Düşünce

Söyle Ayna Ben Kimim?

Biz insanlar, dünyaya atılırken yanımızda bir eşya da bulunur: ayna. Bu eşyanın bizdeki konumuna geçmeden önce benlik felsefesi üzerine konuşalım.

Kendimizi tanımak ve bulmak için içimizde yaşarız. Ve bu yaşam bazen kangren zamanlarını da getirir beraberinde. İçimizdeki bu kuruntular, derinlikler, tıpkı bir kasırganın içinde hapsolmuş gibi ya da susuz bir kuyuda yaşama tutunmak gibidir. Bu kuyuda kendinizi Hz. Yusuf’tan farklı hissedersiniz; çaresiz ve yalnız. Bu metni hiç dine bağlama derdim yok ki okuyucunun düşüncelerine de kaza geçirtmek istemem.

Kendimizi yaşatmak için o derinliklerde koşu bandında hareket edermişçesine oradan buradan gidip geliriz. Bu gelgit bir devinim haline gelir. Ve bir mide bulantısı sonucunda kusmuk ortaya çıkar. Bu kusmuk, bizim sevgilerimiz, nefretlerimiz, arayışlarımızdır. Her arayışın bir mide bulantısı vardır yani. Bu arayış, hiçbir şey bulmayana kadar ya da bir şey bulana kadar devam eder. İşte aynamız bu sefer bize güzel olup olmadığımız değil de bizim aslında kim olduğumuz hakkında bilgi verir.

“Ben bir başkasıdır.” der Rimbaud. Aslında başkası olan da bizizdir. İçimizdeki binlerce benden ötürü aynadaki yansımaları da her ne kadar kendimizle özdeşleştirsek de bu bir çıkmaz felsefe sorusudur. Biliyorum, belki siz: “Bize benzeyeni bulacak mıyız ya da bulduktan sonra ne olacak?” sorularına cevap bulmakta karışıklık yaşayabilirsiniz. Bunun cevabını siz kendiniz daha iyi biliyorsunuz. Ben sadece yolu gösterdim. Bu yol sizin iç yaşantınız. Ve yaşantılarınız her ne kadar karanlık olsa da bir o kadar da zengindir.

gg-söyle ayna ben kimim_resim1

Sonuç olarak size tavsiye edebileceğim tek şey-ki bu tavsiyeye uymak biraz zor olsa da- size benzeyeni değil, kendinizi bulmaya çalışın. Kendinizi bulursanız eğer hazineye de ulaşırsınız. Bu arada unutmadan o kör kuyularda yürümek cesaret ister. Keyifle kalınız.

DAHA FAZLA İÇERİK

“Söyle Ayna Ben Kimim?” tarzında

Daha fazla “DÜŞÜNCE” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O halde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu