Edebiyat

Orhan Veli Kanık ve Kitabe-i Seng-i Mezar

Orhan Veli Kanık Kimdir?

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası şeflerinden Bando Heyeti Başkanı Mehmet Veli Kanık’ın oğlu, yazar Adnan Veli Kanık’ın kardeşidir. Eğitim hayatına Galatasaray Lisesi’nin ilkokul bölümünde başlayan Orhan Veli, babasının Ankara’ya atanması üzerine Ankara Gazi İlkokulu’nda eğitimine devam etmiştir. Ankara Erkek Lisesi’ne devam eden Orhan Veli, lise yıllarında hocaları Ahmet Hamdi Tanpınar, Rıfkı Melül Meriç, Halil Vedat Fıratlı ve Yahya Saim Sinanoğlu’nun ilgisini çekmiştir.

**İlk işi Ankara PTT Genel Müdürlüğü Telgraf İşleri Reisliği Milletlerarası Nizamlar Bürosu’nda bir süre yaptığı memurluktur.

**1 Ocak 1949 tarihinden itibaren 15 günde bir olacak şekilde yayımlanan iki sayfalık (tek yaprak şeklinde) “Yaprak” dergisini çıkarmaya başladı.

**15 Haziran 1950’ye kadar 27 sayı yayımlanan bu dergiyi parasal güçlükler sebebiyle yayınlayamayınca Ankara’dan ayrılarak tekrar İstanbul’a döndü.

**Melih Cevdet ve Oktay Rıfat ile beraber yenilikçi Garip akımının kurucusu olmuştur.

**Yazarlık hayatı boyunca birçok şiir yayımlayan Orhan Veli, sesinden memnun olmadığı için şiirlerini seslendirmeyi pek tercih etmemiştir.

**Fakat yazarın arkadaşlarının talebi üzerine çok sevdiği 22 şiirini klasik bantlardan önce kullanılan “tel”e okuduğu kayıtları kız kardeşi olan Füruzan Yolyapan senelerce saklamıştır.

**Orhan Veli’nin en sevdiği şiirlerden biri olan Kitabe-i Seng-i Mezar’ın ilk bölümünü Orhan Veli’nin kendi sesinden Geturgen kanalımızdan dinleyebilirsiniz.

geturgen-orhan veli kanık_kapak

Kitabe-i Seng-i Mezar

I

Hiçbir şeyden çekmedi dünyada

Nasırdan çektiği kadar;

Hatta çirkin yaratıldığından bile

O kadar müteessir değildi;

Kundurası vurmadığı zamanlarda

Anmazdı ama Allah’ın adını,

Günahkâr da sayılmazdı.

Yazık oldu Süleyman Efendi’ye.

DAHA FAZLA İÇERİK

“Orhan Veli Kanık ve Kitabe-i Seng-i Mezar” tarzında

Daha fazla “EDEBİYAT” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O halde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Mehmet Berat DURAN

2002'de Adana'da hayata gözlerimi açtım. Eğitim-öğretim hayatıma Erzurum'da başladım ve Atatürk Üniversitesinde Bilgisayar Mühendisliğinde devam ediyorum.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu