Edebi Akımlar

Garip Akımı Nedir? Garip Akımının Özellikleri ve Temsilcileri

Edebiyatımızın önde gelen isimlerinin oluşturduğu Garip akımı, genelde Birinci Yeni ya da Garip hareketi şeklinde de tanınıyor. Peki, Garip akımının özellikleri nedir ve kimler tarafından kuruldu? Garip akımına dair bilinmesi gerekenleri bu yazıda bulabilirsiniz!

Garip Akımı Nedir?

Garipçiler olarak da anılan üç isim tarafından kurulan bu topluluk, 1941 senesinde ortaya çıktı. Oktay Rıfat, Melih Cevdet ve Orhan Veli’nin yer aldığı akım, Türk edebiyatının dönüm noktalarından biridir. Üç şair, 1941’de Garip isminde bir kitap çıkardılar. Bu kitabın önsözünde şiirle alakalı görüş ve düşüncelerini açık bir şekilde dile getirdiler. Garipçiler olarak tanınmalarının en büyük nedeni ise yerleşik şiir anlayışına meydan okumalarıydı.

Garip Akımının Özellikleri Nelerdir?

Garip akımı, tıpkı diğer birçok edebi akım gibi kendine has özellikleri ile dikkat çekti. Bu akımın özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

  1. Ölçü ve kafiyeye karşı çıktılar. Geleneksel şiir anlayışına tepki gösterdiler.
  2. Esprili, nükteli ve şaşırtmacalı bir üslup ve dil benimsediler.
  3. Günlük konuşma dilini şiire uyarlamayı tercih ettiler.
  4. Mecaz ve süse karşı çıkarak yalınlığı ve sadeliği önemsediler.
  5. Çağrışımlardan, imgelerden ve söz sanatlarından kaçındılar.
  6. Hayal ve duygudan ziyade anlam ve aklı benimsediler.
  7. Şiirden musiki ve resim ayrıntılarını çıkarıp halk şiirinin anlatım yönünden yararlandılar.
  8. Garip akımı temsilcileri, sürrealizm akımının etkisinde kaldılar. Ayrıca yaşama sevinçlerini fazlası ile şiire dahil ettiler.
  9. Günlük yaşamdaki hemen her şeyin şiire konu olabileceğine inandılar. Bu düşünce ışığında, sıradan ve halktan insanları da şiirlerine konu ettiler.
  10. Garip isimli kitabın en fazla yadırganan şiiri, Yazık Oldu Süleyman Efendi’ye idi.

Garip Akımının Temsilcileri Kimlerdir?

Yukarıda da söz ettiğimiz gibi Garip akımını kuran üç önemli isim vardı. Bu şairlerimiz Orhan Veli Kanık, Melih Cevdet Anday ve Oktay Rıfat Horozcu’ydu. Garip akımı temsilcilerinin edebi kişiliklerinden söz edecek olursak:

geturgen-garip akımı_kapak

Orhan Veli: Birinci Yeni akımının kurucusudur. Türk şiirindeki devasa değişimin öncüsü olan Orhan Veli, edebi sanatlardan ve uyak-ölçü kavramından uzak bir anlatımı tercih etti. Şairaneliğe karşı çıktı ve duygudan ziyade akla hitap etmeyi tercih etti. Küçük mutlulukları ve gündelik hayatı şiirlerinde ele aldı.
Melih Cevdet Anday: Garip akımı temsilcilerindendir. Toplumsal gerçekliğe odaklanan Anday, eserlerinde akıl ve duygu dengesini benimsedi. Yalın bir dille şiir yazdı ve farklı edebi türlerde eserler ortaya çıkardı.
Oktay Rıfat Horozcu: Garip akımının bir diğer temsilcisi olan Oktay Rıfat Horozcu, eserlerinde çoğunlukla sosyal konulara değindi. Halk söylemlerini ve günlük konuşmaları şiirlerine yansıttı.

DAHA FAZLA İÇERİK

“Garip Akımı Nedir? Garip Akımının Özellikleri ve Temsilcileri” tarzında

Daha fazla “EDEBİYAT” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O halde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Alper MUSTAFAOĞLU

Girişimci // Yazar // Atatürk Üniversitesi - Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi // Erzurum İ. H. Fen Lisesi Mezunu // Ankara Doğumlu

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu