Edebiyat

Kaptanım

Ayaklarımın toprağa değil, deniz suyuna değmesi lazımmış. Yıllardır baktığım dağlar değilmiş benim ufkum, ucu bucağı olmayan denizlermiş gönlümün pusulası. Meğerse fenerin ışıklarını yakmadım diye yolunu kaybetmiş diyar-ı kaptan. Benim denizlerden, kaptanımın yeryüzünden alacağı var. Alacağımız var birbirimizden.

Kolay değil iki cihanı bir araya getirmek!

İkimizin de seyir defterinde ne tufanlar yazılı, kim bilir?

Kim bilir; kaptanımın kamerası ne gizemler sakladı içinde, hangi koylarda bıraktı yüklerini, benim akçaağacımın sakladığı gibi kara bir kutusu var mıdır bir köşesinde?

Ah ne çok özlendi bir bilse, ne çok beklendi!

Avuç içlerime nefesini bırakmıştı. Özlersem diye bir nefesi vardı bende. O bir avuç nefes ile yetinmeyi bilen gönlüm, şimdilerde arsızlığa soyunmuş; ne sabır demeyi biliyor ne de yetinmeyi; istiyor ki hem denizler onun olsun hem yeryüzü hem de gökyüzü.

İstiyor ki kaptanımın seyir defterini de o yazsın bundan sonra.

Fenerimi bu gizemli denizlere tuttum kaptan! Yolunu bulup bana gelesin diye çocukluğumdan kalan tek balonumu da gökyüzüne saldım. Bu kadar ayrılık yetmeli bu devrin hayallerine. Bu kadar ayrılık çok; hem senin denizlerine hem benim akçaağacıma. Susturmaya çalışsam da gönlüm dikin tutmaz oldu. “Her hasretin bir vadesi vardır,” der oldu gönlüm. O konuştukça limanın taşlarına kandiller yaktım. Diyorum içimden; bu son dalga, bu son sefer, bu son ayrılık…

Bu son ayrılık, değil mi kaptan?

Bu seyir defterlerimize yazılan son hasret.

Sen gelince de söndürmeyelim kandillerimizi. Fenerini yakmayı unutan bir toprak daha beklemesin denizini, biz iki cihanı bir edelim. İki değil, “BİR” ve “BİZ” olalım.

Seferinden dön; ve ben avuç içlerimdeki nefesini sana sağ salim teslim edeyim.

Son bir nefes kaptanım!

kaptanım

DAHA FAZLA İÇERİK

“Kaptanım” tarzında

Daha fazla “EDEBİYAT” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O hâlde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Daha Fazla Göster

Melek GÖKÇE

Iyi bir gezgin. "BENDEN ÖNCE ÖLME SAKIN" kitabının yazarı. Acemi bir metin yazarı. Yazmak bizde bir tutku.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu