Düşünce

Neden Kadın Şairler Erkeklerden Daha Azdır?

Neden Kadın Şairler Erkeklerden Daha Azdır?

Yazmaya başlamak için bir kaleminiz bir de kâğıdınız olması yeterli midir?

Virginia Woolf, Kendine Ait Bir Oda’sında kadın şairlerin neden erkek şairlerden daha az olduğu konusuna değiniyor. Edebiyat eserleri içerisinde adını duyuran önemli isimlerin hemen hepsi erkek. Bu konu üzerinde ders verdiği bir üniversite sınıfında anlattıklarını denemesinde toplayan Woolf, aslında kadınların yazmaya ihtiyacı olan şeyin biraz özel alana imkân tanımasından da bahsediyor.

Bir kalemi, kâğıdı ve kendine ait olan sakin bir oda içerisinde yazmaya uygun bir alanı olan her kadının bu işe hemen koyulabileceği fikrinde kendisi.

Kadın Şairler

Peki, gerçekten bir şiir yazmaya başlamak için eline kâğıdı ve kalemi almak yeterli mi?

Şiir yazmak için insanın içerisinde yazmaya olan hevesin gelmesinin yanında bir de bu konuda eğitim alması gerektiğine inananlardanım. Bu eğitimi yalnızca okul hayatı içerisinde “yazmayı öğrenmek” olarak düşünmeyin. Eğitimden kastımı hayat sizlere belirli yaşanmışlıkları tattırarak da verebilir. Hayat içerisinde karşısına çıkan sınavları başarılı ya da başarısız bir şekilde veren insanlar olacaktır. Bu insanlar, içinde kaldığı durumlardaki duygularını ifade etmek için yazma yoluna başvurduğu zaman ise “heves” dediğimiz konu başlayacaktır.

“Yazmasaydım deli olacaktım,” diyen Sait Faik’in de dediği gibi insan bazı durumlarda yazmadığı zaman delirme noktasına gelebiliyor.

İşte tam da bu konuda kendini ifade etme şekli olarak karşınıza şiir yazmak çıkıyor.

Çoğu zaman erkek şairlerin duygularını kadınlardan daha iyi ifade ettiği söylentisi karşımıza çıkar. Hatta çeşitli bloglara bakıldığında “erkeklerin şiir yazmak için yaratıldığı, çünkü kadınların zaten başlı başına bir şiir olduğu” yorumlarına bile rastlarız.

Peki, bu durumda içindeki acıyı ya da sevinci şiir ile dile döken kadın şairlere haksızlık etmiş olmaz mıyız?

Erkeklerin edebiyat ve yazın alanında özellikle İslamiyet’in kadınlara verdiği yer nedeniyle ön plana çıkmasına şaşırmamak lazım. Kadının yerini çocuklarının ve evinin yanı olarak gören bir toplum algısı içerisinde maalesef ki eğitim konusuna eğilmek de hayli zaman almıştır. Osmanlı’nın son dönemleri ve Cumhuriyet’in ilk yıllarına kadar bu algı devam etmiştir.

Kadın, sosyal hayatta belli başlı bir role girdiği için çoğu kez eğer saray ya da çevresinde değilse eğitime tabi olmaktan eksik kalmıştır. Eğitimin halka yeteri kadar inememiş olmasıyla da kadınlarda okuma yazma oranı düşük kalmış ve değil şiir yazmak, en ufak bir notu bile okumak onlar için pek de mümkün olmamıştır.

Nihayet, kadınların da okuyabileceği çeşitli mektepler açılmaya başladığında artık kadınlar için de yazma serüveni ciddi bir şekilde başlamış demektir. Bu süreçle beraber gazete çevresinde yazılan çeşitli yazılarda, sanat ve edebiyat eserlerinde kadınlar adını birer birer duyurmaya başlayarak yazın dünyasına adım atmışlardır.

Sözlerime son verirken kadınların yalnızca bir kaleme, kâğıda ve kendine ait bir odaya değil; toplumsal olarak sınıflandırılmadan eşit bir değere de sahip olması gerektiği görüşüne parmak basmak istiyorum.

Kadın Şairler

Didem Madak’ın dizeleriyle sizleri baş başa bırakıyorum:

Büyük gemiler de yok artık bayım

Büyük yelkenler de

Büyük kağıtlar yakmak istiyor şimdi canım.

İşte az önce bir karabatak daldı suya

Bir süredir de kayıp

Dünyayı yutmuş olarak çıksa da ortaya

Ölüm çok iri bir sözcük değil bayım.

Kasımpatları kadar acı kokuyorum biliyorum.

Ama siz sobada sucuklu yumurta pişirip yiyen

Yoksul bir aşkın güzelliğini bilir misiniz?

Bir gül, bir güle derdi ki görse

Yalan söylüyorum

Güller bu sıra hiç konuşmuyor bayım.

DAHA FAZLA İÇERİK

“Neden Kadın Şairler Erkeklerden Daha Azdır?” tarzında

Daha fazla “DÜŞÜNCE” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O hâlde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Elif TOY

2020 yılında İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldum. Mezuniyetimden itibaren çeşitli sitelerde SEO uyumlu marka içeriklerinin yanında, blog içerikleri ve Youtube projelerine dönük metin içerikleri üretme şansı yakaladım.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu