Edebiyat

Sen Benim Ruhumun İftarısın

Yol kenarında ketum bir akçaağaç altında sevdim ben seni. Yara bere içinde perişan halini gördü gözlerim. Gözlerim gördü; lakin yüreğim kaldırmadı onca acıyı. Seni o hale getirene öfkelendim ilkin, sonra anladım ki zulüm senden gelirmiş.

Çöktüm dizlerimin üstüne, geçtim karşına, baktım sana öyle uzun uzun. Kızsam dedim ilk önce, “Bu da candır, nasıl kıydın kendine?” diye. Ben düşünürken sen usulca başını kaldırıp öyle mahzun baktın ki kıyamadım.
Kıyamazdım.

İçimdeki merhametten midir yoksa gönlümdeki sevgiden midir bilmem, sarılmak istedim. Sarsam dedim seni sımsıkı; ama ya incinirse yaraların, utanırsan benden diye çekindim.


Bir süre sadece uzun uzun izledim seni. Ben bir yolcu, sen bir meczup… Bir faydamız olur muydu ki birbirimize? Sebepsiz denk gelmemiştir bakışlarımız. Bir sebep olmalı.
Yola devam etsem gönlüm el vermez. Kalsam izin verir mi akçaağaç bilinmez.


Sonunda durdum.
Gidemedim.
O gözlerde tanıdık biri vardı. Tanınmaz halde, tanınır bir şeyler vardı sende. Sen ses etmedin; ben de gidemedim. Gerçi şimdi “Git!” desen de gidemem bu akçaağaç altından.

Yolcuydum ben; yollar beni tanırdı, ben yolları tanırdım. Sen bana öyle bir baktın ki yolları unuttum. Sen minnetle avuç içlerime öyle bir nefes verdin ki yollar benden yüz çevirdi.
Şimdi ne yol bilirim ne iz. Akçaağaç huzurundan bir kovsa beni bilinmezlikler içinde bir derviş olurum bu vakitten sonra.

Gidecek bir yerim yok benim. Bir senin bakışların, bir senin nefesin kaldı hatrımda. Ne ezeli ne ebedi bilirim. Şu andaki bir vakitte kaldım…
İlkin konuşmayan ketum akçaağaç bile dile geldi halime.

Bir akçaağaç altında sevdim seni. Yolcu olarak geldiğim gölgelik meğer yola revan olma sebebimmiş.

Tanıdım seni…

Sen benim aradığım memleket, yıllarca ruhumun tuttuğu orucun iftarı…

Tanıdım seni…

Sen benim ‘Ruhumun İftarısın.’

DAHA FAZLA İÇERİK

“Sen Benim Ruhumun İftarısın” tarzında

Daha fazla “EDEBİYAT” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O halde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Melek GÖKÇE

Iyi bir gezgin. "BENDEN ÖNCE ÖLME SAKIN" kitabının yazarı. Acemi bir metin yazarı. Yazmak bizde bir tutku.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu