sınıfı’nın Türk sinemasının kült yapımlarından biri olmasından kaynaklı. Günümüze uyarlanmış versiyonu da oyuncu kadrosu açısından nispeten güçlü olsa da izleyici Hababam’ı hep eski haliyle hatırlamak istiyor. Ancak 2000 sonrası çekilen filmler arasında Hababam Sınıfı Üç Buçuk filminin yeri ayrı. Bu film bana göre 2000 sonrası çekilen en iyi Hababam Filmi, geriye kalan diğer filmler ne yazık ki senaryo yönünden zayıf kalınması ve tekrara düşülmesi sebebiyle izleyiciler tarafından başarısız bulunmuş.    

7- Forrest Gump–Winston Groom

Okuyanları duygulandıran kitaplardan biri olan Forset Gump, 1986 yılında aynı adla yayımlanmış ve çok geniş bir kitle tarafından bilinmeyen bir hikayeyken 1994 yılında filme uyarlanmasıyla beraber sinema dünyasında büyük bir başarı elde etmiş; 1994 yılında Amerika’da en çok hasılat yapan film, dünyada ise en çok hasılat yapan ikinci film olmuştur.

Bu denli izlenmesinin sebebi kuşkusuz, Forrest Gump’a hayat veren Tom Hanks’in etkileyici oyunculuğu… Filmi izlerken kimi zaman kahkahalarla gülecek, kimi zaman gözyaşlarına boğulacaksınız. Özellikle “Koş Forrest koş!” repliği ile akıllara kazınan efsane sahnesiyle uzun zaman etkisinden çıkamayacağınız harika bir romantik komedi/dram filmi. Forrest Gump filminin bu başarısıyla kitabını gölgede bıraktığını söyleyebiliriz. Filmin güncel IMDb puanı 10 üzerinden 8,8. Ayrıca film IMDb’nin “En Çok İzlenen 250 Film” listesinde 13. sırada yer alıyor.

8- Zübük-Aziz Nesin

Aziz Nesin tarafından yazılan, tam adı “Zübük–Kağnı Gölgesindeki İt” olan roman 1961 yılında yayımlanmıştır. Kitapta Türkiye’deki siyaset ve siyasetçilerin yükseliş öyküleri kara mizah olarak anlatılmıştır. Zübükzade İbrahim adlı kişinin halkı yalanlarıyla kandırmasına rağmen sırasıyla önce belediye başkanı, sonrasında milletvekili seçilmesi ve verdiği vaatleri yerine getirmemesine rağmen halk tarafından desteklenmesi anlatılır.

Kitap; 1980 yılında filme uyarlanmış, filmin yönetmenliğini Kartal Tibet, senaristliğini ise Atıf Yılmaz yapmıştır. Filmdeki Zübük karakterini usta oyuncu Kemal Sunal canlandırmıştır. Filmin güncel IMDb puanı ise 10 üzerinden 8,5.  

9- Yüzüklerin Efendisi-J. R. R. Tolkien

Fantastik filmler denince akla gelen birkaç filmden biri kuşkusuz, Yüzüklerin Efendisi. Muhteşem grafikleri, oyuncu kadrosu ve müzikleriyle göz dolduran bu yapım, tıpkı diğerleri gibi bir kitaptan uyarlama. Yüzüklerin Efendisi (Lord Of The Rings), İngiliz Filolog J. R. R. Tolkien’in Epik Fantezi türünde yazdığı bir romandır. Kitabın hikâyesi aslında Tolkien’in çocuklara yönelik yazdığı 1937 tarihli Hobbit kitabının devamı olarak yazılmıştır ancak ondan çok daha fazla ilgi görmüştür. Kitap serisinin çoğu İkinci Dünya Savaşı yıllarına tekabül eden 1937–1949 yılları arasında aşamalar şeklinde yazılmıştır. 150 milyonun üstündeki satış sayısıyla rekor kıran roman, tüm zamanların en çok satan ikinci romanıdır.

Romanda “Yüzüklerin Efendisi” olarak adlandırılan kişi, Orta Dünya’yı fethedip hakimiyeti altına alan ve sonradan diğer tüm Güç Yüzüklerine hükmedecek o ilk yüzüğün yaratıcısı Sauron’dur. Hikaye, Hobbit diyarı Shire’de başlar ve Orta Dünya’nın karanlık ve bir o kadar da gizemli atmosferinde devam eder. Romanda Hobbitler; Frodo, Sam, Merry ve Pippin’in yanı sıra Hobbitlerin müttefikleri ve yol arkadaşları olan Kuzey Kolcusu Aragorn, Gondor kumandanı Boromir, savaşçı Cüce Gimli, Elf prensi Legolas ve büyücü Gandalf’ın gözünden Yüzük Savaşı‘nın gidişatı takip edilir.  Romanın filme uyarlanması ise 2001 yılında olur. Yönetmen Peter Jackson imzalı üç filmden oluşan seri, tarihleriyle ve IMDb puanlarıyla şu şekildedir:

  1. Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği (2001) – IMDb: 8,8
  2. Yüzüklerin Efendisi: İki Kule (2002) – IMDb: 8,7
  3. Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü (2003) – IMDb: 8,9

Fantastik filmler arasında çok özel bir yere sahip olan bu film serisi belki de filmi kitabından bile daha başarılı olan nadir yapımlardan. Oyuncu kadrosunda Elijah Wood, Sean Astinlan, lan McKellen, Orlando Bloom ve Liv Tyler gibi ünlü yüzlerin yer aldığı film serisinin IMDb‘nin “En Çok İzlenen 250 Film” listesinde de yer aldığı görülüyor. Film üçlemesi sırasıyla listede şu şekilde yer almakta: Kralın Dönüşü 7., Yüzük Kardeşliği 10., İki Kule ise 14. sırada. Orta Dünya’nın kasvetli, gizemli ve bir o kadar da etkileyici olan dünyasına adım atmak için daha fazla vakit kaybetmeyin derim.

10- Çalıkuşu-Reşat Nuri Güntekin

Reşat Nuri Güntekin’in ölümsüz eserlerinden biri olan Çalıkuşu ilk kez 1922 yılında tefrika edilmeye başlanmış ve 1923 yılında kitap olarak yayımlanmıştır. 1937‘de Reşat Nuri tarafından kitapta birtakım değişiklikler yapılarak tekrar yayımlanmıştır.

Romanda İstanbullu soylu bir ailenin kızı olan Feride’nin nişanlısı Kamuran tarafından aldatıldıktan sonra kendini öğretmenlik mesleğine adayıp Anadolu’yu karış karış dolaşması ve verdiği eğitim mücadelesi anlatılır. Roman, Osmanlı toplumunda kadınların var olma mücadelesine, o dönemlerde öğretmenlik mesleğinin mahiyetine ve halkın eğitime dair bakış açılarına ışık tutar.

Bu hikaye, birçok kez sinemaya ve diziye uyarlanmış olsa da ilk kez 1966 yılında filme uyarlanmış ve başrollerini Türkan Şoray, Kartal Tibet ve Osman Savun paylaşmıştır. Yönetmenliğini Osman F. Seden’in yaptığı filmin IMDb puanı 10 üzerinden 6,7’dir. Roman daha sonra 1986 yılında dizi olarak çevrilmiş; başrollerini Aydan Şener ve Kenan Kalav’ın paylaştığı bu dizi, filminden çok daha popüler olmuştur. Bu yüzden birçoğumuz romandan sonra hayat bulmuş Feride karakterini Türkan Şoray’la değil de Aydan Şener’le tanımıştır. Çalıkuşu’nun 1986 yapımlı dizi versiyonunun ise IMDb puanı 10 üzerinden 8,4. Anlaşılan o ki izleyici 1986 yapımlı “Çalıkuşu”nu 1966 yapımlı filmden daha çok beğenmiş. Hakikaten de dizide Aydan Şener ve Kenan Kalav’ın performansları kitaptaki karakterleri çok daha fazla anımsatıyor. Hangisini izleyeceğiniz size kalmış…

11- The Godfather–Mario Puzo

The Godfather, yani nam-ı diğer “Baba” filmini bilmeyenimiz yoktur herhalde. Peki ya bu filmin bir kitaptan uyarlama olduğunu biliyor muydunuz? Dünya sinemasına damga vuran bu hikayeyi kaleme alan kişi Amerikalı yazar Mario Puzo.

1969 yılında yayımlanan kitapta, ABD’ye yerleşmiş Don Vito Corleone liderliğindeki Sicilyalı bir mafya ailesinin hikayesi anlatılmaktadır. Roman, 1945–1955 yılları arasını ele almakta ve Vito Corleone’nin çocukluğundan gençlik yıllarına kadarki süreci anlatmaktadır.

1972 yılında filme uyarlanan bu kitap asıl popülerliğini bu film sayesinde elde etmiştir. Yönetmenliğini Francis Ford Coppola’nın yaptığı ve başrollerini Marlon Brando ve Al Pacino’nun paylaştığı film, gösterimi gördüğü andan itibaren büyük ilgiyle karşılanmış; birçok kurum, enstitü ve dergi tarafından tüm zamanların gelmiş geçmiş en iyi filmleri arasında gösterilmiştir. Günümüzde IMDb’nin “En Çok Beğenilen 250 Film” listesinde 9,2’lik puanı ile ikinci sırada yer alan bu filmi mutlaka izlemelisiniz.    

12- Hayvan Mezarlığı–Stephen King

Korku ve Gerilim türünde yazılan kitaplarda akla ilk gelen kişidir Stephen King. Okurken insanı gerim gerim geren üslubu ve her kitabında özenle kurgulanmış bambaşka bir dünyaya sürükleyen hikayeleriyle dünya edebiyatında önemli bir yere sahip olmuştur. King’in kitapları halen tüm dünyada en çok okunan kitaplar arasındadır. Diğer kitaplarıyla benzer şekilde korku-gerilim unsurları üzerine inşa edilen bu romanı ise 1983 yılında yayımlanmıştır.

Kitapta hikaye gayet sakin başlar. Romanın ana karakteri Dr. Louis Creed, ailesiyle ıssız ve sakin bir kasabaya yerleşir. Evlerinin tam karşısında bir hayvan mezarlığı bulunmaktadır ve mezarlık tırlar tarafından çok işlek kullanılan bir caddenin ardındadır. Anlatılanlara göre bu mezarlığın biraz ilerisinde yer alan bir Kızılderili mezarlığına gömülenler gece yarısı geri dönebilirler ama bambaşka biri olarak! Bunu öğrenen Dr. Louis için bu bilgi bir süre sonra, evde çok sevdikleri kedilerinin bir tırın altında kalarak ölmesiyle anlam kazanır. Kızının çok sevdiği kedinin ölümüne üzülen Dr. Louis, kediyi bu mezarlığa gömer ve o da ne? Kedi gece yarısı eve ansızın geri döner. Hem çok pis kokmakta hem de tuhaf bir şekilde etrafa saldırmaktadır. Bu mucizeye tanık olan Louis, aynı şeyi oğlunun ölümünden sonra tekrar deneyecek ancak işler hiç de beklediği gibi olmayacaktır…

Bu gerilim dolu hikayeye sahip roman, ilk kez 21 Nisan 1989‘da gösterime girmiş ve 11.5 milyon dolarlık bir bütçesi ile gişede 57.5 milyon dolar hasılat elde etmiştir. Hayvan Mezarlığı 2 adlı devam filmi ise 1992‘de yayınlanmıştır. Filmin 2019 yılına ait ikinci bir uyarlaması da bulunmaktaysa da bu filmin öncekilere nazaran başarılı olduğunu söylemek pek mümkün değil. 1989 yapımı ilk filmin IMDb puanı 6,6 iken 1992 yılında çekilen devam filminin ise 4,9. Bu puanlama filmin izleyici tarafından çok başarılı bulunmadığını düşündürüyor. Bunda filmin eski tarihli olmasının da etkisi var.

Bana kalırsa bu hikayeyi önce mutlaka Stephen King’in muhteşem kaleminden okumalısınız. Kitaptaki tasvirler, özenle yerleştirilmiş gerilim unsurları, olay akışı filminden çok daha başarılı. Bir çırpıda okuyacağınızdan eminim. Yine de yağmurlu ve kasvetli bir hafta sonu arkadaşlarınızla toplanıp filmini izlemek de kötü bir aktivite olmayabilir. Seçim size kalmış…

DAHA FAZLA İÇERİK

“Sayfalardan Beyaz Perdeye Aktarılan 12 Harika Kitap” tarzında

Daha fazla “FİLM” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O halde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Büşra Nur GANİ

Eğitimci. Daimi kâşif.

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu