Düşünce

Önemli Bir Adım: Ajanda Kullanıcısı Olmak

Bu adımı attığımda yani ajanda kullanmaya başladığımda hayatımda var olan çoğu şeyin planlı ve düzenli hale gelmesi, bana inanılmaz yarar sağlamaya başladı. Yapacağım şeylerin kafamda planlanıp uygulamaya geçecek iken karmaşık hale gelmesi -bazen-  veya unutuluyor olması, beni mental olarak yoruyordu. Her zaman yapılacak en ufak bir işe dahi ‘’full konsantre’’ olarak yaklaşırdım; ama neredeyse 1 yıldır evde olmamızdan dolayı bu özelliğim yavaş yavaş yok olmaya başladı. Benim için çok önemli olan işleri bile sürekli ertelemeye başladığımı fark ettim; lakin yazının başında da bahsettiğim gibi bu, ajanda kullanımına başlamakla sona erdi. Yaklaşık 6-7 aylık bir kullanıcı olmama rağmen ajandanın var olan kişisel sorumluluklarınızı zirveye taşıdığını, zamanınızı oldukça verimli kullanmanıza sebep olduğunu söyleyebilirim.

Ajanda Kullanmaya Nasıl Başlanır?

Bence ajanda tarafından bir beklenti içine girmenin en önemli adımı, komik olacak ama ajandayı kullanmaktır. Bakan Koca’nın ‘’Virüse karşı elimizde büyük bir koz var: Yakalanmamak.’’ 🙂 sözü gibi oldu ama gerçekten bu böyle. Çünkü çoğu insan ajandasını alır ve masasında bırakır, asla açmaz. Daha sonrasında ise ajandaların bir işe yaramadığından bahseder.

Bir planlayıcının gerçekten işe yaraması için ajandanıza randevularınızı veya yapacaklarınızı yazmanız gerekir. Daha da önemlisi, ajandaya yazdığınız her şeyin gününüz şartlarında çalışması gerekir.


Ayrıca ajandanızı açmanız ve her gün orada ne olduğunu okumanız gerekiyor. Bu adım olmaz ise ajandanızın size fayda sağlamadığından şikayet etmeye başlayacağınızı çabucak görebilirsiniz.

Ajandayla Beraber Düzende Nasıl Kalırız?

Bu tamamen sizin kişisel çalışma konforunuza uygun tasarlanmalıdır diye düşünüyorum. Eğer hayatınızın bir kısmında ‘’plana yönelik’’ tasarılar oluşturduysanız ilerleyen dönemlerde kendi sisteminizi oturtacağınızdan hiç şüphem yok.

Genel olarak günün geri kalanını nasıl düzenleyeceğinize karar vermelisiniz. Belirli görevler için günün belli zaman dilimlerini(örn: 09.00-10.00 gibi) mi kullanacaksınız yoksa her gün yapmanız gerekenleri yapılacaklar listesiyle mi belirleyeceksiniz?


Açıkçası ben yapacağım işlere ‘’zaman’’ vermiyorum; çünkü bu beni baskı altında hissettiriyor. Eğer böyle bir planlama yaparsam ve zamanında gerçekleştirememiş olursam bu, yapacağım diğer şeyler için modumu düşürüyor. Genel olarak planımı şu şekilde yapıyorum: O gün yapmam gereken en önemli şeylerin bir listesini yazıyorum, bu en fazla 3 veya 4 maddeden oluşuyor; ve tamamen odaklandığım şey bunlar oluyor. Eğer zamanım kalırsa çok aciliyeti olmayan ama yapılması gereken şeyleri yapmaya çalışıyorum; fakat o gün için en önemli görevler yapılana kadar ajandama daha fazlasını eklememeye özen gösteriyorum.

Peki, Bir Ajanda Size Nasıl Yardımcı Olabilir?

Ajanda, uzun zamandır kullanılan bir araç ve birçok farklı versiyona sahip; lakin hepsi aynı prensibin bir parçası. Aracı çalışması için kullanmanız gerekir; sizin için çalışmasını bekliyorsanız… başarısız olursunuz.


Planlayıcıların/Ajandaların asıl amacı: işlerin ne zaman ve nerede olması gerektiğini size söylemesidir; ancak öncesinde siz bilgileri kaydetmediyseniz ve daha sonra içerideki bilgileri kontrol etmek için planlayıcınızı açmadıysanız bu ögeleri size söylemez, söyleyemez.


Sonrasında, planladığınız görevlerin üstesinden gelmeniz gerekir; bunları görmezden gelirseniz veya başka bir güne taşımaya devam ederseniz bu döngü bitmeyecektir. Ajandanın size söylediği işi –aslında sizin kendinize söylediğiniz işi- bir an önce yapmanız gerekecektir.

Ben bir planlama sistemiyle organize olurken tahammül etmeniz gereken tek şeyin kendiniz olduğunu düşünüyorum.

Ajanda İpuçları

Bence yapılacak en önemli şey, sizin için çalışan bir sistem bulmak. Satışa sunulan birçok farklı ajanda var; çünkü her şeye uyabilecek tek bir sistem maalesef yok.


Doğru sistemi bulmalısınız; sizin için en mantıklı olana karar vermelisiniz ve onu kullanırken kendinizi rahat hissetmelisiniz ki verimi artırabilesiniz.

Bazı şeyleri rayına oturtmak zordur; ve bu yüzden zaman vermelisiniz. Daha önce hiç planlama yapmadıysanız bir sistemin sizin için doğru olup olmadığını veya bir şeyi nerede değiştirmeniz gerektiğini görmek için oluşturduğunuz sisteme/sistemlere birkaç ay zaman vermelisiniz.

  • Beğendiğiniz bir ajanda satın alın.
  • Planlayıcıyı kullanmayı unutmayın.
  • Yapılması gereken her şeyi yazın.
  • Nereye giderseniz yanınızda götürün. (A5 boyutu tercih mantıklı)

DAHA FAZLA İÇERİK

“Önemli Bir Adım: Ajanda Kullanıcısı Olmak” tarzında

Daha fazla “DÜŞÜNCE” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O halde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Büşra TÜTER

Okumayı her zaman hayatına adapte etmiş biri.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Kaleminize sağlık. Gerçekten de ajanda kullanımı günlük yaşamı düzene koyma ve planları uygulama konusunda harika bir yardımcı. Gerçi şimdi her ne kadar e – kitaplarda olduğu gibi e – ajandalar revaçtaysa da, ben kitabın da ajandanın da basılısını seviyorum. Metis Ajanda, Kedili Edebiyat Ajandası ve Ece Ajanda favorilerim.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu