Düşünce

Sosyal Medyanın İnsanlar Üzerindeki Etkileri

Günümüzde birçoğumuz, zamanımızın önemli kısmını popüler sosyal medya uygulamalarında geçiriyoruz, farkına varmadan saatlerimizi harcıyoruz. Peki, sosyal medyanın bize olumlu ve olumsuz etkilerinin farkına varıyor muyuz? Bir istatistik sunarak yazıma başlamak istiyorum.

 Hootsuite ve We Are Social 2021 Dijital Türkiye Raporu’na göre;

 • Toplam nüfus: 84,69 milyon
 • Kentleşme: %76,3
 • Mobil bağlantılar: 76,89 milyon, nüfusun %90,8’i
 • İnternet kullanıcıları: 65,80 milyon, nüfusun %77,7’si
 • Aktif sosyal medya kullanıcıları: 60 milyon, nüfusun %70,8’i

En Çok Kullanılan Uygulamalar

 • YouTube:      % 94,5
 • Instagram:    % 89,5
 • WhatsApp:    % 87,5
 • Facebook:    % 79
 • Twitter:         % 72,5
 • TikTok:        % 32,2
Sosyal Medya

Türkiye bazında düşünecek olursak nüfusun 60 milyonunun aktif sosyal medya kullanıcısı olması demek, bu uygulamaların yararlarından ve zararlarından doğrudan etkilenen 60 milyon insan var demektir.

Fotoğraflarımızı, videolarımızı paylaşabildiğimiz uygulamalar var. Bu sayede yanımızda olmayan tanıdıklarımızın hatta tanımadıklarımızın hayatlarından haberdarız. Bu durum, bizi herkesin hikâyesini paylaşımlarından okur hâle getiriyor.

En fakirin en zengin olduğu bu mecrada istemeden de olsa özendiğimiz hayatlar, lüks yaşamlar görüyoruz. Kendimizi o kabul edilmişlerin, en beğenilmişlerin arasında görmek istiyoruz; bunun sonucunda gördüğümüz bir kulaklığa, bir saate, bir monta ihtiyacımız olmadığı hâlde ihtiyacımız varmış gibi düşünüp bir ürün alma gereksinimi duyuyoruz. Farkında olmadan istemeye başladığımız birçok şeye ve birçok hayatın hayaline hapsoluyoruz. Bu durum; bizi, ailemizi, ve çevremizi maddi olarak zora sokacak değişikliklere sebep olabiliyor.

Sosyal medya kullanımının birçok olumlu etkisi de var tabii ki. Mesela, dünyanın her yerinden insanların birlik olup tepkilerini dile getirebilmesi bu uygulamalar ile çok kolay mümkün oluyor. Günümüzde yargının kararlarının bile uygulama kullanıcılarının tepkileri üzerine yeniden değerlendirilmesiyle hatta kararın değişmesi kadar büyük bir etkiyle de karşılaşabiliyoruz. Haksızlığa uğradığımızda bir paylaşım ile büyük bir kitleye seslenebiliyoruz. Yine bir paylaşımla kaybolan bir insanın, hayvanın bulunmasında etkili olabiliyoruz. Bunlar gerçekten bu mecranın bizi ve çevremizi rahatlatan yönleri.

Sosyal medyanın çok ve bilinçsizce kullanımının sebep olacağı zararları bilmeli, hayatımızda yararlarını göreceğimiz şekilde ve kararında kullanmalıyız.

DAHA FAZLA İÇERİK

“Sosyal Medyanın İnsanlar Üzerindeki Etkileri” tarzında

Daha fazla “DÜŞÜNCE” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O hâlde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Daha Fazla Göster

Yavuz KAYIRAN

1999 Ankara doğumluyum ve Ankara'da yaşıyorum. Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunuyum. Şuan da eğitimime Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde devam etmekteyim.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu