Düşünce

Modern Kelepçeler: Sosyal Medya

Sosyal medyanın prangalarından kurtulmak ister misiniz? 

21. yüzyılın vebası problemi olan sosyal medya ve araçları, modern bir kelepçe olarak hayatımızda yer almaktadır. Aynı zamanda bu etken, bizleri yaşantımızın her alanında tutsak ve mahkûm etme üzerine kuruludur.

İçinde bulunduğumuz yüzyıl, teknoloji ve internetin büyük bir değişim ve dönüşüm içerisinde hayatımıza entegre olduğu bir sistem mekanizması hâlinde gerçekleşmektedir. Geliştikçe ve dönüştükçe insanı her geçen gün tüketmeye, hayatın her çehresinde bulunmaya çalıştıran bir sömürü malzemesi aracı haline getirmektedir.

Sosyal Medyanın Asosyal İnsanı Olmak

Özü itibarıyla sosyal bir varlık olan insanın etkileşim ihtiyacının, şu anki sosyal medya platformlarıyla karşılandığı bu sistem; insanın günlük yaşantısını belirleyen ve hayat dinamiklerini ortaya çıkaran bir yapı halindedir.

İnsan özünde sosyal bir varlıktır ama her daim yalnızlıkla baş başa kalma korkusuyla benliğini ortaya koyma, insanlarla iletişim kurma ve varlığını hissettirme ihtiyacı gütmüştür. İşte bu alanda birey, teknolojinin altın tepside ortaya sunduğu sosyal medya platformları aracılığıyla iletişime geçmiştir.

Modern Kelepçeler: Sosyal Medya

Sosyalleşme çabaları değer ve anlam kazanırken birey benlik arayışına çıkar.

Bu olgular çerçevesinde teknolojinin imkân ve şartlarından faydalanma noktasında sosyal medya platformları büyük bir kolaylık sağlamıştır. En büyük araçlardan olan uygulamaların başında; Facebook, Twitter, Instagram, YouTube, WhatsApp, haber siteleri, bloglar gibi birçok araç gelmektedir. Bu uygulamalar; insanın yaşantısını oluşturmasına, dış dünyayı algılamasına, çevresinde olup bitenlerden haberdar olmasına, güvende olmasına ve en önemlisi tüketmesine aracı olmuştur.

Popüler olan bu uygulamalar ücretsiz olmasının yanı sıra bireyin bilgilerinin değer kazandığı ve satıldığı mecralar olup; insanın kendi rızasıyla kaydolduğu birer tüketim metası hâline gelen yadsınamaz bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor. Bu alanlarda oluşturmuş olduğumuz sanal kimliklerle gerçek yaşantımız arasında sanal bir gerçeklik oluşturma yoluna gidiyoruz.

Merak duygusu, tüketimi artırmakta ve hızlandırmaktadır.

Etrafımızda olup bitenleri merak etmekte ve hayatımıza yeni kavramlar dahil olmakta; alışkanlıklarımız ve günlük konuşma dilimiz ise değişime uğramaktadır. Örneğin; mrb (merhaba), slm (selam), as (aleyküm selam), kib (kendine iyi bak), sçs (seni çok seviyorum) gibi kısa kelime kullanımları artmıştır.

Mutluluk İllüzyonu

Sosyal medyada mutluymuş, her şey yolundaymış gibi davranıyoruz. Sahte mutluluk pozları verip, sahte bir mutluluk yaşadığımızın farkında değiliz. Başkalarının hayatını merak etme, sorgulama ve taklit etme çabaları peşinde oluyoruz. Aşırı sosyal medya kullanımı ile birlikte yalnızlaşma, gerçek hayatın gerçeklerinden kopma son olarak ise mutsuz bir ruh haline bürünme durumları ortaya çıkıyor.

Sosyal medyayı doğru, bilinçli ve faydalı kullanmamız takdirinde harika kazanımlar, güzel ilişkiler ve yeni bilgiler öğrenme şansımız mevcuttur. Bu yüzden kullanımlarımıza çok dikkat etmeliyiz. Tüketirken tükenmeyelim, internete bağımlı değil bağlı olalım.

Modern Kelepçeler: Sosyal Medya

Modern kelepçelerimizden kurtulabiliriz. Dünyada olup bitenlerin farkına varma gayesiyle, günlük kullanım ve tüketim oranımız günden güne artmaktadır. Bu durumun neticesinde bağımlılık oranı artış göstermektedir.

Tüketirken Tükenmek

Sosyal medyayı ve araçlarını kullanırken tüketilmeye ve tüketmeye itildiğimiz bu mecralar, bizler tarafından büyük sermayeler ve maddi kazançlar elde etmektedirler. Bireyin bilgilerinin sömürüldüğü bu alanlar, insanı sanal olan yapay gerçeklikle meşgul etmesinin yanı sıra gerçek hayatından uzaklaştırmakta büyük rol oynamaktadır. Bizleri yeni bir kimlik arayışında yoğun tüketime ve sömürüye maruz bırakmakta; zevklerimizi, renklerimizi, duygu ve düşüncelerimizi değiştirmekle gerçek yaşantımızla olan bağlantılarımızı sanal işlevlerle entegre etmektedir.

Sosyal medyaya köle olmak mı yoksa efendi olmak mı? Tercih bizim!

Sosyal medya çok karmaşık bir yapı olmakla birlikte insanı değiştiren yapısı oldukça etkilidir. Bu platformlarla birlikte yediğimiz içtiğimiz ürünler, tatil yerlerimiz, beğenilerimiz sosyal yaşantımıza uğradı ve uğramaya devam ediyor.

Sosyal medyayı doğru ve bilinçli kullanmalı ve kendimizi kontrol etmeliyiz. Kalıcı hasarlar, olumsuz davranışlar ve psikolojik etkenler oluşturmamak adına bu mecralarda dikkatli kullanım veya tüketim yoluna gitmeliyiz.

DAHA FAZLA İÇERİK

“Modern Kelepçeler: Sosyal Medya” tarzında

Daha fazla “DÜŞÜNCE” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O hâlde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Ece ÖNEL

Daha Fazla Göster

Bülent ALTUN

Hayata dair her daim tüketen değil; fikir ve proje üreten bir yapıya bürünmemiz lazım. Hedefimiz ülkemiz için varlığını ve fikirlerini ortaya koyan bir genç ve gençlik olmak. Yolumuz, hedefimiz hep açık ve güzel olur inşAllah. Naçizane bu güzel birliktelik için her daim VARIM.👤 YAŞASIN GETURGEN.💎

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu