Düşünce

Minimalizm Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Minimalizm, son yıllarda popüler bir uygulama hâline geldi. Minimalist olarak yaşadığınızda sadece bir amaca hizmet eden şeyleri kullanmaya çalışırsınız. Bu sadece yaşamak ve günlük hayatınız hakkında yalnızca gerekenlere sahip olmakla ilgilidir. Örneğin; bazı insanlar neredeyse sıfıra yakın harcamayla yaşayabilirler veya evlerini yalnızca, kesinlikle ihtiyaç duydukları ögelerle doldurabilirler. Bu bakış açısındaki insanların düşündükleri şey genelde şu oluyor: Sadece paradan tasarruf etmekle kalmıyoruz aynı zamanda temizlik ve düzenleme konusunda da zaman kazanıyoruz.

minimalizm

Minimalizmi hayatınızda uygulamak, sürekli ve devam eden bir süreçtir. Minimalizminizi geliştirmenin ve değiştirmenin yollarını her zaman bulabilirsiniz. Başlamak için şu anda hayatınızda bir amaca neyin hizmet ediyor olduğunu ve nelerin aslında gereksiz olduğunu değerlendirin. Minimalist bir zihniyet uyguladığınızda daha odaklanmış bir yaşam sürmeyi seçmiş oluyorsunuz. Bütçenizi temizlemeye ve daha planlı bir hâle getirmeye başlayabilir, ardından evinizi düzenlemeye geçebilirsiniz. Hayatınızı derli toplu hâle getirmek için ilk adımları atmak, büyük bir hamledir; ancak bu alışkanlıkların oturmasını sağlamak için bir plana ihtiyacınız olduğu kesin.

Birçoğumuz çok fazla şeye sahip olabiliriz; ve hatta gereksiz satın alımlara çok fazla para harcıyor olabiliriz. Tutarlı ve sağlıklı bir bütçe oluşturmak, ihtiyacınız olmayan şeyleri azaltmanıza yardımcı olmalı diye düşünüyorum. Benim de hayatıma adapte etmeye çalıştığım minimalist yaşam tarzı için belli başlıklar açmak istiyorum; ve Franz Kafka’nın ‘’Az eşya, az insan.’’ aforizmasını bırakarak yazıma devam ediyorum.

Minimalist Yaşam Tarzı İçin Başlangıç İpuçları

Minimalist yaşam tarzına adım atmak istiyorsanız bence küçük adımlarla başlamanız gerekiyor. Aslında sadece bu olaya özgü değil, bence her işinizde küçük hedeflerle ilerlemelisiniz. Bu, bir anda heves edip vazgeçmenizi önler. Alışveriş alışkanlıklarınızı değiştirmekten dijitale geçmeye kadar rutininizi değiştirmenin birçok yolu vardır. Minimalizm yolculuğunuzu başlatmak için aşağıya birkaç tüyo bırakıyor olacağım.

  • Miktar Değil, Mağaza Kalitesi

Minimalizm asla alışverişe çıkmadığınız anlamına gelmez, sadece alışverişlerinizde daha kısıtlı olduğunuz anlamına gelir. İster yeni bir çift koşu ayakkabısına ister bir cekete ihtiyacınız olsun, size uzun süre dayanacak olan kaliteli parçalara yatırım yapmalısınız. Daha yüksek bir fiyat etiketi o anda idealden daha az olsa da sık satın alımları azaltarak uzun vadede büyük olasılıkla paradan tasarruf etmiş olursunuz; ve bu durumun atıkları azaltacağından bahsetmiyorum bile… Bir günde onlarca hatta yüzlerce kamyon kıyafet atılıyor.

  • Filmleri ve Kitapları Dijitalleştirin

Büyük bir okuyucu veya film izleyicisiyseniz yavaş yavaş dijitale geçmeyi düşünebilirsiniz. Bu, evinizde yer tasarrufu sağlayacak ve her zaman istediğinizi bulabilmenize olanak sağlayacaktır. Bir sonraki okumanız için mağazaya gitmek yerine birkaç tıklamayla hepsini parmaklarınızın ucuna alabilirsiniz. Sayfayı her çevirdiğinizde kitap sayfalarını fiziksel olarak hissetmek istiyorsanız var olan kitaplığınızı kontrol etmeyi düşünün. Her türlü kitabı ücretsiz olarak bulabilirsiniz.

  • Ortadan Kaldırmak, Ortadan Kaldırmak ve Ortadan Kaldırmak

Minimalizmin en önemli parçalarından biri ihtiyacınız olmayan şeyleri azaltmaktır. Derli toplu çalışmaya başlamak için hayatınızda neyin bir amaca hizmet ettiğini ve neyin hizmet etmediğini belirleyin. Oradan yaşamınıza değer katmayan ögeleri hayatınızdan nasıl çıkarabileceğinizi düşünmeye başlayın; ve sonra bunlardan tamamen kurtulun.

  • Geri Dönüşüme Yatırım Yapın

Evinizi derli toplulaştırmaya başladığınızda hangi ürünlerin yeniden kullanılabileceğini düşünün. Basit bir değişiklik, tek kullanımlık su şişelerinizi yeniden kullanılabilir bir camla değiştirmek olabilir. Bu şekilde minimalist yaşam tarzına adapte olmanız size daha manalı gelebilir.

  • Her Şeye Bir Yer Verin

Bir alışkanlığa girdikten sonra her ögeye bir yer verin. Tam olarak ihtiyacınız olanı depolayabilmenizi sağlamak için depolama/saklama kutuları ve organizatörleri kullanmaya özen gösterin. Bazı ekstralarınız için bir yeriniz yoksa eğer bunların gerçekten saklamanız gereken ögeler olup olmadığını düşünmenin zamanı gelmiş olabilir. Minimalist alanınız yerine yerleştikçe ögeleri kullanmayı bitirdikten sonra bir kenara koyduklarınız için kendinizi sorumlu tutmaya çalışın ki hedefinize ulaşabilesiniz.

DAHA FAZLA İÇERİK

“Minimalizm Nedir ve Nasıl Uygulanır?” tarzında

Daha fazla “DÜŞÜNCE” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O hâlde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Daha Fazla Göster

Büşra TÜTER

Okumayı her zaman hayatına adapte etmiş biri.

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Çağımız çok büyük bir hızla değişiyor ve bu hıza muhakkak ayak uydurmak gerek. Hemen hemen her şey dijitalleşti bile denebilir. Günümüz modern insan anlayışında minimalizmin yeri kesinlikle bambaşka. çünkü, insanlar daha sade, gösterişten uzak ve sadece ihtiyacı olan eşyalarla yaşam sürmeye başladı. İstisnalar elbette var fakat önümüzdeki yıllarda bu bakış açısının çok büyük bir kitleye hitap edeceğinden hiç kuşkum yok. Çok güzel anlatmış, yorumlamışsın ellerine emeğine sağlık 🙂

  2. Son zamanlarda çokça duyduğum fakat bir türlü detaylı araştıramadığım bir konuydu. Akıcı yazım tarzınız ile birleşince de, konu bitmesin okumaya devam edeyim istedim. Kaleminize sağlık. Yeni yazılarınızı merakla bekliyorum.

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu