Edebiyat

Siyah Beyaz

Siyah Beyaz

Bulutlu ve rüzgârlı bir hava… Yağmur yağmak üzere evden çıkıyorsun. Hayatın karmaşasından, entrikalarından, iç seslerinden artık bunalmış durumdasın. Ne bir insan yüzü görmeyi kabul edebiliyor beynin ne de herhangi bir ses.

Bastırmaya çalıştığın duygular, zihnini ele geçirmiş. İlk önce sağına bakıyorsun, herkesi kendi işinin telaşesinde görüyorsun; kimi şemsiyesi elinde koşuşturuyor, kimi karşı dükkânın camına bakarak saçlarını düzenliyor, kimi kucağındaki kediyi seviyor; ama sen, her şeyi siyah beyaz görüyorsun. Mutsuzluktan ziyade içine sebebini bilmediğin bir hüzün yerleşmiş ama bu durumdan huzursuz değilsin; çünkü Güneş’in her yağmur sonrası yeniden açacağını biliyorsun.

siyah beyaz

Daha sonra soluna dönüyorsun, içinde bir hissizlik ve yine aynı manzara. Yürümeye başlıyorsun; arkana bakmadan, nereye gideceğini bilmeden, içindekileri sorgulayarak. Yağmur hızlanıyor, insanlar hızlanırken sen iyice yavaşlıyorsun, içindeki sessizliğe yavaşça yağmur taneleri değiyor. Tebessüm edecek gibisin ama hâlin yok. Yağmur diğerleri için çekilmez hâle geldi, herkes kendini yağmurdan koruyacak bir yerler buldu. Senin saçların ıslandı.

Duyguların zaten yıpranmış. Kendini daha önce birçok kez düzeltmeye çalıştın fakat olmadı. Eskiden yaptığın gibi artık su birikintilerinin üzerine de atlamıyorsun. Şemsiyen var ama açmıyorsun. Kafanı kaldırıp gökyüzüne bakmaya çalışıyorsun. Gözlerinin ıslaklığından dolayı gözüne kaçan yağmur taneleri seni rahatsız etmiyor. İçinden bir çığlık atmak geliyor, ellerini açıp avaz avaz bağırmak istiyorsun ama bunu da yapamıyorsun. Ellerini cebine sokup yoluna devam ediyorsun. Yol senin için zaten çok uzun.

Hafifliyor yağmur, içinde kamçılanan yalnızlık duygusu artık canını yakmıyor. Hızlanan yağmurda içeri kaçan herkesin bir bir dışarı çıktığını görüyorsun. Gözünden bir damla daha yaş geliyor. Yüzün o kadar ıslanmış ki silme gereği duymuyorsun. Herkesin yağmur esnasında kaçıp gittiği yerlere sen yağmur bittikten sonra gidiyorsun.

DAHA FAZLA İÇERİK

“Siyah Beyaz” tarzında

Daha fazla “EDEBİYAT” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O hâlde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Daha Fazla Göster

Mekke ÇINAR

Atatürk Üniversitesi /Okul Öncesi Öğretmenliği

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Okuyucuyu metnin içerisine alan bir eser olmuş. Bence bu yazıda alışılagelmiş düzene bir tezatlık var ve bu çok güzel aktarılmış. Kaleminize sağlık.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu